Siły zbrojne

Litewskie Dauphiny w służbie. Wsparcie SAR dla Baltic Air Policing

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Litewskie śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze Airbus Helicopters AS365 Dauphin rozpoczęły dyżur SAR. Dyżur 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pełnią trzy maszyny z których ostatnia została dostarczona w grudniu 2015 roku. 

Litwa zamówiła trzy nowoczesne maszyny ratownicze Airbus Helicopters AS365 N3+ Dauphin w 2013 roku, aby zastąpiły niezbyt dostosowane do realizacji tych zadań posowieckie Mi-8. Pierwsza z nowych maszyn została dostarczona w czerwcu 2015 roku, a kolejne we wrześniu i grudniu. W tym czasie litewscy piloci przeszli pełny program szkoleniowy, obejmujący zarówno loty śmigłowcami, jak też z użyciem symulatorów.

Załogi trzech śmigłowców Dauphin rozpoczęły oficjalnie całodobowe dyżury SAR 11 stycznia 2016 roku, operując z bazy lotniczej Szawle, tej samej w której stacjonują samoloty NATO działające w ramach misji Baltic Air Policing. Nowe helikoptery mają wykonywać typowe misje ratownictwa lotniczego, przede wszystkim na Morzu Bałtyckim, oraz brać udział w akcjach przeciwpożarowych, transportować pacjentów i organy do transplantacji, czy wspierać krajowe i lokalne instytucje w sytuacjach kryzysowych.

Wartość podpisanego w październiku 2013 roku kontraktu wynosi 52 mln euro i obejmuje ona nie tylko zakup i wdrożenie maszyn, ale też trzyletnią gwarancję. Pracownicy techniczni Airbus Helicopters są na miejscu, aby zapewnić bezproblemowe wejście śmigłowców do służby i uzgodniony na poziomie 80% współczynnik gotowości.

Eurocopter AS 365 Dauphin to dwusilnikowa maszyna produkcji francuskiej, bazująca na starszej konstrukcji jednosilnikowej. Zasięg niemal 830 km i prędkość 306 km/h, wraz z dobrą statecznością i udźwigiem, wpłynęły na dużą popularność maszyn tego typu wśród służb ratowniczych wielu krajów. Litewskie maszyny są wyposażone w termowizyjną głowicę obserwacyjną (FLIR), radar, reflektor poszukiwawczy, głośniki, wciągarka i nosze. Awionika full glass cockpit i 4-osiowy automatyczny pilot z trybami działania SAR zmniejszają obciążenie załogi, zwłaszcza w porównaniu z dotychczas stosowanymi śmigłowcami Mi-8 produkcji rosyjskiej.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.