Siły zbrojne

Lufy do Krabów, Kryli i Raków powstaną w Stalowej Woli

Fot. Archiwum Wojsk Lądowych via Inspektorat Uzbrojenia.
Fot. Archiwum Wojsk Lądowych via Inspektorat Uzbrojenia.

Budowana w Hucie Stalowa Wola lufownia będzie w pełni zdolna do prowadzenia produkcji na początku 2016 roku – podaje Polska Agencja Prasowa. Będzie wytwarzać między innymi elementy wykorzystywane w haubicach samobieżnych Krab i Kryl kalibru 155 mm.

Zgodnie z informacją przekazaną Polskiej Agencji Prasowej przez pełnomocnika Zarządu HSW Bartosza Kopyto lufownia ma być w pełni zdolna do prowadzenia działalności na początku 2016 roku. Inwestycja jest wspierana przez Ministerstwo Skarbu Państwa, jako projekt „Opracowanie i wdrożenie technologii obróbki mechanicznej luf, w tym długich powyżej 4,5 metra i kalibrze do 155 mm”.

Zgodnie z informacją MSP budowa lufowni ma „kluczowe” znaczenie dla rozwoju spółki i przyczyni się do „zwiększenia polskiego potencjału technologicznego i wytwórczego w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego.” Inwestycja pozwoli rozszerzyć zakres udziału HSW w pracach nad wytwarzaniem perspektywicznych środków artyleryjskich, jakie mają trafić na wyposażenie Wojska Polskiego.

Do chwili obecnej Huta Stalowa Wola posiadała zdolności do produkcji luf o kalibrze do 120 mm włącznie. Prowadzone prace umożliwią również wytwarzanie luf systemów artyleryjskich Krab i Kryl – kalibru 155 mm, z lufami o długości 52 kalibrów. Zakład będzie produkował również lufy m.in. do moździerzy samobieżnych Rak.

Przypomnijmy, że w grudniu 2014 roku została podpisana umowa na licencyjną produkcję podwozi gąsienicowych K9 do haubic Krab, na podstawie której do Wojska Polskiego będzie mogło trafić 120 systemów artyleryjskich tego typu. Z kolei w maju br. Wojsko Polskie zakończyło próby kwalifikacyjne zestawu moździerzy samobieżnych Rak.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.