Siły zbrojne

Najnowsze amerykańskie haubice strzelają w Toruniu

M109A7 (zdjęcie poglądowe).
Fot. U.S. Army Europe and Africa/ Twitter

Na poligonie artyleryjskim w Toruniu jednostki US Army z 1 Dywizji Kawalerii, podporządkowane obecnie 1 Dywizji Piechoty dowodzącej wojskami lądowymi USA w Europie brali udział w ćwiczeniach ogniowych, mających ukazać ich zdolności w użytkowaniu niedawno wdrożonych M109A7 Paladin.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Ćwiczenia te odbyły się jako element działań sił w podporządkowaniu niedawno odtworzonego V Korpusu US Army, pokazując zaangażowanie żołnierzy w doskonalenie własnych zdolności, wykonując różnego rodzaju zadania z pomocą wojsk sojuszniczych. Obok rozwijania zdolności operacyjnych ma to pewne znaczenie, ukazujące zaangażowanie USA w sojusz oraz możliwości amerykańskich żołnierzy na współczesnym polu walki.

Czytaj też

M109A7 to najnowszy wariant amerykańskiej samobieżnej armatoahubicy M109 kal. 155 mm, powstały w wyniku modernizacji jego poprzedniego wariantu M109A6. Modernizacja objęła m.in. zastosowanie nowego podwozia opartego o rodzinę Bradley wraz z silnikiem, skrzynią biegów, układem kierowniczym, a także nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę balistyczną. Prace te w połączeniu z modernizacją wozów amunicyjnych M99A3 mają pozwolić na funkcjonowanie Paladinów do 2050 roku.

Obecnie prowadzone są analizy nad kolejną wersją tego systemu artyleryjskiego z dłuższym przewodem lufy (np. 52 kalibrów), co skokowo zwiększyłoby jego donośność z 30-40 km do ponad 50 000 m przy zasotsowaniu odpowiednich rodzajów amunicji. W założeniu Paladin w wersji M109A7 ma pozostać podstawowym uzbrojeniem amerykańskich brygad pancernych (ABCT), podczas gdy na poziomie dywizji mają być tworzone dywizjony z nowymi haubicami M1299 z lufami o długości 58 kalibrów. Te ostatnie mogą uzyskać nawet 70 km donośności, przy użyciu amunicji w rodzaju XM1113 lub Excalibura. Jak na razie jednak to M109A7 jest najnowszym typem haubicy używanym operacyjnie w US Army, M1299 mają osiągnąć wstępną gotowość w przyszłym roku.

Dodajmy, że nowe haubice US Army "zadomowią" się w Polsce, bo będą wyposażeniem nie tylko rotujących się w naszym kraju brygad pancernych US Army zestawu magazynowego Army Prepositioned Stock, jaki zostanie rozlokowany w Powidzu po ukończeniu trwającej od kilku lat budowy infrastruktury. Obecnie sprzęt ten jest już w Niemczech, tak jak czołgi M1A2 Abrams SEPv3 dla tego samego zestawu wyposażenia.

Czytaj też

Komentarze (3)

 1. GB

  Pokazał się nowy raport GAO m.in na temat kosztów eksploatacji amerykańskich statków powietrznych. I przykładowo 1 godzina lotu F-22 kosztuje 85,3 tys. USD, F-35 42 tys. USD, F-15CD 36,7 USD, F-15E 33,2 tys. USD, F/A-18EF- 27 tys. USD, F-16 27 tys. USD,

  1. ChevyChase240

   Lewandowski nie strzelił karnego. Fajnie że coś tam sobie przeczytałeś, a podzielisz się konkretami w temacie artykułu?

 2. szczebelek

  Myślałem, że już ta wersja ma lufę o długości 52 kalibrów, więc dalej wali 10 km mniej od innych zachodnich natowskich systemów.

 3. Filemon19

  Podsumowując 339 mln USD za 48 sztuk to 7 mln USD sztuka plus Excalibur za 112tys USD cena dla USA tylko Plus EPFIAS komputer balistyczny dla pocisków Excalibur