Siły zbrojne

Myśliwce F-15 USAF strzegą nieba nad Islandią

Samolot F-15C wyznaczony do wcześniejszej rotacji misji Icelandic Air Policing podczas tankowania w powietrzu z samolotu KC-135 Stratotanker. Fot. Maj. Andrew Rose/USAF
Samolot F-15C wyznaczony do wcześniejszej rotacji misji Icelandic Air Policing podczas tankowania w powietrzu z samolotu KC-135 Stratotanker. Fot. Maj. Andrew Rose/USAF

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły wykonywanie zadań z zakresu ochrony przestrzeni powietrznej Islandii, w ramach misji NATO Icelandic Air Policing.

Na lotnisku w Keflaviku rozmieszczone zostały samoloty myśliwskie F-15C, które będą do 5 czerwca bieżącego roku pełnić służbę w ochronie przestrzeni powietrznej Islandii. Oprócz myśliwców na Islandię trafiły także samolot tankowania powietrznego KC-135 oraz transportowiec C-130J Super Hercules.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych biorą udział w ochronie nieba nad Islandią od 1951 roku.  W czasach zimnej wojny islandzka baza gościła na stałe samoloty myśliwskie USAF, częstokroć przechwytujące radzieckie bombowce wykonujące loty w regionie. Obecnie jednak w Keflaviku maszyny należące do NATO są jednak rozmieszczane wyłącznie okresowo.

Co ciekawe, rozlokowane na Islandii myśliwce należą do 48th Air Expeditionary Group, czyli tej samej jednostki, która brała udział w zakończonej 30 kwietnia 2014 roku rotacji misji Baltic Air Policing. W jej trakcie do państw bałtyckich przebazowano sześć dodatkowych myśliwców F-15 z związku z wydarzeniami na Ukrainie.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.