Reklama

Siły zbrojne

Malezja przed wyborem artylerii samobieżnej

Yavuz 155 mm na podwoziu samochodu ciężarowego 6x6.
Yavuz 155 mm na podwoziu samochodu ciężarowego 6x6.
Autor. MKE

We wrześniu ubiegłego roku „Instytut Europy Środkowej” i serwis ArmyRecognition informowały o zamiarze zakupienia przez Malezję słowackich kołowych armatohaubic Eva kal. 155 mm w liczbie 16-19 egzemplarzy. Jak się jednak okazuje, obecnie mają trwać rozmowy z tureckim przedsiębiorstwem MKE, które wcześniej oferowało armii malezyjskiej swój system artyleryjski Yavuz 155 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Informacje o powrocie do rozmów przedstawicieli malezyjskiego ministerstwa obrony oraz tureckiego MKE podał serwis „Asia Pacific Defence Journal". Obecnie mają trwać analizy dotyczące programu zakupu nowego samobieżnego systemu artyleryjskiego, który ma obejmować właśnie turecki Yavuz kal. 155 mm. Informacje o planach zakupu tego systemu artyleryjskiego pojawiały się już w minioinym roku, jednak po czasie założono rezygnację z jego pozyskania przez malezyjski MON. Teraz tamtejszy minister obrony zaprzeczył anulowaniu projektu, stwierdzając, że jest w trakcie jego przeglądu ze względu na negocjacje prowadzone przez poprzednią administrację rządową.

Miała jednak nastąpić zmiana procesu negocjacji z racji na anulowanie zakupu przez malezyjskie ministerstwo finansów. Obecnie pozyskanie nowej artylerii ma przyjąć formę rozmów międzyrządowych, co ma ułatwić finansowanie programu. Planuje się zamówienie 16-19 egzemplarzy, zatem liczba podawana we wrześniu została potwierdzona. Oprócz tureckiego Yavuza konstrukcjami przymierzanymi do malezyjskiego programu była słowacka EVA oraz francuski Caesar.

Reklama

Czytaj też

Obecnie malezyjska armia opiera się jedynie na holowanych systemach artylerii lufowej w liczbie około 150 dział . Są to jednak głównie haubice kal. 105 mm jak włoskie OTO Melara Mod 56 (110 egzemplarzy) czy niedawno zakupione francuskie LG1 MkIII. Jedynymi środkami artyleryjskimi kal. 155 mm znajdującymi się na stanie tamtejszych sił zbrojnych są południowoafrykańskie Denel G5 w liczbie 28 egzemplarzy. Pozyskanie samobieżnych armatohaubic pozwoliłoby na znaczne zwiększenie zdolności rażenia ognia przez malezyjskich artylerzystów równie ze względu na donośność takiego uzbrojenia oraz jego możliwość zmiany pozycji i reagowania na specyfikę pola bitwy.

Czytaj też

Yavuz to turecki system artyleryjski kal. 155 mm osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego MKE 6x6 (MAN 6x6 z opracowaną lokalnie kabiną MKE). Uzbrojenie główne z lufą długości 52 kalibrów może eliminować cele (w zależności od użytej amunicji) na dystansie 18-40 km, jednak donośność może być większa przy użyciu efektorów specjalnych. Szybkostrzelność systemu wynosi 4-6 strzałów na minutę, jednak z lufy można wystrzelić także trzy pociski w 15 sekund, jeżeli wymaga tego sytuacja. Jednostka ogniowa wynosi 18 nabojów. Pojazd napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 440 KM, pozwalającym na rozpędzenie ważącego 32 tony pojazdu do 90 km/h, przy zasięgu operacyjnym wynoszącym 600 km. Załogę stanowi pięciu żołnierzy.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze