Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze amerykańskie haubice strzelają w Toruniu

M109A7 (zdjęcie poglądowe).
M109A7 (zdjęcie poglądowe).
Autor. U.S. Army Europe and Africa/ Twitter

Na poligonie artyleryjskim w Toruniu jednostki US Army z 1 Dywizji Kawalerii, podporządkowane obecnie 1 Dywizji Piechoty dowodzącej wojskami lądowymi USA w Europie brali udział w ćwiczeniach ogniowych, mających ukazać ich zdolności w użytkowaniu niedawno wdrożonych M109A7 Paladin.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia te odbyły się jako element działań sił w podporządkowaniu niedawno odtworzonego V Korpusu US Army, pokazując zaangażowanie żołnierzy w doskonalenie własnych zdolności, wykonując różnego rodzaju zadania z pomocą wojsk sojuszniczych. Obok rozwijania zdolności operacyjnych ma to pewne znaczenie, ukazujące zaangażowanie USA w sojusz oraz możliwości amerykańskich żołnierzy na współczesnym polu walki.

Czytaj też

M109A7 to najnowszy wariant amerykańskiej samobieżnej armatoahubicy M109 kal. 155 mm, powstały w wyniku modernizacji jego poprzedniego wariantu M109A6. Modernizacja objęła m.in. zastosowanie nowego podwozia opartego o rodzinę Bradley wraz z silnikiem, skrzynią biegów, układem kierowniczym, a także nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę balistyczną. Prace te w połączeniu z modernizacją wozów amunicyjnych M99A3 mają pozwolić na funkcjonowanie Paladinów do 2050 roku.

Reklama

Obecnie prowadzone są analizy nad kolejną wersją tego systemu artyleryjskiego z dłuższym przewodem lufy (np. 52 kalibrów), co skokowo zwiększyłoby jego donośność z 30-40 km do ponad 50 000 m przy zasotsowaniu odpowiednich rodzajów amunicji. W założeniu Paladin w wersji M109A7 ma pozostać podstawowym uzbrojeniem amerykańskich brygad pancernych (ABCT), podczas gdy na poziomie dywizji mają być tworzone dywizjony z nowymi haubicami M1299 z lufami o długości 58 kalibrów. Te ostatnie mogą uzyskać nawet 70 km donośności, przy użyciu amunicji w rodzaju XM1113 lub Excalibura. Jak na razie jednak to M109A7 jest najnowszym typem haubicy używanym operacyjnie w US Army, M1299 mają osiągnąć wstępną gotowość w przyszłym roku.

Dodajmy, że nowe haubice US Army "zadomowią" się w Polsce, bo będą wyposażeniem nie tylko rotujących się w naszym kraju brygad pancernych US Army zestawu magazynowego Army Prepositioned Stock, jaki zostanie rozlokowany w Powidzu po ukończeniu trwającej od kilku lat budowy infrastruktury. Obecnie sprzęt ten jest już w Niemczech, tak jak czołgi M1A2 Abrams SEPv3 dla tego samego zestawu wyposażenia.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. GB

  Pokazał się nowy raport GAO m.in na temat kosztów eksploatacji amerykańskich statków powietrznych. I przykładowo 1 godzina lotu F-22 kosztuje 85,3 tys. USD, F-35 42 tys. USD, F-15CD 36,7 USD, F-15E 33,2 tys. USD, F/A-18EF- 27 tys. USD, F-16 27 tys. USD,

  1. ChevyChase240

   Lewandowski nie strzelił karnego. Fajnie że coś tam sobie przeczytałeś, a podzielisz się konkretami w temacie artykułu?

 2. szczebelek

  Myślałem, że już ta wersja ma lufę o długości 52 kalibrów, więc dalej wali 10 km mniej od innych zachodnich natowskich systemów.

 3. Filemon19

  Podsumowując 339 mln USD za 48 sztuk to 7 mln USD sztuka plus Excalibur za 112tys USD cena dla USA tylko Plus EPFIAS komputer balistyczny dla pocisków Excalibur

Reklama