Reklama

Siły zbrojne

Napędzany wodorem bezzałogowiec latał ponad dwie doby

Po raz pierwszy dron napędzony wodorem latał be przerwy 48 godzin – fot. U.S. Naval Research Laboratory
Po raz pierwszy dron napędzony wodorem latał be przerwy 48 godzin – fot. U.S. Naval Research Laboratory

Amerykański dron Ion Tiger pobił rekord długotrwałości lotu bezzałogowców napędzanych ciekłym wodorem (LH2).Ten zbudowany przez laboratorium badawcze marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych statek powietrzny latał bez przerwy przez 48 godzin i 1 minutę. Lot miał miejsce pomiędzy 16 a 18 kwietnia br., ale dopiero teraz opublikowano szczegóły testów. Poprzedni rekord wynosił 26 godzin i 6 minut. Pobito go w 2009 roku z użyciem tego samego dronu, z tym że napędzany był on wodorem w postaci gazowej, sprężonego do ciśnienia 340 atmosfer.

Więcej: Zaprezentowano nowy irański bezzałogowiec powietrzny. Skopiowano izraelskie rozwiązania?

Gaz w tej postaci jest trzy razy rzadszy od wodoru ciekłego co pozwoliło zabrać większą ilość tego paliwa na pokład dronu. Konstruktorom Ion Tigera udało się dodatkowo umieścić skroplony wodór w lekkim zbiorniku oraz zbudować mało ważącą i nie zajmującą dużo miejsca instalację kriogeniczną, co prawie dwukrotnie wydłużyło lot.

Więcej: Dron X-47B wylądował z użyciem liny hamującej. Northrop Grumman zyskuje przewagę w konkursie US Navy

Jeżeli do tego uda się opracować ekonomiczny i bezpieczny system uzyskiwania wodoru z wody (i to jeszcze zasilany energią słoneczną lub wiatrową) może dojść do sytuacji, że napędzone wodą maszyny nie będą wcale żartem.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama