Siły zbrojne
MON zapowiada inwestycje dla WOT w Radomiu
Na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu powstaną nowe obiekty dla dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i 62 batalionu lekkiej piechoty. Inwestycja potrwa 2-3 lata. Obejmie m.in. obiekty sztabowe, garaże i magazyny.
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział w poniedziałek, że Wojska Obrony Terytorialnej na stałe zagoszczą w Radomiu. Na terenie 42 BLSz na potrzeby WOT ma zostać zaadaptowana tymczasowa siedziba batalionu, a następnie mają rozpocząć się inwestycje z myślą o batalionie i brygadzie.
Blisko dwa lata dokonywaliśmy rozpoznania możliwości przejęcia czy odkupienia, zaadaptowania obiektów, które są na terenie Radomia. Niestety, nie udało nam się tego zrealizować. Do tej pory obiekty, które by interesowały stronę wojskową albo nie spełniały oczekiwań, albo też nie było woli i chęci współpracy celem ich pozyskania. Stąd też zapadła decyzja, że będziemy inwestować w nowe obiekty. Na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego będzie prowadzona inwestycja związana z wybudowaniem obiektów na potrzeby 6 Brygady Obrony Terytorialnej, jak również 62 batalionu. Będą to nie tylko obiekty sztabowo-biurowe, ale również będą to obiekty magazynowe, garaże. To będzie inwestycja prowadzona ze sporym rozmachem.
Wiceminister wyraził przekonanie, że w 2018 r. powstanie projekt inwestycji oraz zostaną przeprowadzone przygotowania, a prace budowlane rozpoczną się w 2019 r. – Mam nadzieję, że w ciągu 2 lat, może niewiele ponad 2 lat uda nam się tę inwestycję zakończyć – powiedział Skurkiewcz, który jest nie tylko wiceszefem MON, ale także posłem PiS z okręgu radomskiego.
Dowódca WOT gen. bryg. Wisław Kukuła podkreślił, że lokalizacja pododdziałów przy lotnisku "idealnie wpisuje się w misję Wojsk Obrony Terytorialnej", której częścią jest ochrona infrastruktury krytycznej. Generał zwrócił przy tym uwagę, że Radom jest też ważnym ośrodkiem przemysłu obronnego (m.in. Fabryka Broni "Łucznik"-Radom oraz centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej) i dlatego właśnie to miasto zostało wskazane jako siedziba dowództwa brygady.
Jak powiedział gen. Kukuła, docelowo 6 Mazowiecka BOT ma liczyć ponad 4 tys. żołnierzy. Jednostka ma składać się z 5 batalionów. Radomski 62 batalion lekkiej piechoty ma liczyć ok. 750 żołnierzy, w tym 70 zawodowych. W sumie w mieście ma być ok. 1,5 tys. żołnierzy WOT, bo doliczyć trzeba jeszcze dowództwo brygady i pododdziały bezpośrednio podległe.
Proces tworzenia 62 blp ma rozpocząć się w lipcu i sierpniu, a od września jednostka ma już funkcjonować w Radomiu. Szkolenie kandydatów do służby ma się jednak zacząć już w kwietniu i maju w oparciu o infrastrukturę batalionu, który funkcjonuje obecnie w Grójcu, a docelowo ma mieć bazę w Nowym Mieście nad Pilicą. Kolejne bataliony 6 Mazowieckiej BOT mają być tworzone Płocku, Borzęcinie i Pomiechówku.
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT zostało już powołane i ma tymczasową siedzibę w Warszawie, na Cytadeli, gdzie mieści się też Dowództwo WOT. Do Radomia ma przenieść się w ciągu 2-3 lat. – Brygada już funkcjonuje. Tak naprawdę my jesteśmy gotowi do przeniesienia, tylko pamiętajmy o tym, że żeby ludzi przenieść, trzeba im stworzyć warunki pracy – powiedział dowódca brygady płk Grzegorz Kaliciak. 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – jak powiedział wiceszef MON – patronem brygady ma zostać Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, zamordowany po wojnie przez komunistów.
Według Skurkiewicza "w Radomiu i całym regionie" jest ponad 800 chętnych do służby w WOT.
Inwestycje w Radomiu są o tyle godne uwagi, że przedstawiciele MON i Dowództwa WOT wielokrotnie deklarowali, że ten nowy rodzaj sił zbrojnych jest tworzony jak najniższym kosztem. Stąd w pierwszej kolejności wykorzystywana jest istniejąca infrastruktura wojskowa.
W styczniu gen. Kukuła poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, że w 2017 r. przeprowadzono 360 rekonesansów w różnego typu obiektach. Lustracja objęła m.in. 187 kompleksów wojskowych, 63 nieruchomości zarządzane przez Agencję Mienia Wojskowego, 79 obiektów zaproponowanych przez samorządy i 31 nieruchomości zgłoszonych przez właścicieli prywatnych. W wyniku rekonesansów pozytywną rekomendację otrzymało 141 nieruchomości, w tym 21 zgłoszonych przez samorządy. Większość z nich samorządy przekazały nieodpłatnie.
RAL / PAP, Radio Plus, ewschodnia.eu
fdcricoo
Dlaczego w Radomiu,a nie w Nowym Mieście nad Pilicą? Proszę o rzeczywiste powody. To dobra lokalizacja dla jednostki. Daje możliwość załatania płd- zach. Mazowsza
Marek1
Na zdjęciu ŻADEN z żołnierzy nie ma nowoczesnego kolimatora lub innej optyki na Berylu. Niestety kolejny MON nadal nie widzi potrzeby upowszechniania innych niż mechaniczne przyrządy celownicze dla podst. broni piechoty w WP/WOT.
ZZZ
Taa... co najmniej 1300 Rubinów, co najmniej 14 000 HWS... A to wszystko na niecałe 60 000 ludzi z WLąd - w tym kierowców, czołgistów itp. Proszę zapoznać się z liczbami zanim zacznie Pan pisać bzdury.
marian
To Pan nigdy w wojsku nie byli? Od zawsze nowy sprzęt leżał w magazynach, a żołnierze dobijali to co już dobite. Chyba że pokazówka miała być to wydali na chwilę :)
ZZZ
Jak nie jest się bogatym jak USA to trzeba tak robić.
Podbipieta
Brawo i do przodu
DJ
No to będą nowe biura, a w nich nowi sztabowcy, biura przepustek, sprzątaczki, konserwatorzy, ochrona...
Marcin
Bez przesady. Bez dowództwa, sztabu magazynów i sieci łączności się nie da.
Lewandos
... i dobrze, ze na prowincji lokują... Radom, Siedlce, etc...
m p
Jakby to nowe było budowane dla WO to by było ok, jak dla WOTu to jest bee.