Siły zbrojne

Umowa na Rosomak BMS w pierwszym kwartale 2018 r.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział podczas Sejmowej Komisji Obrony Narodowej podpisanie umowy w programie Rosomak BMS w pierwszym kwartale 2018 roku. 

Wojciech Skurkiewicz poifnormował podczas dzisiejszej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, że od 23 stycznia 2017 roku w programie Rosomak BMS trwają negocjacje techniczne z wykonawcą, którym jest Polska Grupa Zbrojeniowa. W ich ramach strona wojskowa ustaliła stanowisko w zakresie docelowego przetawarzania informacji niejawnych do klauzuli "tajne/NATO secret" w systemach zarządzania walką szczeble batalionu poprzez zdolność pomostową.

Zgodnie z danymi przekazanymy przez Skurkiewicza Inspektorat Uzbrojenia kontynuuje obecnie proces weryfikacyjny z uwzględnieniem wypracowanego kierunku. W marcu 2018 r. ma zostać przeprowadzona druga część drugiego etapu tego programu, która będzie obejmować sprawdzenie oprogramowania wsparcia dowodzenia pokładowego integratora IP oraz radiostacji szerokopasmowej IP w warunkach polowych w wersji oferowanej przez wykonawcę. 

Sekretarz Stanu w MON poinformował, że podpisanie umowy w tym programie jest przewidziane w pierwszym kwartale 2018 roku.

undefined
Fot. DORSZ

System zarządzania polem walki Rosomak BMS przeznaczony dla batalionów uzbrojonych w kołowe transportery opancerzone ma tworzyć podstawę, dla przyszłej architektury dowodzenia i wymiany danych w Wojskach Lądowych.

Prace w tym zakresie prowadzi Polska Grupa Zbrojeniowa we współpracy z firmami prywatnymi. Na jesieni 2017 roku PGZ informowała Defence24, że jest gotowa do podpisania umowy w tym programie jeszcze w zeszłym roku, a produkt przeszedł wymagane testy poligonowe. Poprzedni minister obrony Antoni Macierewicz informował wtedy, że Ministerstwo Obrony Narodowej dopuszcza rozwiązanie pomostowe w tym programie w oparciu o rozwiązania polskich firm WB Electronics i Teldat. 

Komentarze (15)

 1. Sternik

  Od lat jest gotowy Jaśmin WB Electronics, odznaczony wieloma nagrodami. Nie, uparli się że ma być z PGZ. A PGZ NIE POTRAFI ZROBIĆ DOBREGO BMS-a. Tak jak ja dobrze strzelam ale nie obsłużę Kraba czy Raka.

 2. JSM

  No i co? Zaraz połowa maja, drugi kwartał się kończy a umowy jak nie było tak nie ma.

 3. robertpk

  \"zdolność pomostową \"... ??? - czyli niezdolność - w kluczowym dla efektywności dowodzenia programie kupujemy cokolwiek, byle w PGZ to nie jest papier do drukarek, samochody służbowe czy przetarg na catering... od efektów tego i podobnych progrtamów zależy: - czy wygramy lub przegramy WOJNĘ - czy zginie (UMRZE) 10 tys POLAKÓW czy 250 000 - czy wojna potrwa PÓŁ roku. czy lat PIĘĆ .... dla mnie takie postępowanie, to działanie na szkodę Państwa, bezpośrednio zagrażające bezpieczeństwu naszego kraju

  1. Seb

   100% zgodności oceny z rzeczywistością

 4. wąs

  Aby podpisać umowę na BMS najpierw musi on przejść zaplanowane testy z których na póżniej nie będą przekładane te które \"nie pasują\" - czyli nie przebyte. Ile lat może trwać ta zabawa i wprowadzanie w błąd decydentów w organizacji i realizacji postępowania na pozyskanie tak ważnego i potrzebnego SpW. Należy mieć nadzieję że nowe kierownictwo MON się z tym rozbierze i nie tylko z tym.

 5. cooky

  dlaczego wóz dowodzenia nie może być uzbrojony chociaż w WKM 12,7mm?? uuuppppssss przepraszam!!! będą następne rok trwające analizy jaki WKM tam zamontować :)

 6. dropik

  PGZ i BMS to z daleka smierdzi wtopą dziesięciolecia

 7. troskliwy

  BMS mógłby już od ok. 10 lat być w SZ RP. Tyle trzeba było bezmyślnie stracić czasu żeby znów bezmyślnie rozpocząć w takiej formie i w ten sam sposób prowadzić procedurę na ten system, która jak twierdzi wielu (z czym się zgadzam) prowadzi jedynie do kolejnej lekkomyślnej straty czasu i dalszej niemożliwości uzyskania przez WP tak istotnych i pożądanych zdolności. Może nowe kierownictwo wreszcie zakończy ten szkodliwy marazm (zresztą nie tylko w tej sprawie) itd. i doprowadzi do wdrożenia tego ważnego oraz oczekiwanego przez wojsko systemu, bo on od dawna jest na wyciągnięcie ręki w naszym dobrze znanym (również IU) przemyśle obronnym, odnosił i odnosi sukcesy krajowe oraz zagraniczne itp.

 8. tryt

  Zamknąć ekspertów w pokoju, dać im duży termos z kawą, kanapki i nie wychodzą aż nie ustalą wszystkiego. A tak mamy, rok trwające uzgodnienia. Kpina.

 9. Marek1

  W MON fobia nadal obowiązuje - Teldat z gotowym, doskonałym Jaśminem musi ustąpić kiepskiemu syst. z PGZ-tu.

  1. JSM

   Może niech kupią ten Teldat i będzie po problemie.

 10. zły

  A w MON bez zmian. Zamiast chwalić się po podpisaniu deklarują kolejne daty a będzie jak zwykle.

 11. OjOj

  Zapowiedż podpisania lub nawet samo zawarcie umowy zwłaszcza na tak złożony i rozlegle działający system mobilny jeszcze nie wróży sukcesu. Sukcesem jest dopiero wzorowa i sprawna realizacja tego ważnego rozwiązania, czego życzę WP z głębi serca, choć znając szczegóły techniczne tej sprawy , niezwykle długi czas prowadzenia niniejszej procedury itp., itd. moja wiara jest znikoma

 12. IzoKociołek

  Brakuje chyba tylko linku do oprogramowania dla Federacji Rosyjskiej.

  1. Nieździwiony

   Taaa, chyba od Kasperskiego he he

 13. dariusz

  Czekamy

 14. jkk

  co za brednie - PGZ i BMS - wyjdzie taki informatyczny Gawron.

 15. Marcin Kleinowski

  Czyżby rozwiązanie pomostowe ?