Reklama

Siły zbrojne

US Army wzmacnia artylerię w Europie

Zdjęcie poglądowe. Fot. U.S. Army Acquisition Support Center
Zdjęcie poglądowe. Fot. U.S. Army Acquisition Support Center

Jak poinformowała 405. Polowa Brygada Wsparcia Armii, wchodzący w jej skład polowy batalion wsparcia armii otrzymał dostawę zmodernizowanego do najnowszych standardów ciężkiego sprzętu wojskowego. Liczba tych wozów odpowiada ekwiwalentowi batalionu artylerii polowej.

Mowa o łącznie około 36 egzemplarzach gąsienicowych armatohaubic samobieżnych M109A7 Paladin oraz artyleryjskich wozów amunicyjnych M992A3 (bazujących na podwoziu Paladina). Wozy zostały dostarczone drogą morską z USA do Niemiec, a następnie transportem kolejowym do koszar Coleman w Mannheim. Wozy te zostaną najprawdopodobniej zmagazynowane w składach Army Prepositioned Stock (APS), gdzie będą przechowywane jako rezerwa sprzętowa, która może stanowić uzbrojenie pełnego batalionu artylerii polowej (dywizjonu artylerii samobieżnej). Taka jednostka może wchodzić w skład Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (brygady pancerno-zmechanizowanej) lub też brygady artylerii (Field Artillery Brigade).

Wspomniany batalion wsparcia polowego armii, z siedzibą w Mannheim w Niemczech, jest jednym z czterech wchodzących w skład 405. Polowej Brygady Wsparcia Armii. Jest odpowiedzialny między innymi za zapewnienie i koordynację odbioru, transferu, przechowywania i konserwacji części sprzętu wojskowego, który przechodzi przez magazyny Army Prepositioned Stock. 

W Europie magazyny Army Prepositioned Stock, przeznaczone do utrzymywania w gotowości sprzętu dla żołnierzy US Army z przeznaczeniem do ewentualnych działań na kontynencie są rozlokowane m.in. na terenie Niemiec, Belgii i Holandii, a w niedalekiej przyszłości także Polski. W ich ramach przechowywane jest uzbrojenie oraz wyposażenie dla pełnego dowództwa dywizji, brygady pancerno-zmechanizowanej (w zasadzie niemal dwóch brygad) oraz jednostek artylerii i wsparcia. Co ciekawe, sprzęt dla brygady pancernej (pancerno-zmechanizowanej) przechowywany w bazie Coleman może zostać przetransportowany do Powidza w Polsce, gdy budowa bazy sprzętowej zostanie ukończona. 

Z kolei 405. Polowa Brygada Wsparcia Armii jest jednym z dziewięciu związków taktycznych tego typu podporządkowanych United States Army Sustainment Command (ASC) i zapewnia szeroki zakres wsparcia wszystkim pododdziałom podporządkowanym dowództwu US Army Europe and Africa Command.

image
Reklama

M109A7 i M992A3 to najnowsze, zmodernizowane wersje armatohaubicy samobieżnej i artyleryjskiego wozu amunicyjnego lufowego systemu artyleryjskiego Paladin. Wozy te powstały w wyniku modernizacji używanych wariantów M109A6 oraz M992A2 i mają w założeniu pozwolić na przedłużenie służby liniowej Paladinów w U.S. Army do 2050 roku. Dodatkowo wspomniany zestaw ma zapewnić lepszą unifikację sprzętową i posiada znaczny potencjał rozwojowy za sprawą wydajniejszego systemu generowania energii elektrycznej i większej ładowności.

Modernizacja objęła zastosowanie nowego podwozia opartego o rodzinę Bradley wraz z silnikiem, skrzynią biegów, układem kierowniczym, a także nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę balistyczną. Elementy haubic M109A7, w tym podwozia, będą wykorzystywane w perspektywicznym programie ERCA, zakładającym wprowadzenie haubic z lufami o długości 58 kalibrów, co wraz z nową amunicją pozwoli wydłużyć donośność do 70 km.

Reklama

Komentarze

    Reklama