Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych. W programie rozmów ujęto między innymi spotkanie z dyrektorem amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej MDA. W USA przebywa też podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski.
W czwartek, 29 września, szef MON spotka się z dyrektorem Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency, MDA) – informuje Katarzyna Jakubowska, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego ministerstwa. W tym dniu odbędzie się także spotkanie szefa MON z spotkanie z senatorem Johnem McCainem, przewodniczącym komisji ds. sił zbrojnych w Senacie. Po południu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złoży kwiaty na grobie płk. Matuszewskiego i mjr. Rajchmana; spotka się także z kierownictwem Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku.
W piątek zaplanowano spotkanie z członkami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, a także udział w konferencji na temat bezpieczeństwa organizowanej na Rutgers University w Nowym Brunszwiku.
Czytaj więcej: Macierewicz: Baterie Wisła do połowy 2018 roku. Konkurencyjność absolutnie niezbędna
W Stanach Zjednoczonych przebywa również podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Jak zaznacza Katarzyna Jakubowska, wiceminister planuje szereg spotkań z przedstawicielami administracji USA, w tym podsekretarzem stanu ds. polityki obronnej w Departamencie Obrony, Brianem McKeonem. Dotyczyć one będą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej oraz wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Omówione zostaną postanowienia Szczytu NATO w Warszawie i oczekiwania stron wobec ich implementacji oraz udział USA we wzmacnianiu bezpieczeństwa Polski i naszego regionu, szczególnie planowane rozszerzenie obecności amerykańskich sił zbrojnych w RP: rozmieszczenie batalionowej grupy bojowej w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności NATO i elementów, w tym dowództwa, ciężkiego brygadowego zespołu bojowego.
Ponadto podczas spotkania z dyrektorem Biura ds. oceny kosztów i programów w Pentagonie, dr. J. Morinem, Tomasz Szatkowski omówi stan prac nad Strategicznym Przeglądem Obronnym. Podsekretarz stanu w MON wygłosi również wystąpienie na międzynarodowej konferencji organizowanej przez amerykański think-tank Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie.
mnsg
Dlaczego tak upieracie się przy Patriotach, po co nam dwie przestarzałe baterie tych systemów od zaraz i jaki problem naszego bezpieczeństwa załatwią, dlaczego chcecie mieć koniecznie taki sam system jak USA przecież to jest nierealne, dlaczego upieracie się przy radarach ze skanowaniem cyfrowym i to o działaniu dookólnym, przecież to jest techniczny absurd,dlaczego układy elektroniczne systemów radarowych w oparciu o półprzewodniki na azotku galu muszą dla nas produkować amerykanie a nie my sami,gdyż mamy bogate doświadczenie w tym zakresie i stać nas na to. Po co nam amerykański radar z trzema nieruchomymi ścianami, przecież może być jedna antena która się kręci, do czego nam jest potrzebna cecha tzw mobilności sprzętu, tak aby można było transportować go samolotami, czy wszystkie polskie transportery opancerzone muszą pływać, po co nam są potrzebne grupy specjalne w OT,wszak i tak każdy rezerwista OT po flaszce wódki czy ścieżce proszku będzie się zachowywał jak półtora komandosa, przecież powszechnie wiadomo że są to grupy jednorazowego użytku do wykonania pojedynczych zadań. Czy koniecznie tzw. wojskami OT musi dowodzić łącznościowiec to już innych specjalistów u nas nie ma? Takich "po co" można by mnożyć w nieskończoność. Miejmy nadzieję że część odpowiedzi na te wątpliwości rozwieją nam amerykanie.
zgred
Czyli Sekretarz Obrony się z Macierewiczem nie spotka? To doskonale pokazuje gdzie USA ma ten rząd...
defender
czyżby pojechali omawiać bazowanie OPL z USA? oczywiście poza tą w redzikowie...
ADHD
mam nadzieję że obecne władze MON potrafią wyartykułować Amerykanom że za udostępnienie naszego terytorium do rozgrywki z Putinem powinni realnie wzmocnić zdolności obronno -przemysłowe Polski ,a nie traktować nas jak republikę bananową i obszar drenażu finansowego za kupowane przez Polskę uzbrojenie
Polo
Jak na razie wychodzi im to 100 razy lepiej niż poprzednikom. Tamtym wystarczało poklepanie po plecach, i już skakali po stołkach z radości. Teraz przynajmniej zaczynamy mieć konkrety w postaci bazowania US-manów u nas. Oczywiście zobaczymy jak to będzie szło dalej, szczególnie w temacie OPL. Trzymam kciuki
Luka
Poke Hali man zakupy po rakiety I samoloty
Romeff Uk
Hm, no to sie nabyl nasz minister na Slowacji... dobrze ze wsparl Polski przemysl i lobbowal za wprowadzeniem Scipio w silach zbrojnych Slowacji. Nie krytykuje zupelnie ale wydaje mi sie ze za bardzo gramy Amerykanska karta a za malo dywersyfikujemy. Nie wydaje mi sie to do konca przemyslane
DA
Czy minister Macierewicz zamierza rozmawiać z senatorem McCainem, który jako przedstawiciel młodej demokracji śmiał krytykować rząd Polski, państwa o wiekowych tradycjach demokratycznych? Ciekawe w jakiej atmosferze będzie przebiegała ta rozmowa i jakie będą jej wyniki.
Koba
Zastanowił mnie fragment: "Polski, państwa o wiekowych tradycjach demokratycznych". Nie można zdefiniować tych "wieków". OK - postarajmy się. Rzeczpospolita Szlachecka wraz z Liberum Veto - czy uważasz, że to była demokracja? 1791 (Konstytucja 3 Maja) do ostatniego rozbioru (1795) - 4 lata; od odzyskania niepodległości 1918 do Przewrotu Majowego w 1926 - 8 lat, po późnij to można nazwać demokracją ale "ułomną"; No i dopiero po 1989r. Nie mogę doszukać się "wiekowych tradycji demokratycznych".