Reklama

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych ogłosiła rozpoczęcie przetargu na kupno symulatora pola walki w postaci laserowego systemu broni strzeleckiej wraz z instalacją i szkoleniem dla obsługi i użytkowników w lutym bieżącego roku. W maju z powodu braku chętnych termin zgłoszeń oferentów został przedłużony do lipca.

Jedynym podmiotem, który wziął udział w postępowaniu prowadzonym przez WSOWL we Wrocławiu był szwedzki koncern Saab. Jego oferta, o wartości 3,19 mln zł, obejmuje dostarczenie w latach 2016-2017 symulatorów laserowych wykorzystujących kod laserowy OSAG 2.0 i zapewniający interoperacyjność z kluczowymi państwami NATO. Moduł zarządzania i podsumowania ćwiczenia do szczebla kompanii – Manpack120 – to przenośna stacja robocza ze zintegrowanym podsystemem łączności, która zapewnia kierownikowi ćwiczenia dostęp do danych od szkolonych w terenie, na potrzeby przeprowadzenia after-action review. Kierownik ćwiczenia, bez dodatkowej grupy operatorów systemu zarządzania ćwiczeniem, może samodzielnie, dynamicznie kształtować scenariusz ćwiczenia, np. poprzez dodanie oddziaływania artylerii, broni masowego rażenia, czy bezpośredniego wsparcia lotniczego. LSS i Manpack 120 nie wymaga stałej infrastruktury poligonowej, dlatego zapewnia swobodę w doborze miejsc ćwiczenia i zwiększa możliwości szkolenia oraz sprawdzania umiejętności planistycznych i taktycznych w nowym i nieznanym terenie.

Włączając do naszej oferty dydaktycznej system laserowego symulatora strzelań zwiększamy realność prowadzonych szkoleń ze słuchaczami naszej uczelni. System zapewni kadrze dydaktycznej weryfikację założonych celów dydaktycznych zajęć, a słuchaczom sprawdzenie nabytych umiejętności. W wyniku pozyskania systemu laserowego symulatora strzelań, nasza uczelnia będzie w stanie prowadzić szkolenie wspierane przez wszystkie trzy rodzaje symulatorów: konstruktywne, wirtualne i rzeczywiste - mówi mjr dr Marcin Bielewicz z Zakładu Symulacji Taktycznych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki.

Czytaj także: Laserowe symulatory Saab dla fińskich Leopardów

Dzięki wykorzystaniu symulatora możliwe jest prowadzenie ćwiczeń w warunkach maksymalnie zbliżonych do prawdziwych warunków pola walki - szkoleni wykorzystują taktyki i umiejętności identyczne z tymi, jakie wykorzystywane są podczas prawdziwej walki.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. Kamik

    Czy to ten symulator który pokazywali już w tym roku i chwalili się nim w TV? Czy to calkiem inny typ symulatora?

  2. Ax

    Jak bylem wz Wrocławiu na SPR W 2000 r. podchorążowie marzyli o takich cudach

Reklama