Reklama

Siły zbrojne

MON w końcu podpisze umowę na BMS?

Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło
Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło

Resort obrony planuje podpisanie w tym roku umowy na dostawy systemu zarządzania polem walki Rosomak BMS, budowanego przez konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Postępowanie na BMS jest mocno opóźnione w stosunku do pierwotnych planów, ale ma szanse zostać sfinalizowane w tym roku. Inspektorat Uzbrojenia zdementował doniesienia o niepowodzeniu testów systemu.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia kpt. Krzysztof Płatek poinformował, że podpisanie umowy na system zarządzania polem walki BMS planowane jest w tym roku. Stwierdził też, iż obecnie postępowanie znajduje się na etapie negocjacji z Wykonawcą. Podkreślił, że „w ramach postępowania przeprowadzono sprawdzenia weryfikacyjne oprogramowania oraz demonstratora systemu. Testy zakończyły się wynikiem pozytywnym.”.

Kilka dni wcześniej serwis Jane’s poinformował, że polskie MON zdecydowało się na kolejne przesunięcie programu i realizację go w ramach pracy rozwojowej zamiast zakupu systemu. Miało to być spowodowane oceną Inspektoratu Uzbrojenia, że „obecna oferta nie spełniła oczekiwań”. Rzecznik IU zaprzeczył jednak tym doniesieniom, zwracając uwagę na pozytywny wynik prób. Stwierdził też, że planuje się pozyskanie systemu w ramach obecnie trwającego postępowania (nie przewiduje się więc zmian formy pozyskania BMS).

Obecne postępowanie na system Rosomak BMS trwa od września 2016 roku. W jego ramach zakłada się pozyskanie Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) dla pięciu batalionów zmotoryzowanych, są to jednostki uzbrojone w KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30, wchodzące w skład 12 Brygady Zmechanizowanej i 17 Brygady Zmechanizowanej. W procedurze uczestniczy kierowane przez PGZ konsorcjum z udziałem spółek Grupy: m.in. PIT-Radwar S.A., Rosomak S.A., WZŁ nr 1 S.A., WZŁ nr 2 S.A., a także ITWL.

Jest to już druga procedura na system BMS. Poprzednia została anulowana w lipcu 2016 roku, po ponownej ocenie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Resort obrony zdecydował, że zamówienie ma być realizowane przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, we wcześniejszym postępowaniu uczestniczyły też krajowe podmioty prywatne. Jeszcze w połowie roku 2017 MON zakładał, że to postępowanie zostanie zwieńczone podpisaniem umowy w 2017 roku, jednak procedura znacząco się opóźniła. Z przesłanych obecnie przez IU wyjaśnień wynika, że BMS ma duże szanse na sfinalizowanie w roku bieżącym.

Jak będzie budowany Rosomak BMS?

Program ma być realizowany etapowo. W pierwszej fazie przewidziano pozyskanie (poprzez modernizację KTO) 12 wozów dowódczo-bojowych szczebla pluton/drużyna oraz 3 wozów dowódczo-bojowych szczebla batalion-kompania (opartych na KTO z wieżą Hitfist) i jednego wozu dowódczego zbudowanego w oparciu o transporter w wersji bazowej. W drugiej – po przeprowadzeniu testów – 44 wozów, w tym 43 dowódczo-bojowych i jednego dowódczego, co pozwoli na ukompletowanie pierwszego batalionu.

Wreszcie, w trzecim etapie – po przebadaniu kompletnego batalionu - ma być zamówionych kolejnych 250 wozów, w tym 232 dowódczo-bojowe, 8 szkolnych (również z wieżami Hitfist) oraz dziesięć dowódczych. To umożliwi pełne wyposażenie kolejnych czterech batalionów. W ogłoszeniu Inspektoratu Uzbrojenia zaznaczono, że pożądany termin realizacji to 14 miesięcy od podpisania umowy dla I etapu, 26 miesięcy dla II etapu i 50 miesięcy dla całego kontraktu. Kpt. Płatek w odpowiedzi na pytanie o moment rozpoczęcia dostaw stwierdził: „Harmonogram dostaw będzie zawarty w umowie.”.

Należy zaznaczyć, że w skład systemu, oprócz wspomnianych wozów wchodzą także elementy przeznaczone do użycia również poza systemem Rosomak BMS, w tym:

  • Oprogramowanie (aplikacja) wsparcia dowodzenia;
  • Szerokopasmowa radiostacja pokładowa IP;
  • Pokładowy i przenośny terminal BFT (Blue Force Tracker);
  • Podsystem ochrony kryptograficznej bazujący na technologii SCIP (POK SCIP).

Samo zamówienie obejmuje – obok dostawy wyżej wymienionych elementów, modernizacji transporterów i opracowania podsystemu ochrony kryptograficznej także dostawę pakietu logistycznego, aparatury kontrolno-pomiarowej, wykonanie laboratorium szkoleniowego w wersji kontenerowej (LS), szkolenie personelu i wykonanie dokumentacji technicznej.

BMS nie tylko dla Rosomaka

Omawiany program ma istotne znaczenie dla zdolności batalionów wyposażonych w KTO Rosomak, jak i dla całych Sił Zbrojnych. Jednostki dysponujące transporterami otrzymają bowiem jako pierwsze pododdziały „ogólnowojskowe” w WP system zarządzania polem walki, a potem to rozwiązanie będzie miało być wprowadzane na innych pojazdach, jak np. czołgi czy BWP. Inspektorat Uzbrojenia oszacował, że w perspektywie BMS trafi nawet na 4000 platform bojowych (należących między innymi do różnych jednostek pancernych i zmechanizowanych).

Ewentualne podpisanie umowy będzie więc de facto pierwszym krokiem do szerokiego wprowadzenia BMS do szczebla batalionu w Wojskach Lądowych. MON najprawdopodobniej zakłada, że wdrażane rozwiązania staną się standardowe również dla szeregu innych jednostek, więc po sfinalizowaniu pierwszego kontraktu można spodziewać się kolejnych, dużych zamówień na sprzęt o zbliżonej konfiguracji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (26)

  1. real

    A kiedy w końcu .... integracja rosomaków z rakietami pp. ?

    1. Marek1

      NIGDY. NIE będzie integracji ppk Spike z wieżą załogową Hitfist-30P. KTO Rosomak musi czekać na nowe, bezzałogowe ZSSW-30. Trafia one do produkcji bodaj w przyszłym roku(jak dobrze pójdzie)

  2. C2

    Warto przeczytać opinię Ekspert C2IS. Jak komuś wydaje się, że nachalna reklama zastąpi działanie profesjonalnego systemu, to niech sobie tak nadal uważa. Na szczęście w Inspektoracie chyba też o tym wiedzą. Testy na kilkunastu pojazdach zawsze kulały w Jaśminie. I nie ma co pluć jadem. Jak się nie zna na technice, to proponuję się nie wypowiadać. A tak poza tym - kiedy jaśmin przeszedł badania państwowe? Proszę redakcję o sprawdzenie. Bo ja takiej daty nie znam.

    1. Kuballo

      1. W lipcu '18 MON kupuje C3IS od TELDAT; 2. W grudniu '18 MON kupuje od TEDAT kolejne węzły teleinformatyczne - również jaśmin... Widać ze MON dostrzega już niemożność dostarczenia przez PGZ działającego BMS i szykuje "rozwiązanie pomostowe" czyli Teldat+WB a PGZ będzie dalej brała kasę na prace badawczo rozwojowe.... Była to od początku ustawka pod PGZ . następną jest zlecenie stworzenia systemu C4IS ... to dopiero będzie katastrofa

    2. Marek1

      Polska ma GOTOWY własny system C4ISR z Comarchu pokazany na MSPO 2016. Warto zapytać niejakiego Antoniego M. dlaczego jak zwykle starannie zignorowano ten fakt. https://www.defence24.pl/polska-ma-gotowy-system-c4isr-prezentacja-comarch-na-mspo

  3. Ekspert C2IS

    BMS to nie przelewki. To przede wszystkim świetna łączność i oszczędny protokół wymiany danych. BMS to nie tylko BFT! Tutaj mamy sporo więcej danych. Sporo tutaj o Jaśminie. Czy ktoś widział ten BMS w akcji na radiostacjach wąskopasmowych w rozwinięciu batalionu? Ja kilkukrotnie (m.in. Borsuk 2010) widziałem to rozwiązanie w relacji 2-5 pojazdów - w Jaśmin nigdy to nie działało dobrze. To olbrzymia wada tego oprogramowania, o której nie przeczytacie w ulotkach. BMS to kilkaset pojazdów. Protokół MIP, ćwiczenia CWIX to nie droga ku dobremu BMS. To jest ważne (bo koalicja), ale mimo wszystko drugorzędne. Poza tym... Jaśmin się zestarzał... On ma już kilkanaście lat. W nomenklaturze IT - Dziadek! PGZ życzę jak najszybszego rozpoczęcia projektu BMS - wojsko potrzebuje i stać jest na nowoczesne rozwiązanie. Trzymam kciuki!

    1. Jesli to "dziadek" to dlaczego w lipcu'18 MON kupił jaśmin jako bazę HMS C3IS ? trudno uznać iż nadrzędny system może być wadliwy i " nie ogarniać" danych napływających z BMS

  4. fox

    pomijając fakt pojawiania się komentarzy z dużym opóźnieniem mam wrażenie że sporo osób ich nie czyta. w skrócie wojsko użytkuje od lat jaśmina. w zeszłym roku zakupione Węzły Teleinformatyczne (WTI) za 299,9 mln zł brutto, oprócz tego też w 2018 pozyskano nieograniczoną licencję HMS C3IS Jaśmin za ponad 20mln zł. łuki wrzucił dodatkowo linki dotyczące zakupów. artykuły były także na stronie defence24. a tu ciągle płacz gdzie jaśmin gdzie jaśmin. jak nie ma oficjalnej prezentacji zakupu i dodatkowo nie czyta się komentarzy to dla sporej cześci forumowiczów tego sprzętu w wojsku nie ma i trzeba ponarzekać dlaczego nie ma jaśmina

  5. jjkhkgjhgl

    Tak, jak polityka PO polegajaca na negowaniu Centralnego Portu Lotniczego, dywersyfikacji dostaw gazu, negowaniu potrzeby połączenia Elbląga i Wschodniej Polski ze światem (Przekop Mierzei Wislanej), jest dziwna, i poprostu głupia. Tak polityka PIS polegająca na ignorowaniu faktu, że w niekórych dziedzinach Polska ma wybitne firmy, kóre świetnie poradziły by sobie z modernizacją armii w zakresie ich działalności (Remontowa- flota, Teldat/WB Electronic - cyfra/IT, itd.), też jest dziwna i głupia, a na pewno bardzo ideologiczna. PGZ powinien zostać okrojony i skupić się na robieniu tego co robi dobrze lub do czego potrzebna jest duża siła biznesowa: podstawowe uzbrojenie (czołgi, wozy bojowe, pojazdy, amuniacja, rakiety, radary, itd.) integracji uzbrojenia (pochodzącego od różnych dostawców), sprzedaży eksportowej dla wszystkich polskich (także prywatnych z poza grupy) firm. Robienie z PGZ omnibusa (wszystkomającego, ale nic dobrego) źle się skończy.

  6. PSB

    O co chodziło w komentarzu FGT. Jaśmin chyba ma niezbędne badania???

  7. Harry 2

    BMS Jaśmin nie zostanie zakupiony bo pochodzi od prywatnej spółki, a to może spowodować jakieś widzimisię producenta i stworzenie w systemie "luki" dla siebie. To jest bardzo niebezpieczne, a prywatny zakład dzisiaj jest, jutro go nie ma.

  8. łuki

    I macie jeszcze umowę z Teldat producentem Jaśmina z grudnia 2018 https://www.defence24.pl/wojsko-kupilo-wezly-teleinformatyczne Węzły Teleinformatyczne mają być uzupełnieniem Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin, których pierwsze egzemplarze Wojsko Polskie eksploatuje już od połowy ubiegłej dekady. Sprzęt ten jest stopniowo modernizowany i wraz z oprogramowaniem wykorzystywany również w środowisku koalicyjnym, w tym między innymi na misjach ekspedycyjnych, podczas ćwiczeń z udziałem wojsk NATO i USA oraz przedsięwzięć wojskowych Unii Europejskiej.

  9. Gustlik

    @FGT, niewiele rozumiesz.

  10. Gustlik

    @real, kolejny niezorientowany? 100x było pisane że Izraelczycy zażądali taką kasę za zgodę na integrację że lepiej kupić licencję na inny ppk z pełną polonizacją.

  11. Ja

    A jednak po 10 latach wrocono do tej samej koncepcji organizacyjnej, ktora juz raz prezentowano. Panowie wiecej odwagi. To sie musi udac. Myśle, ze I narzedzia juz dzisiaj tak dopracowane gwarantuja sukces. Powodzenia.

  12. Marek1

    1. Gotowy od lat i stale rozwijany BMS Jaśmin nadal jest IGNOROWANY przez dyletantów z IU/MON i NIE będzie implementowany w WP(kryminał). WP ma czekać kolejne 50 m-cy(ponad 4 lata) na wprowadzenie syst. z PGM o którym NIKT nic nie wie. Dostawa BMS wyłącznie na pojazdy dowodzenia szczebla batalion/kompania spowoduje, że "Wodzowie" bedą wiedzieć wszystko, a "Indianie" - NIC. No ale od czego sa gońcy, gołębie pocztowe lub krótkofalówki. 2. Dlaczego IU/MON nie próbuje nawet podać orientacyjnego terminu wprowadzenia BMS z PGZ chociażby tylko na wszystkie MBT/BWP/KTO ?? Jak czytam o docelowych 4000 platform z BMS, to mnie pusty śmiech bierze. Wiarygodność MON ZERO.

  13. fox

    do xxx: natrafiłem na takie info: W 2018 roku Wojsko Polskie kupiło nieograniczoną licencję na użytkowanie systemu SWD C3IS Jaśmin szczebla dywizja – brygada – pułk. Dzięki zaimplementowaniu wszystkich najważniejszych natowskich standardów interoperacyjności można go zintegrować właściwie z dowolnym systemem wsparcia dowodzenia, krajowym i zagranicznym. wychodzi na to że na górze jaśmin a w wojsku na niższym szczeblu system bms z pgz w zmechanizowanych jednostkach.

  14. Dert

    Socjalizm wiecznie żywy w MON.

  15. Dert

    Mamy Jaśmina - system na poziomie światowym a MON od września 2016 ma nadzieję, że PGZ coś stworzy. Jeśli nawet to będzie on 3 klasy poniżej Jaśmina. Ot triumf ideologii nad zdrowym rozsądkiem. Sposób myślenia epoki realnego socjalizmu.

  16. łuki

    Tu macie odpowiedz co Jaśminem - artykuł z defence 24: https://www.defence24.pl/jasmin-wesprze-dowodzenie-polskich-jednostek-w-nato

  17. 46

    Czyli jest system ,którego działa który obsługuje wielkie manewry Ale nie można po niego podpiąć kolegów Tak więc kontraktuje się pisanie oprogramowania od zera bez uwzględnienia ewentualnego ryzyka błędów, bez uwzględnienia opinii dotychczasowych użytkowników a co najgorsze dając taki termin ze nie będzi można rozliczyć z realizacji ani tego zarządu ani tego jaki będzie po wyborach. Bo że będą zamiany to pewne. Nawet jeśli ekipa zostaje to i tak zarząd jest miksowany. Oprogramowanie Jaśmin chwalą zagraniczni partnerzy jako dobre i intuicyjne . Tak więc nie rozumiem dlaczego przegrywa z raczkującymi podmiotami...

  18. FGT

    Miejmy nadzieję, że powstanie BMS produkcji PGZ. Zespół profesjonalistów z pewnością go wykona. A BMS to nie tylko ekraniki z mapkami. To przede wszystkim niezawodna łączność a taką może wykonać tylko PGZ i jego konsorcjanci. Dajcie spokój z tym "sprawdzonym ....... systemem na j:)" Kiedy on przeszedł badania państwowe i gdzie? Bo chyba nie w Polsce.

  19. Wojciech

    Kretynizm do potęgi entej. Mają od lat gotowego i sprawdzonego BMS Jaśmin z Teldaty to kombinują jak koń pod górę i skończy się kompromitacją jak zwykle.

  20. Gort

    Mają gotowy, ale robią wszystko by wyważać otwarte drzwi. Czy oni liczą ns jakieś bezprawne oferty na boku?

  21. Napoleon

    Jasne, dziś kupujemy, jutro analizujemy, a pojutrze przetarg od nowa. Żałosne to wszystko i jeszcze ten PGZ.

  22. mobilny

    Panowie dobrze ze sprawę ruszyli. Oby jak najszybciej. Trochę to potrwa ale system trzeba doszlifować. Czekam na wieżę ZSSW-30 i integrację rośków z ppk. Ciekaw też estem jak przebiegają prace nad ASOP :-)

  23. Zaniepokojony

    Zastanawiam się czemu IU nie zrobi testów trzech BMS-ow nie porówna ich działania i nie wybierze rozwiązania które działa najlepiej jest dopracowane tylko z góry promuje PGZ że swoim na prędce robionym bms pod przetarg ,mam nadzieję że to będzie działać bo na współczesnym polu walki wygra ten kto będzie miał lepszy system który może wymienić mnóstwo informacji z innych systemów.

  24. XXX

    A co ze sprawdzonym i cenionym jaśminem ? Czy po raz kolejny trzeba próbować wynaleźć koło ,skoro mamy je już gotowe i to na najwyższym poziomie ? A może to sabotaż ?!... już sam nie wiem co myśleć o tych naszych siłach zbrojnych , czy kiedykolwiek zaczną podejmować mądre racjonalne decyzje wzmacniające armię , zamiast konserwować naszą niemoc !?

  25. Slayer

    306 wozów w 50 miesięcy ??? To 4000 hehehe do końca świata. Te całe mon i ich działania to jedna wielka kpina.

Reklama