Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie A400M w Jordanii. Wspierają misję przeciw Daesh

A400M podczas próbnego tankowania samolotów Eurofighter Typhoon. Fot. Luftwaffe
A400M podczas próbnego tankowania samolotów Eurofighter Typhoon. Fot. Luftwaffe

Niemieckie siły powietrzne jako pierwsze używają samoloty Airbus A400M Atlas w roli latających tankowców. Maszyny osiągnęły już gotowość operacyjną i od 5 lipca biorą udział w misji przeciw Daesh w Syrii i Iraku, zaopatrując w paliwo samoloty koalicji.

Niemiecki A400M Atlas należący do Lufttransportgeschwaders 62 z Wunstorf wraz z kontyngentem liczącym 21 osób, zastąpił na początku lipca maszynę Airbus A310 MRTT w misji przeciw Daesh. Samolot operuje z jordańskiej bazy lotniczej Muwaffaq Salti, gdzie stacjonuje wraz z czterema niemieckimi samolotami Tornado IDS, które realizują misje rozpoznawcze w ramach operacji nad Syrią i Irakiem.

Tym samym Niemcy stały się nie tylko pierwszym krajem, który certyfikował samoloty Airbus A400M do tankowania w locie, ale też pierwszym, który w tej roli wykorzystuje je operacyjnie. Francja nadal prowadzi testy tankowania myśliwców oraz śmigłowców.

W konfiguracji do tankowania w powietrzu A400M zabiera na pokład zbiorniki z niemal 40 tonami paliwa, które może być podawane do dwóch samolotów z podskrzydłowych zasobników za pomocą miękkich przewodów. Pozwala to na zatankowanie 10 myśliwców w ciągu godziny. Atlas posiada też możliwość przekazywania paliwa za pomocą pojedynczego przewodu wysuwanego z kadłuba (hose and drum unit, HDU). Potencjalnie pozwala to na tankowanie jednocześnie trzech maszyn z prędkością 2000 litrów paliwa na minutę.

Reklama

Komentarze

    Reklama