Baltops50: Pułaski i Roosevelt wyszły z Gdyni [FOTO]

6 czerwca 2021, 14:20
DSC07509
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Reklama

Rozpoczynają się „jubileuszowe” 50. ćwiczenia Baltops, w ramach których sojusznicy doskonalą operacje morskie na Bałtyku.

Jak czytamy w komunikacie NATO, w rozpoczynających ćwiczeniach bierze udział około 4000 osób personelu, 40 okrętów i 60 statków powietrznych. Uczestnicy będą doskonalić zdolności do prowadzenia obrony powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych, działań desantowych, przeciwminowych oraz walki z przemytem. Z portu w Gdyni wyszły już m.in. amerykański niszczyciel USS Roosvelt (DDG 80), trzydziesta jednostka typu Arleigh Burke i polska fregata ORP K. Pułaski (272) należąca do typu Oliver Hazard Perry, a także okręty z Niemiec, Włoch i Finlandii.

Tegoroczna edycja ćwiczeń wyróżnia się pod wieloma względami. Po pierwsze, to 50. Baltops w historii, pierwsze takie przedsięwzięcie zostało zorganizowane w 1972 roku. Po drugie, w tym roku po raz pierwszy scenariusz uwzględnia prowadzenie defensywnych działań w cyberprzestrzeni, co ma stanowić odzwierciedlenie zmieniającego się charakteru współczesnych konfliktów.

Formuła ćwiczeń Baltops wielokrotnie ewoluowała, bo najpierw były one nastawione głównie na obronę kolektywną NATO wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Układu Warszawskiego, a następnie dodawano do nich elementy reagowania kryzysowego, uwzględniając też państwa partnerskie (w tym – co trudno sobie dziś wyobrazić – Rosję, która brała w nich udział m.in. w 2008 roku). Po aneksji Krymu przez Moskwę i rosyjskiej agresji wobec Ukrainy w 2014 roku niejako ponownie Baltops stał się okazją do demonstracji, ale i przećwiczenia obrony NATO na Morzu Bałtyckim, oczywiście z uwzględnieniem ewoluującego charakteru zagrożeń.

W tegorocznej edycji biorą udział okręty z szesnastu państw sojuszniczych: Belgii, Danii, Kanady, Estonii, Grecji, Włoch, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Polski, Turcji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz dwóch bliskich partnerów NATO: Finlandii i Szwecji. NATO podkreśla, że Amerykanie wydzielili do udziału w Baltops okręt USS Mount Withney (LCC 20), który będzie koordynował w trakcie ćwiczenia działania piechoty morskiej, w tym demonstrację desantu na Litwie.

Reklama
Reklama
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
NAVY
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 12:00

Nasza łajba służy za cel ?

Andrzej
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:16

Pytanie tylko czy to nie zwyczajny wstyd dla nas pływać na takim złomie ?

ja
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:20

nie, to nie jest zwyczajny

Karls
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 10:17

Żal mi naszych marynarzy.

MARIAN
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 08:19

tak trzymać ....dzięki tym ćwiczeniom nasz ORP K. Pułaski został doposażony w dodatkowe czujniki i systemy uzbrojenia z czujników widać dodatkowe dwie anteny jedna typu Uda Yagi i druga dipol prętowy a z uzbrojenia dodatkowy wkm 12,7 mm, i stanowisko na wyrzutnie plot Piorun oraz podstawę pod działko salutacyjno/bojowe ma na nim być posadowione SPG 9, widać ćwiczenia dają coś wymiernego przyśpieszają modernizację a i przygotowują okręt do działań strikte bojowych w końcu ma być skierowany w okolice Tajwanu

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 07:57

Były w stanie płynąć samodzielnie, czy tylko na holu? :D

Yura
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:16

Skoro bierze udział w manewrach jest sprawny. Ale co to obchodzi rosyjskiego propagandystę? PS. Jak tam Kuzniecow, zebrali już gumki od majtek żeby skręcić nowe "liny" hamujące? Bo pękały im szybciej niż samoloty zdążyły wystartowac, co nawet kosztowało ich aż dwa samoloty.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:46

W przeciwieństwie do rosyjskich "okretów" nasze polskei pływają samodzielnie, nie potzrebuja hord holowników do tego:)

werr
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:03

ale za to holowane przez super extra nowoczesne holowniki

Żenua
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 06:39

Nie wiem co jest bardziej kompromitujące, pływanie na tym złomie, czy brak floty w ogóle?

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 02:24

ORP „Pułaski” i USS „Roosevelt”. Porównanie nie tylko sprzętu, ale i dokonań wypada, co ze smutkiem komentuję na naszą niekorzyść.

bender
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 12:24

Znasz kraje basenu morza bałtyckiego, które posiadają okręty klasy AB? A może ta godna podziwu, świetnie zorganizowana i groźna Rosja posiada coś podobnego do niszczycieli AB?

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:35

@bender: Nie znam, tak samo jak nie znam innych krajów bałtyckich posiadających złomowe odpowiedniki naszych OHP. Nawet Rosja ma lepsze okręty.

bender
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:02

Dlaczego OHP są Twoim zdaniem złomem? Bo na papierze nie są takie super jak sowieckie cuda? Tylko, że realu okazuje się, że takie niszczyciele jak nasz ex ORP Warszawa większość życia spędzają na remontach, zamiast pływać po morzach jak OHP. Rosja od zajęcia Krymu ma problem z siłowniami swoich nowych fregat i niszczycieli, które oczywiście są "najlepsze", ale bez silników nie chcą pływać. Co jest lepsze, cudo postsowieckiej techniki bez silnika, czy pływający OHP? Jeśli chcesz powiedzieć, że rosyjskie jednostki mają lepsze uzbrojenie albo sensory, to znów jest to papierowy ranking, albo nawet kompletnie wydumany, bo mówimy o uzbrojeniu, które jeszcze nigdy walczyło, a w kilku przypadkach nawet jeszcze nie powstało. Tak, wiem, że OHP mają lata świetności za sobą, ale to nadal okręty co najmniej tak dobre jak te pływające w rosyjskiej flocie bałtyckiej fregaty rakietowe projektu 1154.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 23:52

No, pod wzgledem uzbrojenia to OHP stoja sporo wyzej od proj 1154.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:48

Bender, wg Rosji tak:)) Poszukaj sobie co wypisywali o "Admirał Czabanienko" i ile razy wg nich przewyzszał Burke'a:))

Trzcinq wyjaśnia
niedziela, 6 czerwca 2021, 20:18

Chyba by ten rosyjski okręt co przy Helu pływa odgonić

Piotr ze Szwecji
niedziela, 6 czerwca 2021, 22:04

Niemodernizowane i stare stacjonarne nabrzeżne radary MW nie wykryły nic na morzu. WP zadeklarowało, że żaden okręt wojenny na wody Polski nie wpłynął. Szczególnie taki z nowoczesnymi systemami walki elektronicznej i zakłócania. Musi więc to być propaganda z Kremla poparta jakimś cywilnym internetowym systemem śledzenia poruszania się okrętów na morzu. Trudno byłoby generałom WP twierdzić, że Rosjanie przechytrzyli polskich profesjonalistów w wojnie elektronicznej, a cywile z Internetu wykazali się większą efektywnością niż wojska radiolokacyjne MW. Ale póki huk jest, że propaganda z Kremla, to nikt nie dochodzi czym WP i MW stoi. Znaczy się muzeum, zacofanie i 19 wieczny relikt.

perelitz
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:34

Ze Szwecji - nie z Rosji? Trudno uwierzyć...

y
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 12:43

Doucz się jakimi radarami dysponuje Polska! I że oprócz nich są jeszcze inne systemy kontroli granic. Aktywne i pasywne. W tym powietrzne i satelitarne. Tak, takimi też dysponujemy.

bender
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 12:02

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku przeprowadzono modernizację brzegowych wież obserwacyjnych, wyposażając je w nowe radary i głowice optoelektroniczne, a cały system połączono siecią i zautomatyzowano. Każda wieża dysponuje więc wieloma sensorami, może już nie najnowszymi, ale wciąż nowoczesnymi. Skoro okręt rosyjski nie został wykryty przez radary i głowice optoelektroniczne, to można przyjąć, że go tam jednak nie było. Przestań siać panikę i dezinformację.

rED
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 09:39

Ta stare radary? Ciekawe a te które ma MJR?

Przytomny
niedziela, 6 czerwca 2021, 18:12

Pułaski jako okręt - cel?

Darek
niedziela, 6 czerwca 2021, 21:04

Nie taki dobry cel jak ruskie. Wania

antek
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:04

jednak wsze polskie złomy sa lepszym celem

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 00:45

Gdyby nie to, że w elektronice są o co najmniej 10 lat do tyłu, to ich korwety Stiereguszczij byłyby jednymi z najlepszych jednostek wielozadaniowych na świecie.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 10:39

A niby jakim cudem?? To zwykłe korwety z uzbrojeniem i wyposażeniem daleko w tyle w stosunku do tego co mają zachodnie okrety

Darek
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 10:19

Bardzo pobłażliwe te 10 lat dla ruskich, raczej z elektroniką to 25-30. Zobacz na ich erzac SU 37 i porownaj do lotu prototypu F 22 kiedy amerykanie a kiedy oni. Czasokresu powstania projektu też.

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 00:45

Gdyby nie to, że w elektronice są o co najmniej 10 lat do tyłu, to ich korwety Stiereguszczij byłyby jednymi z najlepszych jednostek wielozadaniowych na świecie.

droma
niedziela, 6 czerwca 2021, 16:44

nie jest żle wszyscy tak 'kochają ' rosję-kaput ,ze jak im przylutujemy to 1920 rok to pikuś ...

Roshedo
niedziela, 6 czerwca 2021, 16:35

Oba OHP trzeba zmodernizować do standardu Adelaide, bo coś mi się widzi że długo będą jeszcze pływać... Polscy politycy nie dostrzegają potrzeby budowania nowych silnie uzbrojonych okrętów.

gliwiczanin
niedziela, 6 czerwca 2021, 21:50

Nie opłaca się ich remontować, a co dopiero modernizować ze względu na napęd do którego już nie robią części z firmy western gear corporation. Sam bosman odpowiedzialny za siłownie okrętu kiedyś powiedział, że nie opłaca się wymieniać tego napędu bo koszty byłyby kolosalne. W sumie najtaniej będzie zbudować u nas nowy okręt, a okręty typu Oliver Hazard Perry zezłomować lub taniej oddać za darmo Turkom na części, bo złomowanie też kosztuje.

Aster
niedziela, 6 czerwca 2021, 20:40

Kolego mi sie wydaje ze modernizacja z generalnym rematem potrwala by 3 -4 lata i kosztowala by tyle ile budowa dwoch nowych fregat , Norwegowie zrezygnowali z rematu zatopionej "fregaty" (niszczyciela) , i postanowili wybudowac nowy okret , wiec OHP nam po prostu finansowo rematowac oplacac nie bedzie , ale da sie je wykorzystac w MW , np jako okrety szkolne , a po sluzbie fajnie by bylo gdyby obydwa zostaly statkami muzeami jeden w Gdyni a drugi w np Szczecinie.

wssa
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:06

te oktety są potrzebne jako muzea wstydu

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 02:23

@Aster: Jako muzea hańby??? OORP Burza i aż do teraz Błyskawica jednak miały za sobą chlubną służbę.

bender
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:38

Możesz wyjaśnić co hańbiącego wydarzyło się naszym fregatom OHP? Do tej pory przepłynęły 10 razy tyle co niszczyciel ORP Warszawa (którego zastąpiły) godnie reprezentując polską banderę w licznych manewrach i zespołach morskich NATO. Szczegółową historię obu naszych fregat bez problemu znajdziesz w sieci.

.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:37

... No i nasz OHP ostrzelał Czerwony Paźdźiernik :-)

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:50

Celna uwaga :-)

Tweets Defence24