Siły zbrojne
Największa od czasu Falklandów. Znamy skład brytyjskiej grupy lotniskowcowej
Władze Wielkiej Brytanii poinformowały szczegółowo na temat składu grupy lotniskowcowej, która ma w maju wyruszyć na Daleki Wschód. Lotniskowcowi Queen Elisabeth będzie towarzyszyć 9 jednostek, a na jego pokładzie znajdzie się 18 F-35B, w tym także maszyny brytyjskie.
Misja brytyjskich okrętów, oznaczonych jako grupa CSG21, ma dla Londynu wielkie znaczenie polityczne. Zgrupowanie ma wyruszyć „pod flagą Globalnej Brytanii” i współdziałać z licznymi zaprzyjaźnionymi marynarkami wojennymi w tym francuską (zaplanowano m.in. współdziałanie na Morzu Śródziemnym z lotniskowcem Charles De Gaulle), australijską, kanadyjską, duńską, grecką, indyjską, izraelską, włoską, japońską, nowozelandzką, omańską, południowokoreańską, turecką i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak widać, będą to więc siły państw wchodzących niegdyś w skład Imperium Brytyjskiego, z którymi Zjednoczone Królestwo otwarcie planuje zacieśnić stosunki, a także sojusznicy z NATO plus dalekowschodnie potęgi i zaprzyjaźnione państwa Bliskiego Wschodu.
Ugrupowanie ma działać w oparciu o sojusznicze bazy, demonstrując tym samym siłę politycznych powiązań Londynu i odbudowując jego pozycję na Dalekim Wschodzie. Okręty zawitają m.in. do Singapuru, Malezji, Republiki Korei i Japonii, choć nie wiadomo czy do tej ostatniej pójdą „na skróty” przez Cieśninę Tajwańską” czy też drogą okrężną. Na macierzyste wyspy mają powrócić po 28 tygodniach operowania.
W skład grupy wejdą:
- lotniskowiec HMS Queen Elizabeth;
- dwa niszczyciele typu 45 (HMS Defender i HMS Diamond);
- dwie fregaty zwalczania okrętów podwodnych Type 23 (HMS Kent i HMS Richmond);
- dwa okręty wsparcia logistycznego (Fort Victoria i Tidespring.);
- atomowy okręt podwodny z pociskami manewrującymi typu Astute;
- amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke (USS The Sullivans);
- holenderska fregata HNLMS Evertse.
Z kolei w skład grupy lotniczej lotniskowca wejdzie:
- 18 F-35B w tym osiem brytyjskich (z ogółem 48 zamówionych z czego 21 dostarczono. Pełną gotowość wszystkie zamówione maszyny osiągną w roku 2026), plus 10 maszyn należących do US Marine Corps.
- 4 morskie śmigłowce uderzeniowe Wildcat;
- 7 ciężkich śmigłowców ZOP Merlin MK2;
- 3 ciężkie śmigłowce dla wojsk specjalnych Merlin Mk4.
Choć oficjalnie tego nie powiedziano podejrzewa się także, że w składzie grupy lotniczej znajdą się także trzy nowe Merliny wczesnego ostrzegania Crowsnest, które trenują obecnie z pokładu lotniskowca.
Brytyjski zwrot w kierunku dalekiego Wschodu ma w kolejnych latach przejawiać się nie tylko wizytami lotniskowca z jednostkami towarzyszącymi. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się wysyłanie na te wody przez Zjednoczone Królestwo pełnomorskich patrolowców, a od 2023 na stałe ma być tam rozmieszczona jedna fregata (czyli jeden z 19 bojowych okrętów nawodnych posiadanych przez Londyn).