Siły zbrojne
Niemcy czterokrotnie zwiększą liczbę żołnierzy w ramach misji NATO w Kosowie
Niemcy czterokrotnie zwiększą liczebność swoich sił w ramach misji pokojowej NATO w Kosowie - oznajmił niemiecki ambasador w tym kraju Joern Rohde.
Dyplomata poinformował, że w przyszłym tygodniu liczba niemieckich żołnierzy w Kosowie wzrośnie z 70 do 300. Wyjaśniając decyzję Berlina, Rohde oznajmił, że Niemcy chcą „uniemożliwić powtórzenie się sytuacji podobnej do tej, jaka miała rok temu miejsce we wsi Banjska na północy Kosowa”.
Pod koniec września 2023 roku uzbrojona grupa Serbów zaatakowała tam kosowskich policjantów; wskutek strzelaniny zginął jeden funkcjonariusz i trzech napastników. Władze w Prisztinie określiły atak jako terrorystyczny, a o jego organizację oskarżyły Belgrad.
„KFOR (siły pokojowe NATO) odpowiednio zareagował po ataku i zwiększył swoje siły” - ocenił ambasador Niemiec. Obecnie w ramach misji Sojuszu w Kosowie stacjonuje około 5 tys. żołnierzy z 27 państw.
Czytaj też
Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Kosowo nadal zamieszkuje mniejszość serbska, z której część skupiona jest na terenach północnych, przy granicy z Serbią.
Władze w Prisztinie oskarżają Belgrad o planowanie ataku na kraj i rozmieszczanie w pobliżu granicy z Kosowem jednostek swojej armii. Do wzrostu napięć doprowadziła w ostatnich tygodniach perspektywa przyjęcia Kosowa do Rady Europy, czemu aktywnie sprzeciwia się Serbia.
Przypomnijmy, w kwietniu tego roku NATO zadecydowało o wzmocnieniu sił rezerwowych w ramach misji KFOR oraz w Kosowie oraz EUFOR Altea w Bośni i Hercegowinie.
„Po przeprowadzeniu pełnego audytu KFOR doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy nie tylko większej liczby żołnierzy, ale także skuteczniejszego sprzętu. Proces trwa. Zamierzamy sprowadzić w teren więcej ciężkiego sprzętu i więcej ludzi” – mówił wtedy gen. Christopher Cavoli, Głównodowodzący Połączonych Sił NATO w Europie.
Wuc Naczelny
Niemcy są jak licealista przed maturą, posprzątają każdy pokój byle nie wysłać wsparcia tam gdzie trzeba.
sprawiedliwy
Jest duzo ciekawych artykolow na Zachodzie o dzialniach Niemieckiego wywiadu BDM w Chorwacj. Oni mieli powiazania jeszcze z czasow 2 Wojny miedzy Ustaszami a Nazistami. Potem odbuduwjac wywiad Niemiecki wielu bylych pracownikow. Udzial Niemiec w Rozpadzie Jugosawi jest udokmetwany. TA idea :"konca histrii" to bzdura. Nic sie nie skoczylo i dalej szlo swoim trybem
Monkey
Na Bałkanach pomoże tylko wymiana ludności i terytoriów, bo tam jest istna mozaika narodowościowa i kulturowa. Dopóki to nie nastąpi, będzie jak jest. A Rosja tylko się z tego cieszy.
sprawiedliwy
Za czasow Tito jakos wsztscy byli zadowolni. A Zachod wsieraj JUgosawie (finansowa) bo im pasowal taki ktos neutralny choc kominstczny. Potem przestali byc potrzbni to ich rozwalili. Ale fakt - w Bosni i Chercgowinie Serbowie stanowia wiekszkosc