Reklama

Siły zbrojne

Myśliwce F-15 USAF strzegą nieba nad Islandią

Samolot F-15C wyznaczony do wcześniejszej rotacji misji Icelandic Air Policing podczas tankowania w powietrzu z samolotu KC-135 Stratotanker. Fot. Maj. Andrew Rose/USAF
Samolot F-15C wyznaczony do wcześniejszej rotacji misji Icelandic Air Policing podczas tankowania w powietrzu z samolotu KC-135 Stratotanker. Fot. Maj. Andrew Rose/USAF

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły wykonywanie zadań z zakresu ochrony przestrzeni powietrznej Islandii, w ramach misji NATO Icelandic Air Policing.

Na lotnisku w Keflaviku rozmieszczone zostały samoloty myśliwskie F-15C, które będą do 5 czerwca bieżącego roku pełnić służbę w ochronie przestrzeni powietrznej Islandii. Oprócz myśliwców na Islandię trafiły także samolot tankowania powietrznego KC-135 oraz transportowiec C-130J Super Hercules.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych biorą udział w ochronie nieba nad Islandią od 1951 roku.  W czasach zimnej wojny islandzka baza gościła na stałe samoloty myśliwskie USAF, częstokroć przechwytujące radzieckie bombowce wykonujące loty w regionie. Obecnie jednak w Keflaviku maszyny należące do NATO są jednak rozmieszczane wyłącznie okresowo.

Co ciekawe, rozlokowane na Islandii myśliwce należą do 48th Air Expeditionary Group, czyli tej samej jednostki, która brała udział w zakończonej 30 kwietnia 2014 roku rotacji misji Baltic Air Policing. W jej trakcie do państw bałtyckich przebazowano sześć dodatkowych myśliwców F-15 z związku z wydarzeniami na Ukrainie.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Podpułkownik Wareda

    Z pewnym zdumieniem przeczytałem powyższą informację. Coś takiego: myśliwce F-15 USAF, ponownie strzegą nieba nad Islandią! Czyżby Islandczykom - odmieniło się? Pamiętam doskonale lata 70-te ubiegłego wieku i transmisje telewizyjne, w czasie których, mogliśmy oglądać głośne protesty mieszkańców Islandii z powodu stałej obecności wojsk amerykańskich na Islandii. Przypomnę młodszym internautom: do września 2006 roku, Amerykanie utrzymywali wojskową, stałą bazę lotniczą w Keflaviku, nieopodal stolicy Islandii, Reykjaviku. Przypominam sobie, przemarsze Islandczyków na trasie Reykjavik - Keflavik, głośne protesty i śpiew na ustach demonstrantów: "Islandio, wyjdź z NATO, precz z wojskiem ... ". Jedną z najbardziej aktywnych demonstrantek, była późniejsza prezydent Islandii /1980-1996/, Pani Vigdis Finnbogadottir. I tu ciekawostka: po zakończeniu urzędowania na stanowisku prezydenta Islandii, Pani V. Finnbogadottir wyjechała do ... USA, gdzie podjęła pracę na Uniwersytecie Harvarda.

    1. BieS

      U nas też nie brakuje oszołomów spod czerwonej gwiazdy, którzy uważają, że wszystko, co z zachodu jest "be". Należałoby zatem przenieść się w czasy przed 966 rokiem.

Reklama