Reklama

Siły zbrojne

Global Hawk NATO wzniósł się w powietrze. Polska i Litwa w programie Sojuszu

Fot. Airbus Defence & Space
Fot. Airbus Defence & Space

Koncern Northrop Grumman poinformował o przeprowadzeniu pierwszego lotu bezzałogowca Global Hawk, przeznaczonego do programu wzmocnienia zdolności rozpoznania NATO Alliance Ground Surveilance (AGS). W projekcie uczestniczą także między innymi Polska i Litwa.

Podczas pierwszego lotu zmodyfikowany bezzałogowiec Global Hawk przeprowadził z powodzeniem szereg działań, zaplanowanych w cyklu prób, po czym wylądował w bazie amerykańskich sił powietrznych Edwards. Dziewiczy lot pierwszego z dronów, przeznaczonych do systemu NATO AGS, miał miejsce w sobotę, 19 grudnia 2015 r.

Program Alliance Ground Surveilance zakłada pozyskanie przez Sojusz Północnoatlantycki zdolności w zakresie rozpoznania obiektów naziemnych za pomocą bezzałogowców wysokiego pułapu i dużej długotrwałości lotu (klasa HALE) oraz wyposażenia naziemnego. W skład NATO AGS wejdzie pięć dronów Global Hawk Block 40, które będą pilotowane z włoskiej bazy Sigonella.

Jednym z elementów wyposażenia bezzałogowców Global Hawk, używanych przez NATO jest system radiolokacyjnego rozpoznania MP-RTIP Multi-Platform Radar Technology Insertion Program, jaki według zapewnień producenta jest zdolny do wykrywania i śledzenia ruchomych celów naziemnych, mapowania terenu (apertura syntetyczna), a także obserwacji obiektów powietrznych – w tym pocisków manewrujących lecących na niskim pułapie, w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Jest oparty jest na technologii AESA (anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym).

System NATO AGS ma pozwalać na przekazywanie informacji o celach w czasie rzeczywistym, wykorzystanie fuzji sensorycznej (danych o konkretnych obiektach z różnych systemów rozpoznania) oraz śledzenie wybranych celów w sposób ciągły, wraz z dostarczaniem obrazu. Dostawy Global Hawków, przeznaczonych do NATO AGS do Włoch rozpoczną się w 2016 roku. Dwa lata później system ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną.

Bezzałogowce używane w systemie NATO AGS charakteryzują się długotrwałością lotu wynoszącą 30 godzin. Rozpiętość skrzydeł wynosi prawie 40 m, a długość – 14,5 m. Prędkość przelotowa to 575 km/h, a zasięg wynosi ponad 16 tys. km. Global Hawki w wariancie Block 40 są przeznaczone do prowadzenia działań na pułapie do 18,3 tys. km.

Z punktu widzenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej program jest o tyle istotny, że w jego pozyskaniu uczestniczą m.in. Polska, Rumunia, Czechy, Litwa i Łotwa. Wcześniej w tym roku pojawiły się informacje o możliwości wykorzystania bezzałogowców tego typu do monitorowania sytuacji w rejonie Morza Bałtyckiego, z uwagi na zwiększone zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Warto zauważyć, że jednym z elementów wzmocnienia „wschodniej flanki” NATO było wydzielenie samolotów rozpoznania radiolokacyjnego AWACS do wsparcia obserwacji przestrzeni powietrznej w regionie. Oprócz maszyn należących do poszczególnych państw (np. Francji czy USA) w działaniach wzięły udział także samoloty AWACS wykorzystywane przez Sojusz na zasadach podobnych do tych, na jakich operować będą bezzałogowce systemu NATO AGS.

Czytaj więcej: Polska w sojuszniczym systemie rozpoznania. Konferencja NATO AGS

 

 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Romek9751

    No toś Pan dowalił " ... prowadzenia działań na pułapie do 18,3 tys. km" bo to już głęboka przestrzeń kosmiczna

    1. ZZR

      18km to już przestrzeń kosmiczna?:) Nieźle:) Na 18 kilometrach jeszcze stratosfera dobrze się nie zaczyna a do przestrzeni kosmicznej jest jeszcze ponad 80km.

    2. RW 21

      no toś się pan popisał, na takiej wysokości lata MiG 25 z lat '60. jaka? kosmiczna? heheh

  2. mandzur

    lepiej by było jak by zrobili system do zwalczania dronów a nie drona

  3. Poznaniok

    Pułap wynoszący 18,3 tys. km? Słuszną linię ma nasz sojusz!

Reklama