Reklama

Siły zbrojne

Myśliwiec Su-30 rozbił się w Rosji [Aktualizacja]

Su-30SM lotnictwa rosyjskiej marynarki wojennej
Fot. mil.ru

Myśliwiec spadł na dom w Irkucku w Rosji - poinformował w niedzielę gubernator obwodu irkuckiego Michaił Kobziew. Nie ma informacji o rannych ani zabitych. Zginęło dwóch pilotów - pisze w niedzielę Interfax.

Reklama

Wojskowy samolot Su-30 spadł na dom piętrowy - podaje Nowaja Gazieta. Jewropa. W internecie opublikowano nagranie z miejsca zdarzenia.

Reklama

Reklama

Nagrania udostępnione w mediach społecznościowych pokazały, że paliło się kilka budynków. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samolot wystartował z lotniska albo zakładów lotniczych, po czym utracono z nim łączność - podał serwis Meduza.

TASS, powołując się na gubernatora obszaru, powiedział, że budynek miał dwa piętra.  Według RIA samolot bojowy Su-30 rozbił się podczas lotu testowego.

Su-30 to wielozadaniowy myśliwiec generacji „4+", opracowany przez Biuro Projektowe Suchoj i masowo produkowany w Irkuckich Zakładach Lotniczych. W ciągu swojego istnienia przedsiębiorstwo wyprodukowało ponad 7000 samolotów 20 typów.

To drugi taki wypadek w Rosji w ciągu tygodnia. W poniedziałek w katastrofie bombowca Su-34, który uderzył w ośmiopiętrowy blok mieszkalny w mieście Jejsk, w południowo-zachodniej Rosji, zginęło 15 osób. Przyczyną katastrofy bombowca frontowego Su-34, który w poniedziałek uderzył w ośmiopiętrowy blok mieszkalny w mieście Jejsk, w południowo-zachodniej Rosji, był pożar jednego z silników - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza za oficjalnym komunikatem Kremla. Silnik maszyny zapalił się podczas nabierania wysokości, gdy bombowiec wznosił się w celu wykonania lotu szkoleniowego - oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przed Meduzę i Nastojaszczeje Wriemia. "Zdetonowała, oczywiście, saletra" - skomentował ukraiński publicysta Roman Cymbaluk na Facebooku. Nie jest jasne, czy samolot był uzbrojony, względnie czy miał wykonywać zadanie bojowe na Ukrainie, czy też tak jak podaje rosyjski resort obrony, wykonywał lot szkoleniowy.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (9)

 1. bubab1983

  Pojawiła się informacją, że przyczyna katastrofy tego Su-30SM była utrata przytomności przez pilotów, spowodowana obecnością azotu w instalacji tlenowej pilotów. Piloci Su-30 stracili przytomność w trakcie lotu – poinformował na Telegramie niezależny portal Meduza, powołując się na media państwowe, które z kolei zacytowały źródła w służbach ratunkowych.

 2. Stefek Pizza

  Byle tak dalej w takim tempie spadały

 3. szczebelek

  Rosyjskie maszyny są "najlepsze" chociaż ostatnio to i f35 się rozbił. Niech wszyscy schowają te zabawki, bo do wojny się rozlecą...

  1. Anty 50 C-cali

   ...fakt, tylko To kolejny wrak Su-per-34, + kolejny "koń roboczy" z stajni Su , ROZKWASZONY w 7 dni roboczych.....ech czy -30SM nie = się f15 E zmajstrowany za rupiee Indiii?! zabawki, ale z elementami (nawigacji sat) komercyjnymi i/albo z ....cpr. China pierwsza literka...

 4. GB

  Pojawił się też filmik z rozbitym rosyjskim samolotem (dwa stateczniki, czyli moze to być Su-27, Su-30, Su-34, Su-35) numer RF 81771. Pierwszy raz widzę ten filmik. Nie ma podpisu co to za samolot. I na 100% nie z Irkucka, gdyż wrak jest w polu a nie w mieście.

  1. GB

   Ten samolot to Su-30SM, ale zestrzelony na wiosnę. Na Oryx już jest.

 5. Holub

  Rosyjscy piloci zwyczajnie szkolą się do lotów kamikadze na cele cywilne , To taktyka niemająca analogów na całym świecie.

  1. Onyx

   Hehe, dobre!

 6. Pirat

  Piloci zginęli.

 7. Ernst Stavro Blofeld

  jeden złom mniej.

 8. GB

  1. Jest też fajny filmik z zestrzelenia rosyjskiego Su-25 filmowany z wnętrza kabiny przez pilota który najwidoczniej miał kamerkę umieszczoną na kasku. Jest katapultowanie, upadek samolotu i lądowanie pilota. Fajny. 2. Co do tego Su-30 to są już filmiki jak prawie pod kątem 90 stopni uderza w ziemię.

 9. GB

  Do tego trzeba doliczyć MiG-31, który rozbił się w bazie na Krymie. Nie udało mu się wystartować, ale nie było miasta po drodze.