Reklama

Siły zbrojne

Krótsza służba zasadnicza w Izraelu

Fot. Dor Pozner - Hebrew Wikipedia,domena publiczna, commons.wikimedia.org
Fot. Dor Pozner - Hebrew Wikipedia,domena publiczna, commons.wikimedia.org

Krótsza obowiązkowa służba wojskowa w izraelskich siłach obronnych (IDF) budzi kontrowersje w kraju, gdzie obowiązek względem obronności stanowi jeden z filarów funkcjonowania całego społeczeństwa. Jednakże kwestie związane ze sprawami ekonomicznymi mają przeważać, chodzi o szybsze przechodzenie młodych Izraelczyków z wojska na rynek pracy oraz w sferę szkolnictwa wyższego.

Jak podały izraelskie media od 1 lipca tego roku, obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn w Izraelu zostanie skrócona z dotychczasowych 32 miesięcy do okresu 30 miesięcy. Przeobrażenia stały się możliwe dzięki zmianom w prawie przyjętym jeszcze w 2016 r. Wynikać miały z pięcioletniego planu, który powstał w ramach współpracy izraelskiego ministerstwa obrony oraz finansów. Szczególnie, że to ostatnie dąży do zmniejszenia obciążeniem względem budżetu państwa, wynikających z wyłączania z rynku pracy na tak długi okres dużej grupy młodych Izraelczyków. W tym czasie nie są oni w stanie podjąć pracy, ani studiów, co ma odbijać się na kwestiach ekonomicznych.

Jednakże przyszli rekruci zostali poinformowani, że mogą nastąpić zmiany w tym zakresie. Niestabilna sytuacja w relacjach Iranem, a także kwestie palestyńskie mogą powodować (głośna możliwość włączenia części terenów kontrolowanych przez osadników do terytorium państwa, szczególnie, że już teraz w rejon Zachodniego Brzegu miała zostać przerzucona dodatkowa brygada IDF), że władze wojskowe chcą zachować pewną elastyczność. Należy zauważyć, że w izraelskich siłach obronnych przez lata obowiązkowa służba wojskowa w przypadku mężczyzn wynosiła 36 miesięcy. Jednak wraz ze zmianami z 2015 r. skrócono ją do 32 miesięcy. W przypadku Izraela pobór i podstawowe przeszkolenie wojskowe obejmuje również kobiety. Przy czym młode obywateli Izraela muszą odsłużyć łącznie 24 miesiące, chyba, że formacja do której się zgłosiły wymaga dłuższej służby.

Część izraelskich polityków ostro krytykuje wszelkie skracanie długości trwania obowiązkowej służby wojskowej. Chociażby Naftali Bennett miał zauważyć, że IDF odczuje te dwa miesiące w zakresie systemu szkolenia oraz przygotowania wojskowych do obrony państwa. Trzeba bowiem pamiętać, że służba w IDF jest nie tylko praktycznym wypełnieniem obowiązku młodych Izraelczyków względem obronności państwa, ale leży również w obrębie swoistego mitu założycielskiego tego państwa. Oprócz samej długości służby zasadniczej w Izraelu cały czas toczy się inny spór w zakresie podstawowego przeszkolenia wojskowego. Chodzi o problemy z włączaniem do IDF młodych ludzi wywodzących się z ultraortodoksyjnych grup religijnych funkcjonujących w państwie. 

JR

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. dim

    Niedawno wiele kpin wywołał tu niedawno artykuł, że Rosjanie od 6 lat podejmują eksperymentalne treningi strącania dronów przez snajpera... Otóż nie tylko, że podobnie trenują już i w USA, ale jeszcze że czynią to z pomocą właśnie izraelskiego systemu celowniczego SMASH firmy Smart Shooter. Motto tej firmy: Jeden strzał, jedno trafienie. Technologia zwyczajnie wypiera masówkę.

    1. marian

      Tylko że dziś mamy masową technologię ;)

  2. les

    A kogo to obchdzi

  3. droma

    aj, waj ,mniej beda w wojsku aj,waj ,,ale z palcem w pupie dadza rade wypalonym mozgom arabom podburzanym przez azjatyckiego bandyte rosje -kaput ,z palcem ...

Reklama