Reklama

Siły zbrojne

Gen. Silvestro Žukausko na poligonie w Podbrodziu. Fot. www.kam.lt

Litwa rozbudowuje poligony

Litewskie Siły Zbrojne rozbudowują i modernizują poligony. Celem tego dużego przedsięwzięcia jest dostosowanie ich do potrzeb nowoczesnego szkolenia, prowadzonego również z siłami sojuszniczymi, oraz wykorzystania nowo zakupionego sprzętu.

Jak informuje litewskie ministerstwo obrony, zgodnie z planem modernizacji infrastruktury wojskowej remontowi zostanie poddanych pięć poligonów: w Podbrodziu, Gaižiūnai, Kajrach, Kozłowej Rudzie oraz Rokai. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest na 2022 rok. Na rok bieżący zaplanowano zakończenie remontu ośrodka szkoleniowego w Podbrodziu.

Czytaj także: Niemieccy żołnierze na Litwie.

W ośrodku poligonowym w Podbrodziu powstaje, jak zapewnia litewski minister obrony narodowej Juozas Olekas, pierwszy duży kompleks szkoleniowy imitujący obszar zurbanizowany w państwach bałtyckich. Obecnie jego powierzchnia wynosi 8500 ha, zaś już w 2017 roku przewiduje się jego rozszerzenie do 17,7 tys. ha. Nowy poligon będzie mógł być wykorzystywany do szkoleń batalionów oraz pododdziałów wsparcia bojowego (np. czołgów, artylerii, moździerzy, systemów przeciwpancernych czy obrony powietrznej). Po powiększeniu obszaru poligonu będzie można prowadzić ostrzał artyleryjski nawet na odległość 9 km. Powstaną również dodatkowe garaże, strzelnice, warsztaty naprawcze, stacje paliw oraz magazyny.

W 2016 roku prace mają się również rozpocząć na poligonie w Gaižiūnai, dzięki czemu podwoi się jego powierzchnia (z 5,2 tys. hektarów do 12 tys. hektarów). Po remoncie, którego zakończenie planowane jest na połowę 2019 roku, będzie można prowadzić szkolenia dla wojska w sile kompanii wraz z elementami wsparcia bojowego. Zarówno poligon w Gaižiūnai, jak i w Podbrodziu, przygotowywany jest do użycia zakupionych przez Litwę w 2015 roku niemieckich haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000.

Czytaj także: Litwa modernizuje niemieckie haubice.

Następnie ruszą prace w Kozłowej Rudzie oraz Kajrach. Pierwszy z tych poligonów będzie w przyszłości zdolny do szkolenia taktycznego oddziałów w sile kompanii, powstaną na nim tory strzeleckie do indywidualnego strzelania ogniowego, mają być też w nim sektory wydzielone do szkolenia naziemnych kontrolerów wsparcia powietrznego. Natomiast poligon w Kajrach nie zostanie zwiększony, jednak modernizacji ulegnie jego infrastruktura.

Ostatnim elementem w długoletnim planie modernizacji poligonów będzie Rokai, który zgodnie z założeniem będzie przystosowany na potrzeby Straży Granicznej, Służby Bezpieczeństwa Publicznego oraz Departamentu Ochrony Rządu. Projekt jego modernizacji ma zostać przygotowany jeszcze w tym roku, zaś zakończenie prac wyznaczone zostało na 2017 rok.

Czytaj także: Polsko-litewska współpraca straży granicznej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Kowieńczyk

    Zapewne zadbają by powiększyć poligon o ziemię, której jeszcze nie zwrócili miejscowym Polakom. Wojna wojną, zagrożenie zagrożeniem, ale cel najważniejszy z ważnych dla RL, czyli lituanizacja przede wszystkim

  2. mamut

    Ten u nas pod Warszawą w Zielonce/Wesołej jest poligonem czy nie?

    1. mat

      Tak, jest tam poligon 1. WBPanc, GROM, WITU i WITPiS. Cały czas jest to teren wojskowy, używany do ćwiczeń i strzelań, lecz mocno spenetrowany przez cywilów. Będąc na strzelnicy jednostki nie raz widzi się quady czy motocykle terenowe jeżdżące po terenie.

  3. ccc

    Na poligonie może się szkolić nawet cała kompania :)) Jestem pod wrażeniem.

Reklama