Reklama

Siły zbrojne

Największa od czasu Falklandów. Znamy skład brytyjskiej grupy lotniskowcowej

Fot. UK MOD (OGL v1.0)
Fot. UK MOD (OGL v1.0)

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały szczegółowo na temat składu grupy lotniskowcowej, która ma w maju wyruszyć na Daleki Wschód. Lotniskowcowi Queen Elisabeth będzie towarzyszyć 9 jednostek, a na jego pokładzie znajdzie się 18 F-35B, w tym także maszyny brytyjskie.

Misja brytyjskich okrętów, oznaczonych jako grupa CSG21, ma dla Londynu wielkie znaczenie polityczne. Zgrupowanie ma wyruszyć „pod flagą Globalnej Brytanii” i współdziałać z licznymi zaprzyjaźnionymi marynarkami wojennymi w tym francuską (zaplanowano m.in. współdziałanie na Morzu Śródziemnym z lotniskowcem Charles De Gaulle), australijską, kanadyjską, duńską, grecką, indyjską, izraelską, włoską, japońską, nowozelandzką, omańską, południowokoreańską, turecką i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak widać, będą to więc siły państw wchodzących niegdyś w skład Imperium Brytyjskiego, z którymi Zjednoczone Królestwo otwarcie planuje zacieśnić stosunki, a także sojusznicy z NATO plus dalekowschodnie potęgi i zaprzyjaźnione państwa Bliskiego Wschodu.

Reklama
Reklama

Ugrupowanie ma działać w oparciu o sojusznicze bazy, demonstrując tym samym siłę politycznych powiązań Londynu i odbudowując jego pozycję na Dalekim Wschodzie. Okręty zawitają m.in. do Singapuru, Malezji, Republiki Korei i Japonii, choć nie wiadomo czy do tej ostatniej pójdą „na skróty” przez Cieśninę Tajwańską” czy też drogą okrężną. Na macierzyste wyspy mają powrócić po 28 tygodniach operowania.

W skład grupy wejdą:

  • lotniskowiec HMS Queen Elizabeth;
  • dwa niszczyciele typu 45 (HMS Defender i HMS Diamond);
  • dwie fregaty zwalczania okrętów podwodnych Type 23 (HMS Kent i HMS Richmond);
  • dwa okręty wsparcia logistycznego (Fort Victoria i Tidespring.);
  • atomowy okręt podwodny z pociskami manewrującymi typu Astute;
  • amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke (USS The Sullivans);
  • holenderska fregata HNLMS Evertse. 

Z kolei w skład grupy lotniczej lotniskowca wejdzie:

  • 18 F-35B w tym osiem brytyjskich (z ogółem 48 zamówionych z czego 21 dostarczono. Pełną gotowość wszystkie zamówione maszyny osiągną w roku 2026), plus 10 maszyn należących do US Marine Corps.
  • 4 morskie śmigłowce uderzeniowe Wildcat;
  • 7 ciężkich śmigłowców ZOP Merlin MK2;
  • 3 ciężkie śmigłowce dla wojsk specjalnych Merlin Mk4.

Choć oficjalnie tego nie powiedziano podejrzewa się także, że w składzie grupy lotniczej znajdą się także trzy nowe Merliny wczesnego ostrzegania Crowsnest, które trenują obecnie z pokładu lotniskowca.

Brytyjski zwrot w kierunku dalekiego Wschodu ma w kolejnych latach przejawiać się nie tylko wizytami lotniskowca z jednostkami towarzyszącymi. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się wysyłanie na te wody przez Zjednoczone Królestwo pełnomorskich patrolowców, a od 2023 na stałe ma być tam rozmieszczona jedna fregata (czyli jeden z 19 bojowych okrętów nawodnych posiadanych przez Londyn).

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama