Reklama

Siły zbrojne

MBDA koordynatorem europejskich pocisków ziemia-ziemia

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Projekt konsorcjum MBDA – LynkEUs został wybrany przez Komisję Europejską w ramach nowego Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego EDIDP (European Defence Industrial Development Programme), co zostało poprzedzone konsultacjami z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. LynkEUs jest pierwszym technologicznym i przemysłowym wkładem w realizację projektu BLOS (Beyond Line of Sight) realizowanego w ramach inicjatywy Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO (Permanent Structured COoperation) realizowanej pod nadzorem Europejskiego Funduszu Obronnego EDF (European Defence Fund).

Projekt BLOS dotyczący zdolności zwalczania celów znajdujących się poza zasięgiem wzroku został zatwierdzony w listopadzie 2018 r. przez ministrów obrony UE.

Koncepcje i testy prowadzone w ramach projektu PESCO BLOS mają przyczynić się do opracowania rodziny europejskich kierowanych systemów przeciwpancernych/ziemia-ziemia klasy BLOS, stanowiących zarówno broń piechoty, jaki i uzbrojenie platform lądowych z systemami wieżowymi. Głowica pocisku ma przekazywać obraz do wyrzutni co pozwoli na korygowanie toru lotu pocisku przez operatora (man-on-the-loop).

Nowy system oparty będzie na pocisku średniego zasięgu 5. Generacji MMP (MIssile Moyenne Portée) a jego produkcja ma odbywać się pod pełną kontrolą europejskiego przemysłu obronnego.

image
Fot. MBDA

Projekt LynkEU prowadzony jest w ścisłej współpracy z siłami zbrojnymi Francji, Belgii i Cypru. W ciągu 24 miesięcy mają zostać zdefiniowana wstępna koncepcja operacyjnej dla europejskiej zdolności BLOS. Będzie to również okazja do zidentyfikowania i przetestowania nowych rozwiązań o potencjalnej wartości dla przyszłych modernizacji samego systemu MMP, jak i rozwoju innych pocisków. Efekty tych prac zostaną przetestowane w trakcie prób poligonowych.

Eric Béranger, prezes MBDA, powiedział: „LynkEUs to pierwszy projekt współpracy w dziedzinie systemów rakietowych wykorzystujący nowe unijne instrumenty obronne oraz pierwszy unijny projekt badawczo-rozwojowy w dziedzinie obronności koordynowany przez MBDA. To pokazuje naszą gotowość do coraz ściślejszej współpracy w Europie i poszerzania kręgu partnerów przemysłowych i technologicznych, szczególnie z innowacyjnymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz europejskimi ośrodkami badawczymi. Pokazuje także nasze zaangażowanie w służenie europejskiej strategicznej autonomii i suwerenności technologicznej. ”

MBDA France wraz z 10 partnerami - z Belgii: École Royale Militaire /Koninklijke Militaire School, John Cockerill Defense, FN Herstal, Thales Belgium i Xenics; z Cypru: Aditess, Cyprus Institute i SignalGenerix; z Francji: Novadem i Safran; oraz z trzema podwykonawcami: MILREM (z Estonii), Delair (z Francji) i Carmenta (ze Szwecji) – rozpoczynają obecnie negocjacje umowy o dotację z KE.

Ten krok na poziomie europejskim toruje drogę do dalszych wspólnych projektów, które umocnią europejską zdolność BLOS poprzez rozwój powiązanych funkcjonalności, takich jak systemy szkoleniowe czy rozpoznanie i wskazywanie celów przez bezzałogowe statki latające. Te nowe projekty mogą kwalifikować się do wsparcia przez Europejski Fundusz Obronny już w 2021 r.

Przypomnijmy, że od 2018 roku jednym z priorytetów rozwoju europejskich zdolności militarnych jest walka w domenie lądowej. Stąd tak ważny jest wybór projektu LynkEU w ramach projektu BLOS PESCO.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. Fircyk w zalotach

    FRANCJA nie chce PIS u w żadnym swoim programie Trójkąt weimarski sie skończył

    1. wert

      francja nie chce pełnoprawnego udziałowca, chce tylko klienta. Jak zawsze więc daruj sobie te prymitywne wycieczki. Trójkąt był wtedy gdy Polska grzecznie realizowała dyrektywy

    2. x

      hahahahahaaa, Francja - technologia i skuteczność (w skali historycznej), kontra "konie i krowy"(cytat z filmu Zielone lata 1979), nie dopowiem kto...

    3. Cóż

      Bycie klientem Francji jest nieskończenie lepsze niz bycie klientem USA, które nie oferuje jakiegokolwiek offsetu, zawyża cenę i wymaga kupna poza przetargiem, bo tego nie jest nawet w stanie wygrać.

  2. comet

    Polskiego czempina zabrakło? Niemożliwe ;)

    1. ;)))

      Zwyciężył moralnie.

  3. KrzysiekS

    I jeszcze jedno gdybyśmy od MBDA kupili technologię CAMM/CAMM-ER (a może i BRIMSTON-a) to mielibyśmy to co dla nas jest najpilniejsze w tej chwili. Technologi MMP nikt nam nie proponował.

  4. KrzysiekS

    Francja w MMP zainwestowała 250 mln (a może i więcej) EUR. Myślicie że kogoś przyjmie ot tak i da im technologię za darmo. Myślę że ktoś jeżeli zapytał i usłyszał koszty udziału i co dostaje w zamian (czyli nic albo niewiele) to po prostu zrezygnował. Niektórzy weszli w to bo i tak u siebie nic nie wyprodukują. Ale tak to niewątpliwie bardzo dobry PPK.

  5. Fantasta

    BŁASZCZAK położył PESCO I TO WIDAĆ GOŁYM OKIEM CO.MON ZROBIŁ? Złożył jedna DEKLARACJE o to wszystko

    1. LMed

      No cóż, Europa to wyimaginowana wspólnota tylko. Do wyborów w Ameryce jest Trump, a potem jak mu nie pójdzie, to wejdziemy w rolę samodzielnego regionalnego mocarstwa i już.

  6. Kopara

    Dzięki BŁASZCZAKowi POLSKA Jest w ciemnej d#### w PESCO

    1. FF

      nie podniecaj się jaśnie oświecony, bo wpadniesz do tej czarnej d... a może dopiero z niej wypełzłeś fanie Siemoniaka?

    2. sfsdafsdfgsdgdf

      PESCO, jest narzędziem, a nie przymusem. Należy z niego korzystać, wtedy gdy to się w pisuje w polskie plany modernizacji. Za projekty PESCO trzeba płacić, Unia daje tylko datacje.

    3. Kaczor

      BŁASZCZAK placi za malowanie wycieków t72 Hahahaha

  7. Africa Corps

    MBDA dostala zgodę PESCO na,wybór partner Proces certyfikacji trwał 12 miesięcy 3stopniowy

  8. Marek1

    Jak rozumiem, nasi sprawni umysłowo inaczej decydenci z MON zadbali odpowiednio, by Polski w w/w gronie państw zaangażowanych w projekt BLOS oczywiście NIE BYŁO.

    1. Davien

      A co tu MON mogłoby niby zrobić?? To decyduje MBDA i to oni sobie wybrali partnerów

    2. Gnom

      Tu masz odpowiedź: "co zostało poprzedzone konsultacjami z państwami członkowskimi Unii Europejskiej". Polska też jest w tej grupie. Zobacz, jest w necie, kto finansuje projekt. Wymądrzaj się dopiero potem. Gdyby "nasz rząd" nie siedział głęboko w jankeskiej d... to może by to zobaczył wynikające stąd korzyści.

    3. Na szczęście

  9. Author

    A dlaczego Polska nie bierze udziału w tym przedsięwzięciu, przecież to bardzo ważne a my potrzebujemy ppk

    1. Millrem

      Ponieważ Polska ma ambicje budować własne PPK

    2. Fanklub Daviena

      Bo wasalna Polin kupuje tylko u Wielkiego Wuja lub w Izraelu. :)

    3. Logistyk

      Nasz PIRAT gotowy, MOSKIT w przygotowaniu.

  10. dd

    Partnerzy są ale nie z Niemiec :)

  11. Cyberiada

    A jednak estoński know how pokonal Francuzów To bardzo ciekawe

    1. Marek1

      Kolego, akurat Estonia wyrasta od paru lat na przodujący w kilku dziedzinach high-tech kraj NATO. Np. w kwestii lądowych dronów rozpoznawczych/uderzeniowych.

  12. Śliwka Estonka

    PROSZĘ milrem DOSTAŁ projekt

Reklama