Siły zbrojne

Litwa: "nie" dla cięć budżetu obronnego

Sgt Spc Ieva Budzeikaitė/SZ Litwy
Sgt Spc Ieva Budzeikaitė/SZ Litwy

Litwa, nie zważając na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa, będzie nadal przeznaczać na obronność 2 proc. PKB – zapewnił prezydent kraju Gitanas Nauseda podczas wtorkowej rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Skutki pandemii będą odczuwalne zarówno w życiu społecznym jak też gospodarczym kraju, nie zmienią jednak zasadniczego podejścia Litwy do zobowiązań międzynarodowych” - podkreślił Nauseda.

Poinformował Stoltenberga, że Litwa nadal będzie przeznaczać 2 proc. PKB na obronność oraz „będzie wykonywać swe zobowiązania, takie jak udział w operacjach w Iraku i Afganistanie”.

Prezydent Nauseda podziękował raz jeszcze za udział NATO w misjach ochrony nieba państw bałtyckich Baltic Air Policing oraz wskazał, że „Litwa obserwuje nasilające się wysiłki Rosji w celu destabilizacji sytuacji i wykorzystywanie (przez Moskwę - PAP) pandemii do rozpowszechniania dezinformacji”.

Podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO, Nauseda oświadczył, że „najlepszym sposobem reagowania na agresywne działania Rosji jest konsekwentne wzmacnianie obronności, wzmacnianie obrony powietrznej państw bałtyckich, możliwość szybkiego wojskowego wzmocnienia NATO w przypadku kryzysu oraz opracowywanie niezbędnych planów obrony.”

Litwa przeznacza na obronę co najmniej 2 proc. PKB od 2018 roku. Wzrost nakładów na obronę to następstwo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jeszcze w 2013 roku Wilno przeznaczało na wojsko mniej niż 1 proc. PKB.

Zwiększenie budżetu pozwoliło przeprowadzić szereg programów modernizacyjnych: począwszy od zakupu polskich pocisków przeciwlotniczych Grom, poprzez transportery Boxer wraz z wieżami z armatami 30 mm z ppk Spike, haubice PzH 2000, aż do zestawów przeciwlotniczych NASAMS. Wilno zwiększyło też liczebność armii, podniesiono stopień jej gotowości, przywrócono również pobór.

JP/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.