Reklama

Siły zbrojne

Baltops50: Pułaski i Roosevelt wyszły z Gdyni [FOTO]

Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Rozpoczynają się „jubileuszowe” 50. ćwiczenia Baltops, w ramach których sojusznicy doskonalą operacje morskie na Bałtyku.

Jak czytamy w komunikacie NATO, w rozpoczynających ćwiczeniach bierze udział około 4000 osób personelu, 40 okrętów i 60 statków powietrznych. Uczestnicy będą doskonalić zdolności do prowadzenia obrony powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych, działań desantowych, przeciwminowych oraz walki z przemytem. Z portu w Gdyni wyszły już m.in. amerykański niszczyciel USS Roosvelt (DDG 80), trzydziesta jednostka typu Arleigh Burke i polska fregata ORP K. Pułaski (272) należąca do typu Oliver Hazard Perry, a także okręty z Niemiec, Włoch i Finlandii.

Tegoroczna edycja ćwiczeń wyróżnia się pod wieloma względami. Po pierwsze, to 50. Baltops w historii, pierwsze takie przedsięwzięcie zostało zorganizowane w 1972 roku. Po drugie, w tym roku po raz pierwszy scenariusz uwzględnia prowadzenie defensywnych działań w cyberprzestrzeni, co ma stanowić odzwierciedlenie zmieniającego się charakteru współczesnych konfliktów.

Formuła ćwiczeń Baltops wielokrotnie ewoluowała, bo najpierw były one nastawione głównie na obronę kolektywną NATO wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Układu Warszawskiego, a następnie dodawano do nich elementy reagowania kryzysowego, uwzględniając też państwa partnerskie (w tym – co trudno sobie dziś wyobrazić – Rosję, która brała w nich udział m.in. w 2008 roku). Po aneksji Krymu przez Moskwę i rosyjskiej agresji wobec Ukrainy w 2014 roku niejako ponownie Baltops stał się okazją do demonstracji, ale i przećwiczenia obrony NATO na Morzu Bałtyckim, oczywiście z uwzględnieniem ewoluującego charakteru zagrożeń.

W tegorocznej edycji biorą udział okręty z szesnastu państw sojuszniczych: Belgii, Danii, Kanady, Estonii, Grecji, Włoch, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Polski, Turcji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz dwóch bliskich partnerów NATO: Finlandii i Szwecji. NATO podkreśla, że Amerykanie wydzielili do udziału w Baltops okręt USS Mount Withney (LCC 20), który będzie koordynował w trakcie ćwiczenia działania piechoty morskiej, w tym demonstrację desantu na Litwie.

Reklama
Reklama
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama