Reklama

Siły zbrojne

Niemiecki Rheinmetall zwiększa sprzedaż i zyski

Fot. Rheinmetall Defence.
Fot. Rheinmetall Defence.

Niemiecki koncern Rheinmetall odnotował w pierwszym półroczu bieżącego roku wzrost zysku oraz przychodów ze sprzedaży. Jego oferta obejmuje między innymi pojazdy bojowe, w tym transportery Fuchs, a także pakiet modernizacyjny MBT Revolution dla czołgów Leopard 2.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rheinmetall wyniosły 2,394 mld euro, co stanowi wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 12%. Z kolei zysk operacyjny (obliczany w formule EBIT) na poziomie grupy zwiększył się w stosunku do pierwszego półrocza 2014 roku z 49 do 79 mln euro.

Dział zajmujący się produktami dla sektora obronnego (Rheinmetall Defence) zanotował w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku przychody ze sprzedaży na poziomie 1,054 mld euro, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 18%. Strata operacyjna zmniejszyła się o około 25 mln euro i wynosiła 27 mln euro. W drugim kwartale bieżącego roku Rheinmetall Defence odzyskał dodatnią rentowność, przy EBIT wynoszącym 1 mln euro. W całym roku spółka oczekuje uzyskania rentowności na poziomie około 3% w dziale Defence i 8% w dziale Automotive.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku odnotowano natomiast dodatni wynik operacyjny w dziale Automotive, wynoszący 114 mln euro. Przychody ze sprzedaży w tym obszarze wyniosły 1,34 mld euro. Spółka zapewnia, że w całym 2015 roku będzie dążyła do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży na poziomie 5 mld euro, a rentowność grupy zakładana jest na poziomie około 5%.

Rheinmetall Defence uzyskał w ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku zamówienia na kwotę 1,235 mld euro, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wartość nowych zamówień wynosiła 1,074 mld euro. Oznacza to wzrost omawianej wielkości o 15%. Łącznie portfel zamówień działu obronnego Rheinmetall jest wart ponad 6,7 mld euro, a całej grupy – 7,1 mld euro. 

Rheinmetall Defence to niemiecki koncern zbrojeniowy, stanowiący część grupy. Oferuje między innymi pojazdy bojowe, jak BWP Puma (zbudowany we współpracy z KMW w ramach joint Venture PSM GmbH) czy transportery Fuchs. W kooperacji z KMW Rheinmetall MAN Military Vehicles stworzyła również lekki pojazd opancerzony 4x4 AMPV, proponowany Polsce we współpracy z Rosomak SA. Spółka jest uczestnikiem projektu czołgu Leopard 2 i opracowała własny pakiet modernizacyjny typu MBT Revolution. Jej oferta obejmuje również np. zestawy przeciwlotnicze, amunicję (w tym programowalną i czołgowe pociski rdzeniowe), środki obserwacyjne oraz systemy ochrony dla pojazdów bojowych, włącznie z aktywnym typu ADS, zdolnym do rażenia pocisków przeciwpancernych.

W maju 2015 roku Rheinmetall Man Military Vehicles podpisało z Polską Grupą Zbrojeniową porozumienie dotyczące wspólnego opracowania pływającego kołowego transportera opancerzonego w układzie 6x6.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. gosc

    A czy dostala pieniadze za wybudowanie w pelni skomputeryzowanego poligonu w rosji? Swoja droga wlasnie taki poligon bylby u nas potrzebny ale w podobnej cenie wybudujemy atrape poligonu.

    1. kapralek

      Przecież kontrakt zerwano w momencie wejścia w życie sankcji.

  2. wewiór

    Co tu pisać i dodawać do artykułu?Wszystko się zgadza-no i pozazdrościć...Można jedynie stwierdzić,że trza w końcu zakasać rękawy i wziąć się do roboty i to wartko,żeby świat nam nie uciekł-ta uwaga to do naszego rządu,Mon-u i PGZ.Czas skończyć z piarem.

  3. sdsdx

    ci co są przeciwni zwiększeniu nakładu na zbrojenia, a sami popychają ten złom każdemu i czerpią kolosalne zyski....masakra