Reklama

Siły zbrojne

Niemal 50 mld złotych na obronność w 2020 roku [RELACJA]

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Zgodnie z projektem polskiego budżetu limit wydatków na obronność w 2020 roku wyniesie blisko 49,997 mld zł – podało Ministerstwo Obrony Narodowej na Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (SKON). To wzrost o 11,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Po raz pierwszy w najnowszej historii udział wydatków obronnych osiągnie 2,1 proc. produktu krajowego brutto. Jest to zgodnie z długofalową polityką zakładającą dojście do poziomu wydatków wysokości 2,5 proc. PKB w 2030 roku, co wynika z ustawy o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu sił zbrojnych.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez SKON. Ponad 49,015 mld ujęto w części budżetu obejmującej obronę narodową, a 785,6 mln zł w innych częściach, w tym zawierających wydatki na policję i inne służby MSWiA, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, prokuraturę oraz szkolnictwo wyższe. Blisko jedna czwarta budżetu MON — 12,395 mld zł — to wydatki osobowe — uposażenia żołnierzy i wynagrodzenia pracowników wojska. Z kolei wydatki majątkowezakupy broni, sprzętu, inwestycje budowlane, remonty i modernizacje – to ponad 29 proc. budżetu obronnego (kwotowo 14,847 mld zł), wobec ustawowo wymaganej jednej piątej.

Z budżetu MON 13,413 mld zł zostanie wydanych na modernizację techniczną, z czego na:

- System Obrony Powietrznej pochłonie 763 050 tys. zł. W jego ramach przewidywana jest kontynuacja dostaw pocisków Piorun i zestawów Poprad, rozpoczęcie dostaw systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica, a także kontynuacja finansowania przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu Wisła (system IBCS/Patriot);

- Zintegrowane systemy wsparcia i dowodzenia oraz zobrazowania pola walki C4ISR – 1 057 924 tys. zł. Chodzi tu o zakupy węzłów teleinformatycznych, wozów kablowych, aparatowni, radiostacji, odbiorników GSM, terminali satelitarnych, modułów stanowisk dowodzenia, urządzeń IFF, modułów pocztowych, modyfikacje platform bojowych, urządzeń ochrony kryptograficznej i osprzętu systemu telekomunikacyjnego;

- Zwalczanie zagrożeń na morzu – 858 941 tys. zł;

- Modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, czyli kontynuacja modernizacji czołgów Leopard 2 do standardu 2PL – 806 612 tys. zł – na SKON opóźnienia tego programu były ostro krytykowane, ale przedstawiciele MON zadeklarowali, że pierwsze czołgi nowej wersji mają wejść do służby jeszcze w styczniu bieżącego roku;

- Rozpoznanie obrazowe i satelitarne – 134 000 tys. zł;

- Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza – TYTAN - 47 201 tys. zł;

- Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii – 1 307 277 tys. zł (moduły artyleryjskie Regina z haubicami  samobieżnymi Krab, moździerze samobieżne Rak, kontynuacja finansowania pozyskiwania wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar);

- Symulatory i trenażery – 196 468 tys. zł;

- Samoloty szkolno-treningowy AJT – 441 095 tys. zł;

- Program KTO Rosomak – 186 571 tys. zł;

- Ppk Spike do KTO – 134 718 tys. zł.

Wymienione cele pochłoną więc około 6 mld złotych. Na co pójdzie pozostałych 7,4 mld? Prawdopodobnie znajdzie się wśród nich m.in. myśliwiec F-35. Jak powiedział podsekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz: „Jeśli chodzi o Harpię, to będziemy szczegółowo informować po podpisaniu umowy. Ta chwila nastąpi jeszcze w styczniu. Środki na to są zarezerwowane, podobnie jak związane z tym inwestycje budowlane”. Wydatki mają także objąć: zakupy samolotów transportowych C-130H Hercules, kierowane pociski powietrze-ziemia i kierowane pociski powietrze-powietrze krótkiego i średniego zasięgu dla myśliwców F-16C/D, pojazdy wysokiej mobilności dla wojsk aeromobilnych, inżynieryjne roboty wsparcia misji EOD/IED, parki pontonowe, uzbrojenie indywidualne, sprzęt noktowizyjny i optyczny, zestawy samozaładowcze do przewozu kontenerów i pojazdów gąsienicowych, cystern dystrybutorów paliwowych i do przewozu wody, sprzętu informatycznego i oprogramowania. Zmodernizowane mają też zostać - między innymi - okręty rakietowe typ 151 (Orkan), ciągniki pancerne BPz-2 i stacje radiolokacyjne NUR-12, przewidziano również pieniądze na modyfikację wozów BWR-1S/D. Należy pamiętać, że w informacji dla SKON wymieniono niektóre programy, ich pełna lista będzie szersza.

Na koniec roku 2020 zakłada się osiągnięcie liczby 111 500 żołnierzy zawodowych i 29 000 terytorialsów, lub więcej jeśli będzie więcej ochotników. Co ciekawe w tym roku wzrósł koszt funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, ale spadły związane z nimi wydatki majątkowe, w związku z coraz większym nasyceniem sprzętem tego najnowszego rodzaju sił zbrojnych.

Średnie płace w MON 2020 r. to 5 681 zł dla żołnierzy, 4 773 dla pracowników służby cywilnej i 4 210 zł dla pozostałych pracowników służby cywilnej.

Reklama

Komentarze (34)

 1. As

  Znów orkany chcą remontować ha ha dopiero co niedawno były i to tyle lat

 2. Hussar85

  W miarę naszych możliwości gospodarczych budżet MON jest zwiększany BRAWO

 3. razdwatri

  W spokojnych czasach zapłacenie połowy wartości kontraktu za Patrioty na kilka lat przed ich dostarczeniem , przy niskim kursie dolara do złotówki byłoby rozsądnym posunięciem . Ale jest głupotą w tak niepewnych jak obecnie czasach , bo tych baterii możemy zwyczajnie nie odebrać .

 4. amen!

  2020: 41.2 miliarda na 500+.

  1. wert

   Możesz sie zazbroić na śmierć. Polska przedwojenna na obronność przeznaczała 1/3 budżetu a i tak niemcy z sowietami nas zgniotły. Szaraczki płacą od 30 lat za "reformy". Kraj, jego mienie, dorobek zostały rozpirzone więc skromna, te 41mld, zadośćuczynienie zwykłym ludziom sprawia że zaczynają się czuć obywatelami. Dlaczego dziecko ma być karą? Bo na Karaiby nie polecę? Reprezentujesz specyficzne poczucie sprawiedliwości

  2. AZIA

   Nie wiem co boli ludzi w tym 500+ chyba tu nie chodzi o kasę ale o chęć posiadania dziecka. Jak wiadomo w tych czasach nie którym ciężko to przychodzi. Może stad tez te ciągle jęki.

 5. razdwatri

  Nasz MON spłacił już w latach 2018 i 2019 połowę należności za dwie baterie Patriot zamówione na początku 2018 roku a których dostawa ma się rozpocząć dopiero za trzy lata . Wymuszone to było chęcią zrealizowania budżetu MON tj. wydania wszystkich środków . Tylko w ubiegłym roku zamiast wynikającej z umowy kwoty około 400 mln zł zapłaciliśmy amerykanom 3 miliardy złotych . Zamiast przeznaczyć te środki na rozpoczęcie innych niezbędnych programów zbrojeniowych np. Baobab czy też prace badawczo - rozwojowe realizowane w polskim przemyśle , bezmyślnie zrobiliśmy dobrze yankesom . Nie mówię już o wydaniu tych środków na zakup granatników ppanc i dodatkowych ppk . Trzeba dodać , że zapłata połowy wartości kontraktu na kilka lat przed jego realizacją jest ryzykowne i świadczy o kompetencjach MON-u i obecnego rządu . Jak widać po projekcie budżetu MON na 2020 r ten trend będzie dalej kontynuowany . Z środków na modernizację armii 7,4 mld zł pozostaje nierozplanowane . Zapewne więc większość min. Błaszczak wyda na spłatę kontraktu za F-35 . Jak tak dalej pójdzie to nasi geniusze zapłacą za te samoloty na kilka lat przed ich dostarczeniem .

  1. Wojciech

   W sumie to nie ma większego znaczenia czy płacimy przed czasem czy kupujemy amerykańskie obligacje (a kupujemy). Nasze obligacje sprzedajemy na wyższy procent niż amerykańskie, które stanowią znaczny procent naszej rezerwy w MFW. Różnica to dopłata Polski do funkcjonowania USA. Tak czy siak sponsorujemy Amerykę kosztem rozwoju Polski. Izrael robi odwrotnie. Co roku dostaje z budżetu federalnego USA 4 mld USD z racji tego, że są koalicjantem i natychmiast te pieniądze pożycza na procent rządowi USA.

  2. Młam

   USA praktycznie wycofało się już z naszych obligacji, to raz. Dwa, bardzo duże znaczenie ma kiedy płacimy za sprzęt, jeżeli jest to w dolarach! Kurs waluty, kolego;)))

  3. Gras

   Israel ma wielu zwolenników miliarderów żydowskiego pochodzenie w bliskiej otoczeniu Trumpa wiec co się dziwić.

 6. januszarmy

  Zamiast patrzeć na rozkradane wojsko sami zacznijcie sobie robić papiery na broń.W USA jest zarejestrowanych 400mln sztuk broni.Wiecie jak musi się czuć żołnierz obcego wojska na terenie wroga mając w głowie myśl że każdy obywatel może mieć broń?

  1. iras

   Wyrabiać pozwolenie? Chyba tylko po to, aby w razie okupacji być pierwszym kandydatem w okolicy do wywózki, albo kulki w łeb. Jak zmienią prawo, i będę mógł kupić bez rejestracji, to kupię. A ty co zrobisz, oddasz broń jak po nią przyjdą, czy zabarykadujesz się w domu. U nas na "ziemiach odzyskanych" był taki szkop, co sam z armią czerwoną chciał walczyć, to cała wieś przestała istnieć. W USA siła jest nie w broni zarejestrowanej, ale w tej niezarejestrowanej. Na szczęście w Nowej Zelandii dzięki braku centralnego rejestru oddano zaledwie około 30% nowo zakazanej broni.

  2. januszarmy

   tu chodzi o ilość, gdyby było zarejestrowanych tych 20mln sztuk to kto ci to zarekwiruje w godzinie w?

  3. iras

   Rozumiem, jak najbardziej popieram broń u obywateli. Ale na dziś są ludzie, kolekcjonerzy, sportowcy, którzy mają po 10 - 20 sztuk, a np, myśliwi praktycznie nie mogą posiadać jednej sztuki. Czyli przy prawie 20 mln sztuk, to będzie może 3 - 4 miliony posiadaczy, czyli jeszcze wciąż za mało. Przy obecnym prawie nikomu nie chce się inwestować kilku tysięcy zł i półrocznego przydziału urlopu, by kupić sobie karabin do obrony ojczyzny, która daje mu taki, a nie inny poziom wolności. Dodajmy też, że broń taka, nie wygra wojny, może zapewnić jedynie jakiś poziom ochrony osobistej w trudnych czasach wojny i okupacji, co oczywiście jest bardzo ważną sprawą.

 7. boomboom

  przechylam się od wielu zim do tego, że wielu ludziom jest na rękę to co się dzieje - marazm minimalizacja dostaw sprzętu, zabawki do reklamowania się (łapanie wyborców). To ma tak być. Mierna krajowa odmiana patriotyzmu wzmacnia to. Inaczej dążylibyśmy do konfrontacji, niszczyli otoczenie ?? Naród, który zasłużył na to co wydarzyło się w jego historii ?? Pytania do udzielenia odpowiedzi, mimo co przede wszystkim dla własnego uświadomienia.

 8. Twój Nick

  Kasa leci a sprzęt jest tylko na papierze. Leo 2 PL kiedy miały być? Nie zdziwię się jak do końca roku dalej nie będzie żadnego w linii. Komuś zależy żeby tak było..

  1. Autores

   będzie w tym miesiącu.

 9. pytajnik

  "785,6 mln zł w innych częściach, w tym zawierających wydatki na policję i inne służby MSWiA, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe," Jakim prawem!?

  1. m p

   Bo "obronność" to nie tylko wojsko.

  2. MSWiA ma własny budżet i te 785,6 mln powinno się znaleźć właśnie w budżecie MSWiA. W obecny wypadku, jes

  3. pytajnik

   Rozumiem, ale... nie z budżetu przeznaczonego dla wojska.

 10. gdzie

  A ZSSW a Borsuk ??????

 11. Dumi

  Czyli zakup F35 nastąpi ze środków na armie a nie jak zapowiadano ze środków spoza budżetu na armie. Życzę powodzenia.... Tak właśnie hamuje się modernizację polskiej armii: poprzez kumulacje wydatków o czym od kilku lat ostrzegano na defence24. Winszuje decyzji... Kochani szkoda nerwów... Martwi niski i powolny wzrost stanu liczbowego armii zawodowej, czyżby progress wyhamował? WOT pokazują, że to strzał w 10 i znakomity kierunek mimo licznych problemów i początkowego porwania się z motyką na słońce. Teraz czekamy na przyspieszenie decyzji o wzroście PKB na armie do poziomu 2,5% już od 2024 roku. Życzę premierowi Morawieckiemu by zaczął wsłuchiwać się w naukowców,którzy przychodządo niego z rozwiązaniami innowacyjnymi zamiast ich zbywać. Niestety ta ekipa, mimo, że prawicowa, popełnia coraz więcej błędów. Najbardziej martwi to, że jednak coraz bardziej jakby przestawali się wsłuchiwać w głos obywateli. To niepokojące.

  1. Tret

   Ekipa prawicowa? Dobry żart. Od początku nieudolnie "rozwijają armię". Dla nich najważniejsze jest to, aby dobrze to wyglądało w tv i rosły sondaże.

  2. Mario Bros

   Może właśnie tak ma być? Kasa leci a sprzętu nie ma. Wielu ludziom jest to na rękę.

  3. m p

   Jeżeli zwiększać armię, to nie przez zwiększanie liczby zawodowych. Zauważmy, że niektóre kraje mają rezerwę na takim poziomie, że bez większych problemów są w stanie wysłać ich nawet za granicę.

 12. asf

  A co z Narwią?

  1. Marek1

   NIC. Nie ma i nie będzie - brak finansowania w budżecie. Za to masz darowiznę 1,4 mld. PLN od p. ministra na cele pozawojskowe. Welcome to Bolanda AD 2020.

 13. dropik

  minius 5 % inflacji :P

  1. Strażnik Teksasu

   Gdzie?! Bo u mnie za np. Śmieci to inflacja 160% a inne produkty od 10-30%

  2. sam

   U Was w Rosji jest chyba wyższa.

  3. Marek1

   Nie znasz się - inflacja to uśredniony wzrost ceny dóbr i usług. Większość z nich podrożała DUUUŻO więcej niż podawana przez GUS wartość inflacji, więc coś musiało równolegle potanieć. Z takich dóbr podstawowych dla każdego potaniały np. szyny kolejowe, holowniki pełnomorskie, stal walcowana, suwnice bramowe, itp. ...;)). Statystyka to gałąź matematyki, w której wynik końcowy zawsze będzie zależał od podstawionych na początku wartości ;). Jak wpiszesz kłamliwe dane taki otrzymasz wynik ...

 14. Marek1

  "785,6 mln zł na policję i inne służby MSWiA, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, prokuraturę " - trwa więc nadal rozdawnictwo budżetu MON na rzecz innych resortów. Na drogi MON w 2020r przekaże "tylko" ponad 600mln PLN, a który "zaprzyjaźniony" samorząd dostanie tę kasę zdecyduje sam p. minister. Jak widać po podsumowaniu okazuje się, ze wg. ekipy MB&Co. wojsku w 2020r NIE jest potrzebne prawie 1,4 mld PLN.

  1. Sidematic

   Nie jest do końca tak jak piszesz. Wojsko potrzebuje dróg, których nie potrzebują samorządy, potrzebuje mocniejszych mostów itd. Poza tym wojsko też korzysta z dróg publicznych i dość poważnie je "zużywa". Tego bym się nie czepiał, są gorsze sprawy. Dużo gorsze. Nie widzę tam pieniędzy na zakup licencji na efektor Narwi. To jest problem. Dalej kupujemy w tysiącach sztuk gotowe silniki od Niemców zamiast postawić swoją fabrykę. Nie przywracamy zdolności w dziedzinie silników czołgowych a przecież będzie nam potrzebny MBT, itd.

  2. Marek1

   1.Wg. twojej logiki CO jest przyczyną permanentnego sponsorowania MSWiA ? Fakt, że żołnierz po cywilnemu też może ją wezwać ?? MSWiA ma swój, potężny zresztą budżet. A Prokuratura CZYM sobie zasłużyła na wielomilionowe darowizny ? 2. Już od lat piszę wszędzie, że Narew jest skutecznie blokowana i NIC nie jest w stanie wpłynąć na betonowe łby kolejnej ekipy w MON. Tak naprawdę nikt nie wie dlaczego tak jest i pozostają tylko spekulacje, bo żaden z (p)osłów tzw. opozycji NIE jest w stanie zadać ministrowi konkretnego zapytania w formie interpelacji lub na sesji SKON. Ja mając skłonność do racjonalizacji nawet najgłupszych działań/zaniechań myślę, że MON z uporem idioty zafiksował się na IBCS i czeka z Narwią na ten swój kretyński fetysz. Ale to tylko moje przypuszczenie jest, a prawda może być znacznie gorsza. 3. Z tymi tysiącami szt. powerpaków od RFN to nie przesadzaj, bo niby GDZIE(w czym) są one montowane w takich ilościach, jak do WP trafiają jedynie apteczne ilości pojazdów wymagających takich silników. Oczywiście niezbędne jest odtworzenie własnych zdolności silnikowych, ale jak widać nie ma na to zgody "czynnika wyższego". Zapewne również zakup licencji na dobre ukraińskie silniki TD-2/3 z tej samej przyczyny został uwalony natychmiast jak się pojawił. Tak samo jak pozyskanie innego, lepszego o roxelowskiego paliwa rakietowego, technologii do prod. proch 3-bazowego(niezbędny np. do am. APFSDS). Wróbelki ćwierkają, że Pionki dostały 400 baniek na odtworzenie jedynie prod. prochów 2-bazowych i być może podst. nitrocelulozy. Jak można NIE mieć wrażenia, że ktoś BARDZO starannie czuwa, by Polska NIE odzyskała pełnych zdolności do prod. podstawowych komponentów syst. uzbrojenia ??

 15. Rzyt

  50 mld ...z tego pensje na 120 generałów *10tys zł m-c* 12 m-c .... żenada...Izrael ma 25 generałów przy 180 tys. Armii. Nam spokojnie 20 wystarczy...2 na marynarkę,10 na wl i 2 na sp i po 1 na WOT oraz ws i 4 w sztabie czy gdzie tam...redukcja personelu cywilnego o 50% .. wyrzucenie związków zawodowych i jakiś ...likwidacja bwp ,T72 i innego szrotu typu goździki ...zresztą można se gadać...jak będą polskojęzyczni głosować za układem okraglostolowym czyli popis ,SLD,PSL ...nigdy nie będzie silnej armii ...tylko dzięki dobrej woli Rosji ,Niemiec,USA nasz pseudo kraj istnieje. Wojsko Polskie to zbieranina nadająca się do walk partyzanckich i misji o charakterze policyjnym gdzies na polecenie USA

  1. Pułkownik

   General po podwyzkach 15 tys nie 10!!! Tabela uposazen MON 2020

  2. Wojciech

   Do walk partyzanckich trzeba mieć morale a nie mentalność 8-16 i berecik na główkę.

  3. Bsss

   Tylko I wyłącznie partyzantka w otwartej walce polegniemy od razu

 16. Thomas

  A gdzie pieniądze na obiecane pomostowe okręty podwodne? Przecież minister obiecał okręty do końca 2020 roku.

  1. Bsss

   Okręty podwodne to kpina człowieku jakieś przestarzałe stare okręty

 17. Bgffgg

  WSZYSTKO jest git wydatki na armię rosną Ale to TYLKO znowu Wojska lądowe i specjalne lotnictwo jak dobrze pójdzie to za dwa lata dostaną f-35 Ale marynarka wojenna opłakanym stanie nie ma nowych wojennych okrętów po co holowniki albo jakieś trałowce muszą był statki o zasięgu rakiet toma hoow to minimum panie ministrze

 18. LAIK

  Jest jak jest ale wydatki idą do góry; z czego 13.4 mld zł na sprzęt. Jest jakiś promyk nadziei, że będzie dobrze. Panie Ministrze powiem jedno NAREW NAREW i jeszcze raz NAREW!!! To powinien być jeden z ważniejszych priorytetów. I najważniejsze efektor dla Narwi z pełną produkcją i serwisem w Polsce. W przeciwnym razie na modernizację i utrzymanie wydamy bardzo dużo, a nas po prostu na to nie stać.

  1. Grredo

   Prawda. Narew to najwazniwjszy program. Bez nie nasza armia nie istnieje.

 19. Ty23

  Oglądałem ten hlam przez internet, cała masa niekompetetnych ludzi oprucz P. Brauna rozliczenie za poprzednie lata 0!!! Liczba wyremontowanych Leopardow 0 przez 4 lata nierządow PiS nie zrobiono nic lub bardzo mało kasa poszła gdzieś efektów brak, sory WOT ma nowoczesny sprzęt i korzysta z niego raz do roku a jednostki liniowe chodzą w starych helmach PiS i PO i PSL i SLD to partie antypolskie i niszczące ten kraj!!!

  1. wert

   Może zacznij od nauki pisania w języku polskim. Wiesz, kropka, przecinek, duża litera. Potem zbudowanie zdania: podmiot, orzeczenie itd.

  2. Paweł P.

   +1

  3. Dumi

   Ok.Rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale kilka spraw udało się rozwiązać. Z leo popełnili błędy, ale to nie są ich największe błędy. Są większe.

 20. Ai

  Oddajcie kontrolę nad polską armią krajom zachodnim to zobaczycie o ile więcej i lepiej można mieć uzbrojenia.

  1. Arkos

   Jasne

  2. Laba

   Kraje zachodnie praktyczne nie mają armii. Nawet taka Royal Navy kiedyś potężna A teraz połowę jej tonazu Chiny zwodowaly w jeden rok. Zachód stoi armią USA a oni co jak co ale pieniądze to trwonią.

  3. gre

   juz w berlinie mamy lotnisko no nie

 21. 1

  200 osób w lubelskim na szeregowych nie przyjmą a co tu umówić o takich inewstycjach

 22. Wojciech

  Zakup urządzeń IFF czyli polskie firmy zostały przez MON wy...ne. Najpierw nie potrzebowali a teraz kupią z półki od firm zagranicznych. I znowu nikt za to nie beknie, a nawet dostanie premię.

 23. Roman

  Nie ważna kwota ale ważne na co będą wydane. Cała ta kasa zamiast na wzmocnienie WP, w magiczny sposób rozchodzi się po związkowcach i emerytach.

  1. Matti

   Od emerytòw to 3 kroki w bok.

 24. Tomasz33

  Czyli licząc dzisiejszym kursem złotego do dolara, to daje ponad 13 mld dolarów rocznie. A będzie więcej z roku na rok.

 25. Woit

  Ocho, znowu nakupują rosyjskiego węgla, że dwa s70 dla Policji a reszta pieniędzy rozdysponowania będzie między LM i mundurowy elektorat.

  1. wert

   Jak by nasze kopalnie nie były "wygaszane" nie musielibyśmy go sprowadzać

  2. Max

   Na zwałach leży 3,5 MLN ton polskiego węgla, najdroższego na świecie o wiele gorszej jakości niż rosyjski.

  3. Max

   Na zwałach leży 3,5 MLN ton polskiego węgla, najdroższego na świecie o wiele gorszej jakości niż rosyjski.

Reklama