Reklama

Siły zbrojne

NH90 wykluczony z indyjskiego przetargu. Sea Hawk wygra walkowerem?

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Indyjskie ministerstwo obrony odrzuciło ofertę NHIndustries, oferującego śmigłowce NH90 w przetargu na 16 maszyn pokładowych do zwalczania okrętów podwodnych. Zwiększa to znacząco szanse SH-60B Seahawk oferowanego przez koncern Sikorsky Aircraft. 

Oba typy śmigłowców przeszły kilka lat temu próby techniczne realizowane przez marynarkę wojenną Indii. Mimo to władze w New Delhi zdecydowały się na odrzucenie NH90 przed oficjalnym otwarciem ofert komercyjnych, zawierających proponowane ceny i warunki ekonomiczne. Prawdopodobnie jest to skutek afery związanej z zakupem przez Indie śmigłowców AW101 Merlin do przewozu VIP. AgustaWestland posiada 32% udziałów w konsorcjum NHIndustries, co najprawdopodobniej było główną przyczyną rezygnacji z NH90.

W tej sytuacji rosną szanse firmy Sikorsky ze śmigłowcem SH-60B Seahawk, który pozostał sam na placu boju. O ile oferta amerykańskiego koncernu okaże się satysfakcjonująca finansowo, ma on duże szanse nie tylko na sprzedaż 16 śmigłowców ZOP. Indyjska marynarka wojenna planuje w najbliższych latach zakup 124 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, posiadających opcję ZOP, maszyn wczesnego ostrzegania oraz transportowych i desantowych. Wartość tego programu szacowana jest na około 3 mld dolarów. Zdobywca kontraktu na 16 maszyn ZOP będzie posiadać znaczącą przewagę w walce na tym rynku.

Reklama

Komentarze (2)

 1. duch

  124 szt. śmigłowca przystosowanego do ZOP za 3mld dolarów a Polsce Sikorsky chce wcisnąć za 10 mld złotych 70 szt. s70i??? gdzie tylko 6 szt. ma być przystosowanych do ZOP....... Kpina.... tylko UH60M składany w pl. Nie dajmy się doić przez amerykanów. Proponuje sprawdzić ile kosztuje w USA uh60m a za ile chcą nam wcisnąć s70i

 2. Zbrojmistrz

  Co za głupota - zostawili w przetargu jednego oferenta. Teraz Amerykanie nieźle ich "wydoją" !

  1. olo

   Dlaczego tak myślisz. Wszystko zależy od negocjatorów. Jak się wie czego chcemy i za jaka ilość $$ to nie damy się wydutkać bo przeciez przetarg może być unieważniony z powodu zbyt wysokiej ceny.

Reklama