Wojsko kupuje transpondery dla Marynarki Wojennej. Na razie okręty bez systemu IFF

12 sierpnia 2020, 08:10
IGOR8552_flot_900
Dla natowskiego systemu identyfikacji „swój-obcy” polskie okręty mają obecnie taki sam status jak np. stacjonujące w Bałtijsku rosyjskie korwety typu Stierieguszczij (projektu 20380). Fot. mil.ru

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie mające wyłonić dostawcę i integratora systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” dla okrętów Marynarki Wojennej RP. Prawdopodobnie do czas zakończenia dostaw żaden okręt polskich sił morskich nie będzie miał możliwości współdziałania w tym systemie w modzie utajnionym z jednostkami pływającymi i lotnictwem innych państw NATO. W czasie wojny byłby więc traktowany jako „obcy”.

Postępowanie rozpoczęte 11 sierpnia 2020 roku jest kontynuacją działań, które Inspektorat Uzbrojenia realizuje już od 2017 roku. To właśnie wtedy opublikowano bowiem zaproszenie do dialogu technicznego dla potencjalnych oferentów w sprawie pozyskania transponderów systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” (IFF) dla okrętów Marynarki Wojennej RP. Od razu zwróciliśmy uwagę, że ignoruje się w ten sposób istnienie w Polsce tylko jednego producenta urządzeń systemu IFF (PIT-Radwar), który jest spółką państwową i który opanował odpowiednie technologie za pieniądze wyasygnowane wcześniej na ten cel właśnie przez Siły Zbrojne RP.

Pomimo, że system „swój-obcy” ma ogromne znaczenie w zapewnieniu własnej suwerenności, całe to postępowanie nie zostało uznane za zadanie objęte Podstawowym Interesem Bezpieczeństwa Państwa (PIBP) i przez to do dialogu technicznego zgłosiło się aż siedem podmiotów. Po jego zakończeniu Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę jedenastu okrętowych transponderów systemu identyfikacji radiolokacyjnej IFF w standardzie Mark XIIA wraz z integracją ośmiu z nich na okrętach. Swoją ofertę złożyła jednak tylko jedna firma i ostatecznie w połowie listopada 2019 r. postępowanie unieważniono powołując się na art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych: „treść oferty nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia” (SIWZ).

image
Nie wiadomo oficjalnie, czy anteny systemu IFF zamontowane na maszcie korwety patrolowej ORP „Ślązak” została podłączona do transpondera kompatybilnego z systemem NATO Mark XIIA. Fot. M.Dura

Teraz Inspektorat Uzbrojenia ponownie rozpoczął postępowanie: „Dostawa transponderów systemu IFF w wersji okrętowej wraz z integracją na okrętach”. Przedmiotem zamówienia ma być: „Dostawa 15 szt. transponderów systemu IFF standardu Mark XIIA w wersji okrętowej wraz z integracją 13 szt. na okrętach. Wymagana jest pełna implementacja urządzenia oraz zapewnienie interoperacyjności w ramach NATO na poziomie 1 i 2 modu 5.”

Nie jest znana Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, ponieważ zostanie ona przekazana tylko Wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Wiadomo jednak, że dostarczone i zamontowane urządzenia mają mieć możliwość współpracy z szyfratorem KIV-77, odpowiadającym za pracę urządzenia w modzie piątym – utajnionym. Dodatkowo przy wyborze dostawcy nie będzie miało znaczenie z jakiego kraju on pochodzi uznając, że kryteriami wyboru jest jedynie cena (z wagą 60) i gwarancja (z wagą 40).

Marynarka Wojenna bez systemu IFF

Najważniejsze w tej sprawie są terminy: składania wniosków (ustalony na 8 wrzesień 2020 r.) i realizacji zamówienia (określony na 29 listopad 2024 r.). Oznaczają one bowiem, że jak na razie żaden polski okręt nie może być identyfikowany przez siły NATO jako „swój”, a w więc w czasie ewentualnego konfliktu zbrojnego mógłby zostać zaatakowany przez siły własne w tym równie przez polskie, Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe.

Radary NDR-ów będą bowiem identyfikowały jako „swoje” jedynie jednostki pływające wyposażone w transpondery standardu Mark XIIA. Pozbawione nich polskie okręty dla polskich nadbrzeżnych systemów rakietowych w czasie wojny będą więc identyfikowane jako „obce”.

Tak więc Inspektorat Uzbrojenia przedłużając wcześniejsze procedury przetargowe i nie doprowadzając do zakończenia pracy badawczo-rozwojowej „Kwisa 2” (dotyczącej opracowania polskiego transpondera systemu identyfikacji Mark XIIA) spowodował, że w momencie zaprzestania przez Stany Zjednoczone dystrybucji modu czwartego 1 lipca 2020 roku wszystkie polskie okręty i ogromna większość systemów obrony powietrznej i lotnictwa – pozostała bez możliwości efektywnego współdziałania w tej dziedzinie z NATO.

Niestety nasze wcześniejsze przypuszczenia, że w Marynarce Wojennej urządzenia IFF z modem piątym (formatu MARK XIIA) będą miały przynajmniej nowe okręty, a więc niszczyciel min ORP „Kormoran” i korweta patrolowa ORP „Ślązak” mogą się okazać nieprawdziwe. Zwiększenie liczby transponderów, które mają być zamontowane i zintegrowane na okrętach (z ośmiu do trzynastu) oznacza bowiem, że planuje się je dostarczyć również na obecnie budowane okręty – w tym dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran. Jeżeli taką dostawę miało wojsko zapewnić również w przypadku ORP „Kormoran” i „ORP „Ślązak” to oznacza, że nawet na tych jednostkach nie ma systemu IFF w obowiązującym od lipca 2020 roku formacie.

W przypadku ORP „Ślązak” dotyczy to również prawdopodobnie interrogatora (urządzenia zapytującego), który miał współdziałać z radarem trójwspółrzędnym SMART-S Mk2. Z oficjalnego opisu prób okrętu wynika bowiem, że nie testowano tego systemu z odpowiednim programem badań, co może oznaczać, że antena znajdująca się nad anteną radaru SMART-S Mk2 jest tak naprawdę nie podłączona (albo co gorsza jej tam po prostu nie ma). A taki program prób jest bardzo ważny, ponieważ nie chodzi jedynie o sprawdzenie, czy system „swój-obcy” działa, ale również jak on działa (określając np. charakterystykę antenową systemu). Brak IFF byłoby znaczącym ograniczeniem możliwości bojowych tego okrętu, który w czasie działań wojennych nie będzie mógł np. sprawdzić, czy zbliżający się do niego śmigłowiec jest „swój” czy też przeciwnika.

Ale brak interrogatora to również utrudnienia w czasie pokoju. System IFF działa bowiem jeszcze w innych, mniej zaszyfrowanych modach pracy (1, 2, 3C i S), które pomagają w codziennym tworzeniu sytuacji powietrznej i w śledzeniu samolotów oraz śmigłowców, co jest szczególnie przydatne podczas akcji poszukiwawczo – ratowniczych.

image
Nie wiadomo, czy antena belkowa systemu IFF zamontowana nad radarem SMART-S Mk2 na maszcie korwety patrolowej ORP „Ślązak” została podłączona do interrogatora kompatybilnego z systemem NATO Mark XIIA i czy w ogóle taki interrogator tam jest. Fot. M.Dura

Oczywiście ORP „Ślązak” i ORP „Kormoran” mogą mieć odpowiedni system IFF kupiony poza Inspektoratem Uzbrojenia - przez poszczególne stocznie. Nie zmieni to jednak faktu, że bez systemu identyfikacji „swój-obcy” są obecnie w MW RP: trzy uzbrojone w rakiety przeciwokrętowe okręty typu Orkan, korweta ORP „Kaszub” i obie fregaty typu Oliver Hazard Perry (które w ten sposób nie będą mogły strzelać rakiet przeciwlotniczych SM-1). Gorzej że ograniczenia z tym związane będą dotykały także innych jednostek pływających współdziałających bezpośrednio ze stałymi zespołami, NATO w tym okrętu ORP „Kontradmirał X. Czernicki”.

To, że po anulowaniu „starego” postępowania w listopadzie 2019 roku uruchomiono je ponownie dopiero w sierpniu 2020 roku, świadczy o tym, że decydenci w Siłach Zbrojnych RP jak na razie się tym całym problemem za bardzo nie przejmują.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 111
Reklama
ito
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:46

I po co nam jakikolwiek wróg? Inspektorat uzbrojenia wystarczy.

Inspektor Łysiak
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:48

Inspektorat uzbrojenia bardzo się stara aby tym razem nie zamówić starej wersji Jak TO BYŁO na defender 2018

Olek
sobota, 15 sierpnia 2020, 12:29

Następne pieniądze do wyrzucenia nasze "statki" będące w posiadaniu MW są już po 30 latach służby i najlepiej to przeznaczyć je na muzeum w nie przykręcać jakieś tam badziewie za ciężkie pieniądze. wystarczy przykręcić jeden w porcie i wystarczy.

robertpk
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:11

czasem odnoszę wrażenie, że MONem od kilku lat zarządza grupa rosyjskich agentów

..brak wiedzy ?
sobota, 15 sierpnia 2020, 03:40

..jakich rosyjskich...beduini akwizytorzy nie sa rosjanami.. yjdz na ulice warszawy i popatrz kto kręci sie koło wiezowców i do kogo zamawiane są asystenki z agencji i aktorki z teatrów i baletu.. i wszystko jasne..

Ginawa
wtorek, 18 sierpnia 2020, 05:59

Smialo, oswiec Nas.

Tadziu
piątek, 14 sierpnia 2020, 14:04

A którzy to? ODWAGI KOLEGO

W3-pl
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:43

Za zaplanowanie remontu jednego orp Piorun na 550 DNI, zamiast Roku...zima 2014/15....Winna komeda portu gdynii ?????

chateaux
piątek, 14 sierpnia 2020, 07:50

Kupuja transpondery dla nie istniejacej floty. Oh, zapomnialbym - dla holownikow i polawiaczy min.

SOWA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:22

Stan floty nie ma znaczenia. Skandalem jest to, że okręty nie otrzymały systemów identyfikacji a w NATO jesteśmy od 1999 roku. Pytanie co robili przez tyle lat generałowie i admirałowie WP? Wiem, niektórzy szykowali się do pisania książek jak to jest źle w wojsku...tylko oni przez tyle lat nic nie zrobili aby poprawić tę sytuację.

dim
piątek, 14 sierpnia 2020, 11:59

Holowników i niszczycieli min, które jednak też nosić muszą transpondery. Rosja nie potrzebuje w Polsce agentury, wystarcza MON.

chateaux
sobota, 15 sierpnia 2020, 01:59

Nazywam je poławiaczami min, bo "niszczyciel min" to zbyt dumna nazwa dla nich. Okrety które sa bez sensu, przy braku okrętów bojowych. Bo bez tych ostatnich, nie będa w stanie wykonać ani jednego zadania w warunkach wojennych, nie mówiąc już o tym, że w takich warunkach nie bedą miały na czyją rzecz, niszczyć min.

Ginawa
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:06

Nie trzeba wojny by byly potrzebne. MW spokojnie mozna ograniczyc do tych polawiaczy i holownikow z Slazakiem na czele. I w takim skladzie moze realizowac skutecznie zadania przy wsparciu SP i NDR. Choc moze nie beda to zadania na miare Naszych ambicji. A ile etatow zaoszczedzimy !

W3-pl
sobota, 15 sierpnia 2020, 13:09

W warunkach "pokoju", patrz grecja I okolice, to taranowanie. W warunkach "przed wojennych" to skrycie miny, np blisko Toru wodnego do stoczni Jantar. "Orkany", jak jeden czy Dwa nie stoi w remoncie z Dwa lata , to w tle wysokiego brzegu typu klify wolin , albo ina Odrze ( Bo rbs15 podobno Lata nad wyspami?) To szansa pewnie I jest...

dim
sobota, 15 sierpnia 2020, 12:01

W warunkach ? A co w wypadku działań podprogowych ? Dwukrotnie płynąłem już przez niespodziewanie zaminowane morze "w czasie pokoju", więc twierdzę, że nie wiesz, nie rozumiesz co piszesz. Spaliśmy w ubraniach i z pasem ratunkowym przy koi. 20 sąsiednich do nas statków, w ciągu 2 dni, poderwało się na minach, w tym także z naszej firmy m/s "Józef Wybicki" - na tyle niedaleko przed nami, że słyszeliśmy go na UKF-ce. Drugim razem było to tankowcem, 270 tysięcy ton lekkiej frakcji ropy w zbiornikach, nagle okazało się, że jesteśmy w środku postawionego w nocy pola minowego. Choć wojna toczyła się wtedy o jakieś 700-800 km na północ od nas. W szczególności, wolno pływającą minę rozstrzelano na pozycji, na której (dokładnie) my byliśmy o 2 godziny wcześniej. Jeszcze dziś pamiętam ten zimny pot na plecach, gdy odbierałem owo ostrzeżenie nawigacyjne z informacją o pozycji. Czyli w ogóle, ale to w ogóle nie rozumiesz, co napisałeś. Po prostu ten temat jest Ci obcy jak rybom na Marsie kuchnia koreańska.

chateaux
piątek, 21 sierpnia 2020, 16:41

Do takich celów, to mozna wynająć specjalistyczną cywilną firmę. Do działań w czasie wojny podprogowej natomiast, potrzebne są korwety, aby okrety FSB i Floty Bałtyckiej, nie odholowały np. polskich platform wierniczych z Bałtyku, jak uczyniły to Ukraińcom spod Odessy, czemu Ukraińcy mogli sie tylko biernie przyglądac.

Konik morski
piątek, 14 sierpnia 2020, 11:42

Ale te NIE wychodzą poza basen portów no więc po co om taki drogi sprzet? Armatka,WRÓBEL to co innego Hahahaha

dim
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:19

Konik to ty jesteś, ale chyba Przewalskiego ? Gdyż holownik, a już zwłaszcza wojskowy, jest to typ okrętu, który ma być gotów do wyjścia w morze przy każdej pogodzie i dotarcia wszędzie, bez wyjątków.

Ginawa
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:09

To nie prawda. Bzdury. Chcialbys by Nasze cholowniki docieraly do Antarktydy. Po co ?

Andrettoni
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:55

A po czym NATO, np. F-35 będą rozpoznawać nasze T-72 od rosyjskich?

pcman
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:43

Jeżeli chodzi o identyfikację bojową to niczym nie będą ich rozponawać. Do pojazdów lądowych przeznaczone są odmiany transponderów identyfikacji bojowej (mark XIIA) nazywane responderami systemu RIFF (system "odwrotnego" IFF), a tych również nie ma. Przy czym nie ma ich w skali NATO, a nie tylko w SZ RP.

czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:57

Kiedyś takiego czegoś nie było i musieli sobie jakoś radzić.

szalony-montażysta
czwartek, 13 sierpnia 2020, 15:07

Wzorem lat przedwojennych musimy uruchomić fundusz obrony narodowej wolny od generałów-specjalistów od liczenia kalesonów.

rydwan
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:02

to po co nam beda generałowie?

Bosman
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:15

Stworzyć ze wszystkich odpowiedzialnych za taką sytuację karną kompanię a jak będzie ich więcej batalion .Wyposażyć w te stare nowo pomalowane hełmy, krótkie bojowe kije bambusowe i wysłać do Afga nistanu czy innego miejsca.

xman
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:45

Taką kompanię trzeba byłoby stworzyć z personelu jednego z państwowych wykonawców, który nie jest w stanie przez lata wykonać na zamówienie MON transponderów systemu IFF

nato
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:59

Jedna tak ruska korweta może jedną salwą całą pisowską Katolicką Marynarkę Wojenną i jeszcze jej trochę zostanie.

czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:59

nie kieruj skarge na pis to dzielo poprzednikow, co prawda szczegolnie tego b ktory pielegnije paznokcie i gada co pis komu dal. obiecywal powolac agencje uzbrojenia, takze modyfikacje zamowiem publicznych spod przymusu ceny na rzecz jakosci i wspolpracy. jakby ktos mial olbrzymie wplywy w wojsku i likwidował kazda rozsadna mysl niepodleglosci przemyslowej zatem panstwowej. A mini naczelnik K nic nie wie, nic nie pojmuje, nie jest obecny. On lubi zabawy w wojenki partyjne.

mały-pływak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 15:05

@nato: Jedna ruska prawosławna korweta - zapomniałeś dodać

Antex
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:18

prawosławny to mógłby być "Admirał Kołczak", "Admirał Niepienin" lub "Admirał Wiren" ale takich okrętów w postsowieckiej Flocie Bałtyckiej nie ma...

Natowiec
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:42

BBravo PiS flota RP poza NATO czekamy teraz na lotnictwo Co innego armia ci machaja chorągiewkami i nam WYSTARCZY

W3-pl
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:13

Niezwykle podobny nick a merytorycznie jak NIC jak nato..."fiota pis" Wystarczy broniona przez machaczy flagami bdaNarwi, czyli pilicy 23 mm POprzedniej zmiany. Dlatego Gawrona trzymali w basenie

Kopara
piątek, 14 sierpnia 2020, 09:33

Nieprawda te parę F16 co lata ma nowe transpondery musieli założyć je na misje Air Policing na Litwie bo BYŁA by KICHA

IFF
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:01

COVID-MW, rozszerzyłbym pojęcie bezkarności na tego typu zakupy. Covid - swój, Covid- obcy.

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 09:53

Spoko, pan gienerał zarządzający tym cyrkiem pełnym niekompetentnych do imentu oficerów-urzędasów(IU) w nagrodę za swe "sukcesy" został przez swego pryncypała-ministra ON przeniesiony do SG WP. I jest to pana ministra decyzja zupełnie słuszna, bo w SG WP p. gienerał będzie mógł szkodzić na jeszcze wyższym szczeblu. Ps. O skandalu związanym z wykluczeniem jedynego polskiego producenta urz. IFF(PIT-Radwar) z toczącego sie od 3 lat postępowania(skutek-pozbawienie możliwości współpracy WP z jedn. NATO) wiadomo juz od 2017r. Co zrobił MON i służby wszelakie - otóż dokładnie NIC, choć sprawa śmierdzi potężnie korupcja(i sabotażem)na kilometry. Sorry panowie, taki mamy klimat polityczny w IIIRP.

pcman
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:49

Żeby się wypowiadać o tych sprawach to trzeba w pierwszej kolejności coś wiedzieć, a nie pisac takie dyrdymały. To właśnie P-R przez lata nie był w stanie dokończyć pracy mającej na celu opracowanie, a następnie produkcję transpondetrów IFF i RIFF MARK XIIA. Do jakiego innego zamówienia mieli być zakwalifikowani skoro nie mogą dokończyć powierzonej im pracy? Ktoś dałby zlecenie firmie na budowę swojego domu wiedząc, że ta firma nie może (z różnych powodów) dokończyć budowy innego?

mały-pływak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 09:31

Kurczaki zrozumiałem że "transportery" i już widziałem flotę BWP'ów płynącą po Bałtyku.

fox
czwartek, 13 sierpnia 2020, 09:29

to jest cyrk. mark XIIa został przyjęty przez nato w 2002r, wyłączony w 2020r. mieli 18 lat na wdrożenie. ja rozumiem że przez pierwsze 5lat nie musieli się spieszyć, ba nawet przez 10lat. no ale w końcu trzeba było coś zrobić. na co oni liczyli, że dla nas nato zrobi wyjątek albo że zakupimy całą nową flotę to na starych okrętach nic już nie trzeba będzie modernizować. w dodatku w kraju jest produkcja a oni anulują przetarg w 2019 i po terminie lipiec 2020 robią nowy i tracą czas. termin realizacji do 2024r. teraz trzymanie kciuków żeby nic się nie zesrało przez 4 lata. ciekawe jeszcze kto wygra tzw. przetarg.

xman
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:49

MARKX XII, a nie MARKXIIA

Cinek
czwartek, 13 sierpnia 2020, 09:07

Największym wrogiem MW nie są okręty potencjalnego przeciwnika, tylko sabotażyści w Warszawie, którzy od trzydziestu lat traktują ją jak niechciane dziecko. Polska już dawno odwróciła się od morza. „Realną” siłę stanowią dziś być może jedynie parawany rozkładane corocznie przez pospolite ruszenie na plażach. A tak poważnie to jak widzę artykuły na D24 o MW to nóż mi się w kieszeni otwiera.

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 12:43

Niestety pełna racja ... ;((

pcman
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:56

Oprócz błędów i wypaczeń IU może warto zadać pytanie dlaczego PIT RADWAR prze z tyle lat nie był w stanie dokończyć opracowania i wdrożenia polskiego urządzenia IFF przygotowanego do pracy w modzie 5. Inspektorat "zarządza" tymi projektami, ale przecież ich nie realizuje.

chateaux
sobota, 15 sierpnia 2020, 02:01

Odpowiedź jest prosta. Bo IU ich nie zamówił.

pcman
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:48

Jak się nie wie do końca do lepiej się dowiedzieć albo milczeć. PIT-RADWAR ma od wielu lat realizuje umowę na pracę rozwojową w zakresie transponderów MARKXIIA. I z tego zadania wywiązuje się z bardzo dużymi problemami. Dopóki nie skończy tej pracy o jakichkolwiek zamówieniach nie może być mowy. Tak trudno to zrozumieć, że skoro nie może dokończyć opracowania prototypu to tym bardziej nie może rozpocząć produkcji seryjnej? Trochę więcej merytoryki a trochę mniej propagandy.

Polak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 07:39

Mamy zbieraninę Złomu a nie nowoczesne wojsko.Wszytstko stare,wstyd.W razie wojny powtórzy się 1939 rok.A rząd zwieje.

Kot w butach
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:18

PiS JUŻ ma listę na VIPY Kto sie zakwalifikował? Miejsc malo Kto ich przyjmie? Brak chętnych

W3-pl
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:00

Dlatego za PO w ostatniej chwili kupowali helikoptery, 50, Bo jak w Brazil pierwszy zmontowany to wersji VIP, to I nasze caracale przerobi szybko do VIP...jak jeden z 6-ciu indonezji. A uruchomienie wyrzutni na fregacie....po Co. Takie strzelania, jak Turcy u brzegu....Libii. Polska to kraj "teoretycznie"

Zyzio
czwartek, 13 sierpnia 2020, 07:04

Wierzyć się nie chce... Ludzie w MON grają na "oślepienie" naszego wojska. To jawna zdrada narodu :/ Nasi sąsiedzi szybko się zbroją, a ci się bawią w procedury, przetargi itp.

antydureń
środa, 12 sierpnia 2020, 22:28

15 systemów ?? Dla holowników ? Nigdy , od 1919 roku PMW nie była w takiej ruinie . Brawo pis

Chlopek Rostropek
czwartek, 13 sierpnia 2020, 11:40

Gdzie byłaś na wyborach? KOCHANE

hutnik
środa, 12 sierpnia 2020, 21:47

Wojsko nic nie kupuje. Nie oszukujcie czytelników propagandowymi tytułami. Wojsko ogłasza kolejną procedurę która poprzednio trwała 3 lata i nie zakończyła się żadnymi zakupami tylko kolejnym klepaniem papieru.

SimonTemplar
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:12

Dokladnie tak jest.

Ciemny lud
środa, 12 sierpnia 2020, 20:46

Jakież to polskie. Jakież to żałośnie polskie. W ***du z takim zarządzaniem.

Nikki
środa, 12 sierpnia 2020, 19:57

Może lepiej najpierw kupić okręty ? Jak się buduje drogę, to najpierw droga a potem znaki drogowe ....

Michał W
środa, 12 sierpnia 2020, 19:49

Tylko, powtarzam tylko PROKURATORA tu potrzeba. Za takie numery, powinno się zapełniać cele i degradować (nie)odpowiedzialnych za to szwejków, ale też polityków. Kto tym wszystkim steruje? O co tu biega? Czym jest ta nasza Polska? Jakąś kuxxxą europejską? Czy jak? Jak tu pogonić to towarzystwo grabiące ten nasz biedny naród? To jakieś przekleństwo, jakaś ślepota duchowa, jakieś warcholstwo, czy już sam nie wiem co....

Wojciech
środa, 12 sierpnia 2020, 22:37

W Polsce się nie degraduje, nie ma takiego zwyczaju. W Polsce - a raczej w Polin - się awansuje. Pluta własnie awansował do Sztabu Generalnego. Za brak dronów, za brak amunicji, za brak IFF, za ciągnące się latami procedury, które do niczego nie prowadziły. Tak się robi karierę w Polin.

ursus
środa, 12 sierpnia 2020, 19:45

Wniosek wydaje się posty - odchodzimy od modelu MW opartej o okręty. Wystarczą nam drony ZOP, rozbudowa zdolności MJR, uzbrojone satelity, drony rozpoznawcze/samoloty oraz tomahawki, a z marynarzy uformuje się piechotę morską, bo lepszy choć batalion na miejscu niż okręt daleko na oceanie.

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 09:56

aha, i zapewne dlatego NIE wyposażamy WP w nowe mody dla urz. IFF, by były one przez natowskie syst. radiolokacyjne rozpoznawane jako "obce". Sugeruję najpierw sie ciut zastanowić, a potem klepac w klawiaturę.

Ivan
środa, 12 sierpnia 2020, 18:13

Armia kupuje to armia kupuje tamto i gdzie to wszystko jest?

tut
środa, 12 sierpnia 2020, 16:29

Oczywiście nikt nie straci stanowiska, w raz z uprawnieniami emerytalnymi. Nikt nie zostanie zdegradowany. A my szarzy wyrobnicy pracujemy na tych zgniłków. Nie przyjmuję żadnych wyjaśnień w tej sprawie. Wina jest oczywista, tylko kary brak. Jedyne co możemy zrobić to głosować w wyborach. Ale jak większości polaków podoba się jedna czy druga partia, to czego oczekiwać?

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:00

Jest "kara" - p. generał szef IU w MON i pupil p. ministra dostał ostatnio od swego pryncypała awans do SG WP. Jasny sygnał dla młodych oficerów, ze tylko mierni, bierni ale WIERNI robią w obecnym WP kariery.

SZACH-MAT
środa, 12 sierpnia 2020, 16:27

dla iluzji zwanej Marynarka Wojenna w pełni wystarczy zamiast transpondera nadawanie Alfabetu Morse,a za pomocą impulsów świetlnych i to wystarczy ...poco kupować transpondery na coś czego niema ,w ostateczności metodą rosyjską można palić na pokładzie stare opony i umówić z sojusznikami tzw puszczanie dymu co oznacza po to gdyby sojusznik przypadkiem się pomylił i utworzył szyk bojowy z przygotowaną komendą .... torpedo los ,raketen der welt starten , to launch a rocket, lub zapuskat rakety.....tak więc brać więcej starych opon w rejs i zawsze się można wytłumaczyć że to odbijacze burtowe na okręcie .....ach smutno

Dawo
środa, 12 sierpnia 2020, 15:46

A po co te IFF? Nikt, nawet ruscy nie będą strzelać do bezbronnych, nie stanowiących żadnego zagrożenia okrętów.

SimonTemplar
środa, 12 sierpnia 2020, 15:46

Przestańcie narzekać! Ważne, że nominacje generalskie zostały wydane na czas i nasza armia wzmocnila siłę ognia 13 nowymi generałem. A że okręty są identyfikowane przez NATO jak okręty potencjalnego wroga to sprawa mniejszej wagi.

Zenek
środa, 12 sierpnia 2020, 15:14

3 lata dialogu na IFF. To się nie dzieje naprawdę....

BUBA
środa, 12 sierpnia 2020, 20:26

Bo Polak potrafi ...

Wojciech
środa, 12 sierpnia 2020, 16:30

A w efekcie odpowiedzialny za to bagno generał awansuje do Sztabu Generalnego rozwalać resztę polskich SZ. Ktoś w ogóle kontroluje to co się dzieje w IU czy wystarczy zrobić dobrze ministrowi żeby awansować?

SimonTemplar
środa, 12 sierpnia 2020, 15:48

Będę powtarzał do znudzenia: celowa robota i działania pozorne. Nie pozwolą Polsce na realną modernizacje armii bo Polska z silną armią byłaby zbyt ważnym graczem w UE. To Niemcy i Francja mają być ważne a Polska ma spełniać polecenia.

xman
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:52

Jak się niewiele wie to najłatwiej tworzyć takie spiskowe teorie dziejów. Z wiadomych powodów nie wszystkie dane na ten temat są szeroko dostępne, ale to nie powód żeby wymyślać takie głupoty i nakręcać siebie i innych.

Jack Luminous
środa, 12 sierpnia 2020, 19:02

A ja będę powtarzał, że najlepiej zwalić winę na kogoś. Własne lenistwo, kunktatorstwo, brak wiedzy i brak odwagi w podejmowaniu decyzji najlepiej zwalić na tajemnicze siły z zewnątrz.

SimonTemplar
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:13

Jedno nie wyklucza drugiego.

Olo
środa, 12 sierpnia 2020, 18:41

No jasne. Przy sile gospodarczej i militarnej tych Państw nasze IFF to potęga potęg. Idź do lekarza bo tych bredni czytać się nie da. Zamiast szukać przyczyn w układach zewnętrznych skup się na naszym podwórku. Wszędzie dyletanctwo druciarstwo i jakoś to będzie. Tylko wielkie EGO jak zawsze WIELKIE.

propagandzista
środa, 12 sierpnia 2020, 14:55

grunt, że nowa fala generałów płynie....

edea
środa, 12 sierpnia 2020, 14:35

Kurcze, po tak spóźnionych zakupach aż się prosi o szybkie awanse tak z 5 Admirałów floty. Stanowczo za mało jest Admirałów w naszej flocie i stąd takie kwiatki.

Perun Shogun
czwartek, 13 sierpnia 2020, 04:40

No jest problem. W tej chwili mamy więcej admirałów niż wszelkich jednostek pływających z pontonami włącznie. Niepisana zasada mówi, że admirałów może być tylko tylu ile okrętów... Ale czekaj, faktycznie, gdybyśmy dokupili kajaki....

Widmo
środa, 12 sierpnia 2020, 14:34

Wstydź się PIS, wstydź. To jest wspieranie polskich firm?

Taki tam
środa, 12 sierpnia 2020, 17:19

A PO to dopiero zmodernizować) o wojsko i firmy polskie ratowali. HI hi Tego to juz nie widzisz. Szok co za ludzie i ich bełkot

SimonTemplar
środa, 12 sierpnia 2020, 15:49

No. Za PO to było wspieranie! Taktyka PO: zamknąć- zlikwidować - sprzedać.

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:03

Stara śpiewka - TAMCI kradli i byli do doopy, to teraz NASZYM wolno dokładnie to samo. Ręce opadają ... :((

ESC
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:47

Od 2015 jest PiS.

Fox
środa, 12 sierpnia 2020, 23:58

Bzdury piszesz.

Weldek
środa, 12 sierpnia 2020, 14:33

Będą te transpondery zakładać na okrętach w muzeum?. Lepiej kupić BMS dla czołgów lub Groty dla WOT. Szkoda na to kasy.

MI6
środa, 12 sierpnia 2020, 14:02

Czyli w razie W tradycyjnie liczymy na odwagę i poświęcenie naszych żołnierzy bo na sprzęt raczej nie ma co liczyć

MIP
środa, 12 sierpnia 2020, 13:38

A może tak kupiliby w końcu okręty wojenne dla MW ...

zaniepokojony
środa, 12 sierpnia 2020, 12:33

Jestem za głupi, aby zrozumieć jak mogło dojść do przedstawionej w artykule sytuacji. Podkreślamy na każdym kroku jak ważne jest dla nas NATO, zabiegamy o większą obecność wojsk amerykańskich, wszystko w imię zagrożenia ze strony Rosji. W tym czasie, nie jesteśmy w stanie wyposażyć naszych jednostek w system identyfikacji. Wystawiamy się na pośmiewisko, zmniejszamy naszą wiarygodność i nie ma znaczenia stan naszej marynarki. Podobnie nie rozumiem, braku chęci wykorzystania polskiej firmy do realizacji zadania (w końcu jest w grupie PGZ i ma doświadczenie IFF, a nawet za część badań zapłaciliśmy). Czy ma ktoś informację, czy temat IFF w Marynarce był przedmiotem komisji sejmowej? Czy rząd ma świadomość co się dzieje? Czy polityczne kierownictwo MON i MSZ wiedzą o sprawie?

Qwe
środa, 12 sierpnia 2020, 12:33

Już Bismarck mówił aby Polaków nie ruszać, oni sami siebie wykończą. I miał rację. Bez tych transponderów nie można brać udziału w żadnych ćwiczeniach Chyba jako cel...

codybancks
środa, 12 sierpnia 2020, 15:33

A kim są ci drudzy Polacy ?!?!?!

Qwe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:35

A o czym ty piszesz???

shmq
środa, 12 sierpnia 2020, 12:32

to są po prostu jaja...

devlin0
środa, 12 sierpnia 2020, 12:14

i tak wyglada wsparcie krajowego przemyslu....

Maro
środa, 12 sierpnia 2020, 12:10

To pokazuje jak dziala Inspektorat Uzbrojenia... nie potrzeba wrogich dzialan - wystarcza procedury.... procedury ... procedury !!!

Normalny
środa, 12 sierpnia 2020, 11:46

Sabotazyste zidentyfikowac i rozstrzelac...

czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:44

Kogo? ODWAGI KOLEGO

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:10

WSZYSCY wiedzą KTO był od 2017r. odpowiedzialny za prace IU i KTO je z ramienia MON nadzorował. I tu ciekawostka - p. generał i szef IU niedawno został przez Błaszczaka delegowany do pracy w SG WP !?!?! Ten awans to zapewne "kara" za "sukcesy" w zarządzaniu Inspektoratem ...

Sternik
środa, 12 sierpnia 2020, 11:23

Czy za takie właśnie działania generał Pluta dostał awans do Sztabu Generalnego? Jak dla mnie to powinien wylądować w areszcie wydobywczym gdzie by śpiewał kto mu polecił rozbroić Polską armię.

Zawisza_Zielony
środa, 12 sierpnia 2020, 11:21

Hallo czy w tym kraju ją jeszcze prokuratura i służby ???

Franc
środa, 12 sierpnia 2020, 18:58

Weź ze sklepu cukierka..... a zobaczysz jak szybko przyjadą! Do tego to pierwsi są, ale jak bokiem ida miliardy to głowa w drugą stronę.

Granatowy
środa, 12 sierpnia 2020, 11:00

Sądzę, że w pierwszym rzędzie należałoby przekierować pytanie Autora do Inspektoratu Marynarki Wojennej. Zaś do NIK skierować zapytanie o wpływ opóźnienia pozyskania systemów IFF w MW na bezpieczeństwo państwa. Prosto, skutecznie, bez zbędnych słów.

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:12

Potrzeba ci NIK, by stwierdzić CO oznacza dla WP, BRAK nowych modów dla urz. IFF ?!?!

Antex
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:28

Mnie osobiście nie potrzeba, ...ale moja opinia nie ma mocy wiążącej, a opinia NIK ma. Może w sytuacji gdy Banasiowi nadepnięto na odcisk, jest szansa na skuteczniejsze działanie NIK.

cosma
środa, 12 sierpnia 2020, 10:58

czy ktoś za to poniesie konsekwencje to chyba jest dywersja zdrada lub coś podobnego w Inspektoracie pracują chyba szpiedzy z Rosji bo nie można tego logicznie wytłumaczyć

CAN
środa, 12 sierpnia 2020, 10:46

Gzie są służby specjalne? Ktoś tu chyba powinien trafić do więzienia?

hkoil
środa, 12 sierpnia 2020, 21:55

No wiesz, specsłużby lustrowały Banasia i niczego nie dopatrzyły, więc czemu mają znaleźć agenture w IU?

Sternik
środa, 12 sierpnia 2020, 16:32

Zamiast do więzienia właśnie dostał awans.

Kościuszko
środa, 12 sierpnia 2020, 15:27

Ma miejscu. Tylko że w polskich służbach specjalnych są zatrudniani sami funkcjonariusze specjalnej troski, tak by nikomu krzywdy nie robili....

Dr.House
środa, 12 sierpnia 2020, 10:44

A po co kupować te urządzenie swój obcy ? I tak gdyby doszło do wojny w pierwszych minutach nasze okręty byłyby zniszczone więc nie ma sensu ładować pieniędzy. Lepiej te pieniądze przeznaczyć dla marynarzy i ich rodzin na marynarskie +

hehe
środa, 12 sierpnia 2020, 13:29

Jasne, że niby ruskie od razu nam dokopią więc nie ma sensu co nie trollu? Urządzenia są potrzebne i to jest wręcz podejrzane że nie zaczynamy od takich urządzeń a potem broni. To chyba WAŻNIEJSZE

haha
środa, 12 sierpnia 2020, 21:32

A na czym montować te urządzenia? Może wszystko władujemy do ślązaka, przynajmniej go będzie widać z kosmosu.

Adam
środa, 12 sierpnia 2020, 10:42

Kupują transpondery dla nieistniejącej Marynarki Wojennej :)

Krystian
środa, 12 sierpnia 2020, 15:28

Pewnie nie wiesz ale nasza marynarka wojenna ma całkiem pojemne magazyny :)

men
środa, 12 sierpnia 2020, 10:37

"Kompetencja" wszelkich gremiów w MON, SG, DO, IU jest wielka i wykładniczo rosnąca - oczywiście, podkreślam: gremiów/komitetów/zespołów itp - to co jest podstawą wszelkich Armii a więc jednoosobowe dowodzenie i odpowiedzialność w SZ RP nie istnieje - no to się dzieje. Mam wrażenie że gdyby doszło do jakiegoś konfliktu, to gremia/komitety/zespoły zajęte wzajemnym zwalczaniem się i podgryzaniem/płaszczeniem się by nawet tego nie zauważyły.

Tweets Defence24