Reklama

Siły zbrojne

Leopardy strzelają na Litwie [FOTO]

Fot. Bundeswehr/PAO EFP
Fot. Bundeswehr/PAO EFP

Jak poinformował Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód, żołnierze wielonarodowej grupy bojowej rozmieszczonej na terenie Litwy przeprowadzili kompleksowe ćwiczenia poligonowe z wozów bojowych zakończonych ostrym strzelaniem.

We wspomnianym szkoleniu udział wzięły udział różnego typu czołgi i wozy bojowe, używane przez państwa wydzielające siły do grupy batalionowej, a w tym niemieckie Leopardy 2A6 i norweskie Leopardy 2A4NO, norweskie bojowe wozy piechoty CV9030N Mk III holenderskie CV9035NL oraz niemieckie bojowe wozy piechoty Marder 1A3. Miejscem prowadzenia ćwiczebnych strzelań o kryptonimie VIGILANT LEOPARD był z kolei poligon wojskowy Pabrade w centralnej Litwie. Samo szkolenie odbyło się w styczniu, a Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód poinformował o nim w czwartek 4 lutego.

Przed wyjazdem na poligon, rozpoczęciem manewrów i otwarciem ognia wszystkie ciężkie wozy bojowe są odpowiednio maskowane przez załogi. Jako kombinowany kamuflaż polowy wykorzystano m.in. gałęzie drzew i krzewów iglastych oraz pofarbowane na biało pasy tkaniny. Taki dobór elementów maskowania umożliwia możliwie najlepsze wtopienie się w zimowy teren leśny. Równolegle dowódcy poszczególnych pododdziałów otrzymali pierwsze informacje dotyczące scenariusza ćwiczeń.

Niemcy maskują Leopardy 2A6. Fot. Bundeswehr/PAO EFP
Niemcy maskują Leopardy 2A6. Fot. Bundeswehr/PAO EFP

Przed niemieckimi i norweskimi czołgistami oraz zmechanizowanymi piechurami postawiono zadanie powstrzymania przez kilka godzin rozwinięcia natarcia nieprzyjaciela. Wspomniane kompanie pancerno-zmechanizowane okopały się i zajęły pozycje na skraju lasu. Po wykryciu awangardy sił nieprzyjaciela oraz pierwszych jego wozów bojowych do akcji wkroczyły zespoły przeciwpancerne uzbrojone w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych i przenośne granatniki przeciwpancerne.

image
Fot. Bundeswehr/PAO EFP

Następnie wykryte cele zostają zlikwidowane ogniem wszystkich środków ogniowych obrońców. Główny nacisk natarcia został skierowany na holenderską kompanię jednak dzięki uporowi obrońców, udało się powstrzymać natarcie. Następnie do kontrataku przeszły znajdujące się odwodzie siły niemieckie, które pozwoliły wyprzeć nieprzyjaciela z bronionego terytorium.

Wspomniane ćwiczenia były większych wielonarodowych, sojuszniczych manewrów "Iron Wolf", które rozpoczęły się 23 stycznia br. Udział w nich bierze wzięło 1100 pojazdów wojskowych i kilka samolotów wojskowych oraz ok. 3000 żołnierzy z 14 różnych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Duża część tych sił wchodzi w skład ósmej z kolei rotacji wielonarodowej grupy bojowej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności na wschodniej flance NATO.

image
Norweskie Leopardy 2A4NO. Fot. Bundeswehr/PAO EFP.
Reklama

Komentarze

    Reklama