Reklama

Siły zbrojne

MON wybuduje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Fot. CAW (Public Domain)
Fot. CAW (Public Domain)

MON dostało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie - poinformował w piątek szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też rozpoczęcie prac budowlanych nowego muzeum.

"Bardzo dobra wiadomość Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, a więc rozpoczynamy prace budowlane" - napisał w piątek szef MON na Twitterze.

Budowę muzeum Błaszczak ogłosił w 2018 r., w 98. rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną. Zapowiadał wtedy, że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą zostanie oddane do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami. Będzie ono filią Muzeum Wojska Polskiego.

14 lutego 1919 roku doszło do pierwszych walk między oddziałami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Był to początek wojny polsko-bolszewickiej. Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. i był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została ona uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna i harcerze.

Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (82)

 1. Infernoav

  Ten wydatek powinny ponieść inne muzea. Muzeum potrzebne jednak nie z pieniędzy na inwestycje w bezpieczeństwo kraju!!!

 2. MON - Muzeum Obronności Narodowej

  Były ławeczki pamieci , teraz muzeum 1920 , a kiedy MON kupi to po co został utworzony - sprzęt wojskowy.

 3. kalimana

  niech budują muzea to będzie gdzie wstawiać zlom obrony i dzieciaki się ucieszą .

  1. Tadziu

   Dziwne ze TROLLE PiS u nie publikują listy zaproszonych NA otwarcie

  2. przyjaciel walecznego Tadzia

   Jak Trzaskowski odda kasę za most pontonowy do Czajki to akurat starczy na muzeum i jeszcze zaproszenia dla wszystkich Tadziów.

 4. Eytu

  Jak budżet tego muzeum będzie sztywny i zamknie się w granicach 100 milionach złotych to będzie sukces. JAk będzie to projekt typu "pozioma ósemka" - specjalnie pod pieniądze podatnika- komisja śledcza.

  1. Max44

   A ocena kosztu inwestycji jest czymś poparta czy takie gdybanie bez sensu? Bo np takie Muzeum II Wojny Światowej, które jest porównywalne wielkością kosztowało prawie 500 mln zł, a sporo mniejsze Muzeum Polin prawie 350 mln. Dlatego Ministerstwo Finansów zabezpieczyło środki w wysokości 500 mln zł na budowę. Moim zdaniem biorąc pod uwagę prawie 20% wzrost kosztów w budownictwie przez ostatni rok, ciężko będzie się wyrobić w tej kwocie.

 5. Obserwator

  Zamiast na mundury i sprzęt to na pomniki - śmiechu warte.

 6. GieTek

  Polska to kraj muzeów, pomników i kościołów.

 7. bropata

  Ossów zasłużył się głownie tym, że poległ tam od przypadkowego postrzału ksiądz Igancy Skorupka. W latach 80 XX wieku NSZZ na małym cmentarzyku w Ossowie urządzała patriotyczne manifestacje w dniu 15 sierpnia. Zupełnie nie rozumiem dlaczego tym muzeum nie wyróżniono Radzymina, któremu na początku lat 50 dwudziestego wieku PRL-owskie władze odebrały siedzibę powiatu na rzecz Wołomina, a w latach 1944 - 89 uniemożliwiały rozwój cywilizacyjny, mszcząc się w ten sposób za przegraną Armii Czerwonej w czasie ciężkich walk o to miasto i drogę na Warszawę.

  1. andys

   Przeniesienie stolicy powiatu z Radzymina do Wołomina to akt zdrowego rozsądku i spełnienie postulatów mieszkańców tych terenów, zgłaszanych również przed wojną. Głęboka komuna zrobiła to, czego zaniechała sanacja. Za przeniesieniem przemawiały -ilość mieszkańców, przemysł, bardziej "środkowe" położenie Wolomina (spójrzcie na mapę), lepsza komunikacja na wszystkie strony itd, itp.

 8. Max44

  Redakcjo! Dlaczego piszecie artykuł na kolanie? W artykule pojawiają się nieprawdziwe informacje stawiające w negatywnym świetle całą inwestycję. Pozwolenia na budowę nie otrzymał MON tylko skarb państwa reprezentowany przez Muzeum Wojska Polskiego i Stołeczny Zarząd Infrastruktury w Warszawie. Cała inwestycja jest natomiast finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze specjalnej puli przyznanej przez Ministerstwo Finansów po rekomendacji Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Artykuł natomiast sugeruje jakoby środki na budowę pochodziły z MON podczas gdy jest on tylko "twarzą" całego przedsięwzięcia.

  1. ...

   Gdzie to pisze o tym finansowaniu. Prosze dane !

  2. db+

   A komu podlega Stołeczny Zarząd Infrastruktury? Czy jest to jednostka podległa Ministerstwu Kultury, czy jednak MON? I o ile pamiętam to po skandalu z przetargiem na projekt architektoniczny MBW 1920 odebrano ten temat Muzeum WP i przekazano do wyłącznej gestii Zarządu Infrastruktury. Coś się zmieniło? I jeszcze cytat z 2017 roku: "Dziś Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że po przejęciu działki od gminy Wołomin, wyłoży 100 mln zł na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Obiekt ma zostać uruchomiony przed setną rocznicą Cudu nad Wisłą. Jak informowały Wieści, na majowej sesji Rady Miejskiej, radni PiS niespodziewanie wprowadzili uchwałę deklarującą chęć przekazania MON działki pod muzeum, powołując się na rozmowy w ministerstwie i deklarację budowy tego obiektu. Dziś MON oficjalnie potwierdziło te deklaracje".

  3. Tutejszy

   Aż przeglądnąłem kilka innych gazet i portali, wynika z nich, że to MON ma finansować.

 9. Rhotax

  Wpisy pod tym artykułem świadczą że jest wieeeelu patriotów dla jakich obronność kraju jest ważniejsza niż Muzea .( Które i tak na bank zostanie zajęte przez FR i zburzone/przerobione bo będzie na terenach Ludowej Republiki Białostockiej utworzonej zaraz po Zapad 2021 albo 2025 i "wyzwalaniu uciśnionych prawosławnych" czy jak to tam propaganda Kremla przedstawi ) . Lepiej Spików nakupić i tam rozdać do jednostek żeby było czym zmech palić .

  1. Orthodox

   Prawosławie na Podlasiu było dużo wcześniej niż przybyli tu Moskale w czasie zaborów. Traktowanie prawosławnych Polaków jako ,,ruskich" to kompletna bzdura. Tak samo mowa o tzw. mniejszości białoruskiej jest zarówno nadużyciem, jak i uproszczeniem. Podlaskie nigdy nie należało do jakiegokolwiek państwa białoruskiego, ani żadni mieszkańcy Białorusi nigdy nie byli tu przesiedlani. Tutejsi prawosławni, to potomkowie Rusinów, obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego. Określenie ,,mniejszość białoruska" wzięło się z tej samej religii, podobnego języka i kultury oraz wytworzenia się z biegiem lat świadomości w ogóle społeczeństwa i u samych zainteresowanych o innej niż polska narodowości. A więc jeśli nie polska, to... Tak więc prawosławni mieszkańcy Podlasia to autochtoni i podobnie jak mieszkańcy dzisiejszej Białorusi, od momentu Unii Lubelskiej obywatele Rzeczpospolitej. Aż do 1945, gdy zostali po przeciwnych stronach granicy.

  2. XYZ

   Prawosławni Polacy..... nawet nie wiesz ilu tych prawosławnych "Polaków" wkleja w necie fotki w mundurach czerwonoarmistów a i widziałem jak radny jednego z miasteczek fotografował się pod czerwoną flagą z sierpem i młotem.W necie można i znaleźć filmik z marszu ku pamięci żołnierzy wyklętych na Podlasiu gdy jeden z mieszkańców mówi do kamery że to nie są ziemie Polskie tylko są pod Polską okupacją.

  3. Orthodox

   Ja nie muszę posiłkować się netem. Ja tu żyję od prawie pół wieku, i uwierz mi, że o ile jakaś część społeczeństwa może deklarować ,,narodowość białoruską" (praktycznie tylko na potrzeby administracyjne), to sympatie prorosyjskie, proradzieckie, czy gloryfikowanie armii czerwonej to totalne nieporozumienie. Oczywiście nie neguję jakiejś skrajnej mniejszości w temacie, jak to w każdym społeczeństwie. Generalnie gwarantuję Ci ,że 90% prawosławnych zadeklaruje, że są Polakami. Nie obywatelami RP pochodzenia białoruskiego, tylko POLAKAMI. A jako ciekawostkę podam przykład mojej babki, która mieszkała 30 km od granicy białoruskiej i mówiła w tutejszym języku, który przeciętny Polak określi jako ruski. podczas spisu powszechnego w latach dziewięćdziesiątych, w rubryce ,,narodowość" kazała wpisać ,,polska", sobie i całej rodzinie, twierdząc,że od urodzenia żyje w Polsce i wszyscy z dziada pradziada byli Polakami. I większoś prawosławnego społeczeństwa tak to widzi. O ile określenie mniejszość białoruska, choć mocno naciągane, jeszcze funkcjonuje, o tyle utożsamianie się z Rosjanami, nostalgia za Związkiem Radzieckim, czy gloryfikacja Armii Czerwonej, to totalne nieporozumienie i oszczerstwo. Pozdrawiam, prawosławny Polak.

 10. szkoda

  Dziwny artykuł z serii: "co autor miał na myśli" tylko bez autora, bo w linku PAP nic się nie wyświetla. Nie ma też nic o finansowaniu. Jak się poszpera to widać że wszelkie pozwolenia i przetargi prowadziło Ministerstwo Kultury albo Muzeum WP. Jak znam życie projekt będzie pewnie współfinansowany przez wiele instytucji, a na tym portalu to można się dowiedzieć że Błaszczak będzie budowlańcem. Szkoda poziomu.

 11. Blaszak

  Wojsko już mamy wzorowo uzbrojone,kupiliśmy 8 baterii Patriot,kupiliśmy całą Narew,kupiliśmy 56 wyrzutni Himars,kupiliśmy samoloty,odbudowaliśmy Marynarkę Wojenną,mamy nowe BWP,ogólnie mamy wszystko więc teraz z braku wydatków postawimy Muzeum,kto bogatemu krajowi z super armią zabroni?

  1. say69mat

   ??? Przecież ... liczy się to, że jest na czym usiąść. Mamy więc fotele ministerialne, biurowe krzesła i ... ławeczki Niepodległości ;)))

  2. Max44

   Może tak zanim zabierzesz głos i wyjdziesz na cebule sprawdzisz kto i z jakich środków finansuje budowę muzeum? podpowiem Ci, że nie jest to MON.

  3. Blaszak

   Cebulo z pisu z tekstu jasno wynika kto to będzie budował,niema nic że to będzie finansowane przez ministerstwo Kultury.Więc albo MON kłamie albo Ty kłamiesz,Blaszak napisał że mają pozwolenie i rozpoczynają budowę

 12. rambo

  Na głębszym poziomie rozumienia żaden MON nie sfinansuje muzeum lecz ludzie pracujący ze swoich podatków, którą to częścią podatków zarządza m.in MON. Czyli Państwo zedrze podatki z ludzi a MON ma "przywilej" ich wydatkowania. Z muzeum jest taki problem, że Wódz Naczelny Państwa Polskiego samozwańczy Marszałek zdezerterował w obliczu bolszewickiego wroga podając się do dymisji a sytuację ratował Witos ukrywając ten fakt przed ludźmi.Jak to przedstawić w Muzeum? Istnieje prawdopodobieństwo wlewania do świadomości narodu nowomowy,konstrukcji słownych piętrowo-okrężnych aby ukryć dezercję i będzie dalej niby-historia.

 13. say69mat

  ??? To znaczy, że ntp. pomnik furmanki bojowej wz 39' powinien być realizowany siłami i nakładami Ministerstwa Rolnictwa??? Przecież istnieje Ministerstwo Kultury itd itp, i to w gestii tego z resortów powinna być troska o upamiętnianie wydarzeń historycznych, kluczowych w dziejach naszego narodu. W tym budowa - niesławnych - ławeczek Niepodległości lub rzeczonego Pomnika Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo ON nie powinno zajmować się budową pomników, Łuków Tryumfalnych czy otaczać troską miejsca pochówku naszych żołnierzy. Od realizacji tego typu zadań jest budżet realizowany siłami instytucji Ministerstwa Kultury itd itp.

  1. Max44

   Nie rozumiem z czym masz problem? Cały projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze specjalnej puli środków wygospodarowanej przez Ministerstwo Finansów. MON jest tylko "twarzą" całego przedsięwzięcia. Taki to wielki problem dla ciebie? Co za cebule w tym kraju.

  2. alkaprim

   Max44-najlepsze w tym jest to.że prawdziwe cebulaki wyzywają innych od cebulaków.Nie wystarczy ci to,że nawet sam minister potwierdza budowę muzeum przez MON?

  3. say69mat

   Masz problem z cebulą??? Bo ja mam problem z finansowaniem programów modernizacji technicznej SZ RP. Na ten przykład modyfikacja czołgów T72M. Nie wspominając o oceanie zaniechań w kwestii odtworzenia zdolności bojowych MWRP. Dalej, kwestia budowy systemu antydostpowego dla obszaru aglomeracji trójmiejskiej??? Czy to też rzeczona ... cebula???

 14. stalowowolanin

  to że w 100 rocznice Bitwy Warszawskiej 1920 roku nie ma muzeum poświęconemu temu wydarzeniu, oznacza że Polska nadal jest Państwem z Dykty tyle że +

  1. dim

   Są od tego ministerstwa oświaty i kultury. Natomiast z tak wydawanymi środkami "na obronność", bardzo możliwe, że wkrótce w ogóle państwem już nie będziemy.

  2. Max44

   I finansuje inwestycje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc teraz odszczekaj.

 15. gosc

  tylko rusofobia sie rozwija,bo reszta armii to tez muzeum.

 16. Krzyś

  A panie salowe z muzeum dostały zgodę na przepędzenie ewentualnego wroga kapciami muzealnymi?

 17. sten

  Duda nic nie zalatwil w USA, to Blaszczykowski chociaz muzeum postawi. Zawsze pare glosow wpadnie i kuzyn z wujem prace dostana. Tylko dlaczego z budzetu MON?

 18. Karol

  Cały MON z kilkoma wyjątkami to muzeum Układu Warszawskiego.

  1. Marek1

   hmm, o jakich wyjątkach piszesz ? Ja tam żadnych NIE widzę ...

 19. Realista

  I właśnie dlatego nie zagłosuje na Dude, za takie coś powinien wpie.. c Błaszczak na zbity pysk.

  1. Orthodox

   Ale taki z niego zwierzchnik Sił Zbrojnych, że albo jest ślepy, albo boi się gęby otworzyć, widząc co tam się odstosunkowuje.

  2. Orthodox

   Niestety, ale tam stołki wydaje i zabiera zupełnie inny pan.

  3. Marek1

   I jedno i drugie - Adrian to swoiste 2 w 1. Przecież ten facet chyba nawet jak idzie do kibla, to na wszelki wypadek pyta Obernaczelnika RP o zgodę.

 20. iff

  a może by tak najpierw skończyć instalację najnowszego systemu swój-obcy. bo znowu ktoś zaspał w tym rządzie, albo odwołał 30 kolejnych przetargów.

 21. podatnik

  zamiast rakiet relikty - oto armia rodem z archiwum

 22. Teref

  Jaki Lenin, kto go finansowal?

 23. kris

  Kolejny chory pomysl moze jeszcze niech z pieniedzy MON postawi bloki i wiezowce dla najlepiej dla nie pracujacych.

  1. Szeregowy Kowalski

   Macierewicz i Misiewicz wyczyscili MON, ze zdolnych domyslenia.... Najwyższa pora coś z tym zrobić...

 24. arokey

  q..rwa budowaniem takich obiektów, oraz dróg i pensjami, powinien zająć się j....ny urząd infrastruktury i budownictwa, a nie mon

  1. Lokalny kibic

   Inspektorat WSPARCIA dokładnie tenod poligonow i 83-baz logistyki

 25. KrzysiekS

  Skoro Admin nie dał mojego pełnego komentarza może da to NAREW, WISŁA II faza, SONA, HOMAR (jeden dywizjon to nie HOMAR resztę pominę milczeniem), WILK, PŁOMYKÓWKA, RYBITWA, PEGAZ, KRUK, MIECZNIK, ORKA, MURENA (ups poległa), GLADIUS, PUSTELNIK, GROT, BORSUK (tu chyba jakoś idzie?), OTTOKAR BRZOZA, BALSA, GROSZEK, GLADIUS, i to nie wszystko taka niepełna lista KIEDY!!!!!!! PANIE MINISTRZE KIEDY?

  1. Inspektor Łysiak

   Inspektorat uzbrojenia o tym nawet zapomniał bo KARABELA IM W GLOWIE HAHAHAHA

  2. Oooooo co chodzi

   Admin najwidoczniej opłacany PRZEZ INSPEKTORAT UZBROJENIA

Reklama