Reklama

Airbus Defence and Space ukończył pierwszą z nowo opracowanych mobilnych stacji naziemnych (Mobile General Ground Stations, MGGS) na potrzeby programu wzmocnienia zdolności rozpoznania NATO Alliance Ground Surveillance (AGS). AGS to program NATO budowy systemu powietrznego nadzoru terenu, którego trzonem będzie pięć bezzałogowych samolotów klasy HALE Global Hawk z czujnikami radarowymi. Pierwszy lot zbudowanej przez Northrop Grumman maszyny przeznaczonej dla NATO odbył się w dniu 19 grudnia br. Drony będzie wspierać segment naziemny złożony ze stacjonarnych, przenośnych i mobilnych stacji naziemnych, a także segment wsparcia.

Z punktu widzenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej program AGS jest o tyle istotny, że w jego pozyskaniu uczestniczą m.in. Polska, Rumunia, Czechy, Litwa i Łotwa. Wcześniej w tym roku pojawiły się informacje o możliwości wykorzystania bezzałogowców tego typu do monitorowania sytuacji w rejonie Morza Bałtyckiego, z uwagi na zwiększone zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Stacje mobilne będą wykorzystywać obrazy radarowe przekazywane przez Global Hawki za pośrednictwem bezpośredniego lub satelitarnego łącza szerokopasmowego. Będą też mogły odbierać i analizować dane ze wszystkich zgodnych operacyjnie systemów C2ISR (Command, Control, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) używanych przez NATO i kraje członkowskie. Wyniki analizy będą dostarczane dowódcom lokalnych jednostek z informacjami o stacjonarnych i ruchomych obiektach na ziemi. 

Każda stacja MGGS mieści się w dwóch kontenerach, które można transportować ciężarówkami, samolotami, pociągami lub okrętami. NATO łącznie zamówiło sześć stacji, które zostaną dostarczane do bazy w Sigonella na Sycylii od końca 2015 r. Stamtąd stacje będą przenoszone w miarę potrzeb do jednostek operacyjnych NATO na całym świecie.

Airbus Defence and Space zaprezentował pierwszą stację MGSS podczas specjalnego pokazu, który miał miejsce we Friedrichshafen w Niemczech. Wzięli w nim udział przedstawiciele NATO, piętnastu państw zaangażowanych w program oraz producenta dronów, amerykańskiej firmy Northrop Grumman. W budowie stacji MGSS uczestniczy 11 partnerów przemysłowych z Niemiec, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii.

Czytaj więcej: Global Hawk NATO wzniósł się w powietrze. Polska i Litwa w programie Sojuszu

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. BrzuszekObrzartuszek

    Finlandia i Szwecja wstępujcie do NATO :) I tak ćwiczenia morskie są wspólne, a politycy znajdą sposób, by wyedukować i przekonać społeczeństwa.