Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2020: Samoloty, drony dla F-35 i radary Lockheed Martina

Nex Gen UAS / Fot. Maciej Szopa/Defence24
Nex Gen UAS / Fot. Maciej Szopa/Defence24

Lockheed Martin prezentuje na tegorocznym MSPO szeroką gamę produktów, obejmującą myśliwce F-35 i F-16, współpracujące z nimi przyszłe bezzałogowce Nex Gen, ale też śmigłowce, samoloty transportowe, elementy uzbrojenia i radary.

Lockheed Martin jest firmą, która w ostatnich latach podpisała z Polską kontrakty o wartości miliardów dolarów i ma uzasadnione nadzieje na kolejne sukcesy – czy to poprzez rozszerzenie zamówień dotychczasowych czy też zupełnie nowe przedsięwzięcia. Listę sukcesów otwiera rzecz jasna sprzedaż 32 myśliwców F-35A, Lightning II w styczniu bieżącego roku, którego wielki model dominował ekspozycję. Podobnie jak makieta w skali 1:1 pocisku PAC-3 MSE, który Polska zakupiła wraz z pierwszą fazą programu Wisła w ponad 200 egzemplarzach.

Tej ostatniej towarzyszyły makiety radarów Lockheed Martina – TPS-77 , jego mobilnej wersji TPS-77MRR i przyszłościowego wielozadaniowego radaru TPY-X wykonanego w technologii azotku galu (GaN). Możliwe, że tymi rozwiązaniami firma chce zainteresować polski MON w kontekście nie ukończonej jeszcze Wisły, a być może także Narwi.

image
TPY-X Fot. Maciej Szopa/Defence24 

Modelowi F-35A towarzyszyły modele innych statków powietrznych: proponowanego bojowego BSP Nex Gen UAS w układzie latającego skrzydła i F-16. Zakup tych ostatnich samolotów jest przewidywany w obowiązującym Planie modernizacji technicznej, Nex Gen UAS to zaś poważna propozycja na bojowy bezzałogowiec towarzyszący polskim F-35. Ofertę lotniczą uzupełniał C-130J Super Hercules oferowany w programie Drop, a także modele statków powietrznych produkowanych w należących do Lockheed Martina zakładach PZL Mielec – samolotu krótkiego startu i lądowania M-28 Bryza i śmigłowca S-70i Black Hawk w wersji szturmowej. Ten ostatni jest oferowany polskiemu MON jako śmigłowiec wsparcia pola walki w projekcie Perkoz, ale niewykluczone że okaże się ona także propozycją następcy szturmowego Mi-24 (Kruk).

image
PAC-3 MSE / Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na ekspozycji nie zabrakło makiet pocisków do systemu artylerii rakietowej HIMARS, która na razie została zakupiona w ograniczonym zakresie, a także makiet z modelami tych wyrzutni i wozów towarzyszących. Lockheed Martin pokazuje też produkowane przez siebie uzbrojenie i wyposażenie samolotów bojowych: makiety pocisków JAGM, JASSM, naprowadzanych bomb DMLGB (Dual Mode Laser Guided Bomb) i zasobnika celowniczego Sniper. Demonstrowane są również przeciwrakietowe pociski PAC-3 MSE, stanowiące oręż pierwszej fazy programu Wisła.

Reklama
Reklama

Komentarze