Reklama

Siły zbrojne

Niderlandzka fregata wsparła amerykańską tarczę antyrakietową

Amerykański niszczyciel USS „Paul Ignatius” i płynąca przed nim niderlandzka fregata HNLMS „De Zeven Provinciën” wyposażona w radar SMART-L MM/N. Fot. Thales
Amerykański niszczyciel USS „Paul Ignatius” i płynąca przed nim niderlandzka fregata HNLMS „De Zeven Provinciën” wyposażona w radar SMART-L MM/N. Fot. Thales

Amerykańska marynarka wojenna wykorzystała dane z radaru Smart-L MM/N niderlandzkiej fregaty HNLMS „De Zeven Provinciën” do przechwycenia rakiety balistycznej znajdującej się jeszcze w przestrzeni kosmicznej.

Koncern Thales już wcześniej informował o zmodernizowaniu wielozadaniowego radaru morskiego dalekiego zasięgu Smart-L MM/N (Multi-Mission/Naval), tak aby można go było wykorzystać do wykrywania rakiet balistycznych. Jak na razie rozwiązanie to otrzymały dwie z czterech fregat obrony powietrznej i dowodzenia typu De Zeven Provinciën, należących do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii. Dodatkowo zainstalowano w północnych Niderlandach pierwszy z dwóch zamówionych radarów lądowych Smart-L MM.

Do faktycznego sprawdzenia tego rozwiązania doszło jednak dopiero w czasie kierowanych przez Stany Zjednoczone manewrów morskich ASD/FS21 (At Sea Demo/Formidable Shield 2021). Ćwiczenie to było zorganizowane przez Szóstą Flotę USA oraz Forum Obrony Przeciwrakietowej Teatru Morskiego (Maritime Theater Missile Defence Forum). Wzięło w nim udział piętnaście okrętów i jednostek brzegowych z dziesięciu państw.

Celem ASD/FS21 było m.in. sprawdzenie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej IAMD (Integrated Air and Missile Defence) na morskim poligonie testowym Hebrydy na Oceanie Atlantyckim. Ale założono również dużą liczbę scenariuszy związanych z wojną powietrzną i nawodną oraz z obroną przed rakietami balistycznymi BMD (Ballistic Missile Defence). Jeden z epizodów w ramach obrony BMD przewidywał przechwycenie rakiety balistycznej w przestrzeni kosmicznej przez radar dalekiego zasięgu i przekazanie tych danych na amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS „Paul Ignatius” wyposażony w odpowiednie przeciwrakiety.

Według informacji przekazanej przez koncern Thales całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Wykorzystano radar wstępnego wykrywania Smart-L MM/N, który jest zamontowany na niderlandzkiej fregacie HNLMS „De Zeven Provinciën”. To właśnie dzięki niemu udało się wykryć cel imitujący rakietę balistyczną lecący z prędkością większą niż 3km/s i śledzić go przez około 5 minut na wysokości ponad 300 km.

Dane te zostały następnie przesłane systemami łączności do amerykańskiego niszczyciela USS „Paul Ignatius”, który wykorzystał je do przeprowadzenia testu rakiety przeciwlotniczej SM-3. Rakieta ta miała dzięki temu przechwycić nierozdzielający się jeszcze pocisk balistyczny, znajdujący się daleko poza atmosferą ziemską. Test zakończył się sukcesem i pocisk balistyczny został zniszczony w Kosmosie.

Systemy radiolokacyjne firmy Thales na pokładzie fregaty HNLMS De Zeven Provinciën” zostały również sprawdzone w zwalczaniu ponaddźwiękowych rakiet przeciwokrętowych lecących na bardzo niskim pułapie (Sea Skimmer) oraz jednoczesnym śledzeniu rakiet balistycznych i standardowych celów powietrznych.

Oficjalnym celem manewrów ASD/FS-21 jest „poprawa interoperacyjności sił sojuszniczych w faktycznych strzelaniach IAMD poprzez wykorzystanie struktur raportowania dowodzenia i kontroli NATO”. Ma to pozwolić różnym siłom morskim Paktu Północnoatlantyckiego na aktywne uczestniczenie w zwalczaniu rakiet balistycznych, wspomagając w tych działaniach Stany Zjednoczone.

W przypadku fregaty HNLMS „De Zeven Provinciën”, takie przygotowanie do zadań BMD/IAMD polegało to przede wszystkim na modernizacji Bojowego Centrum Informacji wraz z okrętowym systemie walki, jak również na modernizacji radaru Smart-L MM/N. Dzięki tym modyfikacjom okrętowa stacja radiolokacyjna o zasięgu zwiększonym obecnie do ponad 2000 km może być wykorzystana jako system wstępnego ostrzegania, znacząco wspomagając amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke. Okręty te nie mają bowiem radaru o takich możliwościach zasięgowych.

„Królewska holenderska marynarka wojenna w przekonujący sposób demonstrowała swoje technologie BMD w ciągu ostatnich 15 lat. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, widząc, że marynarka wojenna po raz kolejny dowiodła swojej wartości dla NATO dzięki udanemu testowi startu zdalnego. Thales jest jedynym europejskim dostawcą zdolnym do wspierania marynarek wojennych w realizacji zadań IAMD. Dzięki temu imponującemu wynikowi możemy śmiało patrzeć w przyszłość”.

Gerben Edelijn - dyrektor generalny Thales Netherlands.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama