Reklama

Siły zbrojne

MON o modernizacji lotniska w Radomiu

Radom Air Show odbywające się na lotnisku wojskowym w Sadkowie Fot. Wikimedia Commons
Radom Air Show odbywające się na lotnisku wojskowym w Sadkowie Fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje proces modernizacji lotniska wojskowego w Radomiu. Zadanie prowadzone jest w ramach Planu Inwestycji Budowlanych na lata 2018 – 2022. 

Z interpelacją ws. planów rozbudowy radomskiego lotniska wystąpił do Ministra Obrony Narodowej poseł Platformy Obywatelskiej Leszek Ruszczyk. Odpowiedź w tej sprawie skierował wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz. 

Wiceminister Skurkiewicz przedstawił wykaz zrealizowanych lub przygotowywanych inwestycji mających objąć lotnisko w radomskiej dzielnicy Sadków. Na chwilę obecną udało się zakupić i zainstalować radiolokacyjny system lądowania GCA 2000 (firmy HARRIS). Jego pierwsze testy przeprowadzono na lotnisku we wrześniu ubiegłego roku. System ten przeznaczony jest do kierowania statkami powietrznymi, prowadzenia naziemnej kontroli sytuacji powietrznej w rejonie lotniska oraz do zabezpieczenia lądowania statków powietrznych w zwykłych i trudnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień i w nocy. Wcześniej w ramach realizowanych inwestycji została także wykonana modernizacja sieci elektroenergetycznej hangarów. Zadanie to udało się zakończyć i rozliczyć finansowo jeszcze w 2016 roku. 

Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy biura przepustek wraz z przebudową bramy wjazdowej (planowane zakończenie robót na rok 2019) oraz magazynu środków bojowych wraz z obwałowaniem (otwarcie obiektu także zaplanowano na 2019 rok). Na lata 2020-2021 określono natomiast termin realizacji systemu ochrony obiektów. 

Kompleks lotniskowy nr 6087 w Radomiu pełni funkcję zarówno wojskową jak i cywilną. W ramach działalności wojskowej funkcjonują tam 42. Baza Lotnictwa Szkolnego, Polowe Warsztaty Lotnicze, 4. Wojskowy Ośrodek Metrologii oraz Orkiestra Wojskowa. Jednakże, w celu zapewnienia rozwoju regionalnego, część lotnicza została sklasyfikowana jako częściowo niewykorzystywana przez jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej i czasowo przekazana (na okres 30 lat) władzom samorządowym miasta, w celu założenia i prowadzenia lotniska cywilnego użytku publicznego.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Gts

    Lotnisko cywilne jest tam absolutnym bezsensem, a juz komplementarne lotnisko dla CPK czy Okecia tam zamiast Lodzi jest marnowaniem publicznych funduszy w mega skali. Lotnisko trzebaby zaorac i zbudowac od nowa aby moglo spelniac te funkcje.

    1. Podbipieta

      Lotnisko w 2022 r. bedzie miało bezposrednie nowoczesne dwutorowe i bezkolizyjne połączenie kolejowe z W-wą ,jeśli to pana boli ( z lotniska jest bocznica kolejowa a do Okecia trzeba było ja zbudowac)

    2. prawnik

      Ale samoloty latają a nie jeżdżą po torach ...I co jedyne połączenie kolejowe / w samolocie /Radom -Warszawa ?

    3. Tylda

      Jakoś doświadczenie budowy połączenia do Modlina (które również ma/miało bocznicę kolejową) sugeruje mi, że to jest awykonalne.

  2. Andrzej

    A jak z rentownością tego cywilnego lotniska w Radomiu ?.Obecnie obserwujemy taką samorządową tendencję że każda gmina ma aspiracje do lotniska albo portu morskiego ewentualnie rzecznego - toż to okno na świat .A rentowność , co tam rentowność budżet zapłaci .

  3. FTF

    Nie przenoście nam stolycy do Radomia

  4. Naiwny

    A można się spytać za ile?

    1. cdee

      i po co ???

Reklama