Reklama

Siły zbrojne

Kradzież twardych dysków na Mistralu

fot. DCNS
fot. DCNS

W porcie Saint-Nazaire rozpoczęło się dochodzenie w sprawie kradzieży, do jakiej doszło na śmigłowcowcu „Władywostok” typu Mistral. Okręt stoi w tej chwili niesprawny w porcie Saint-Nazaire po stwierdzeniu braku najważniejszych dysków twardych w pokładowych systemach komputerowych oraz najważniejszych urządzeń systemu łączności, opracowanego przez koncern Thales.

Francuzi są praktycznie bezsilni. „Władywostok” - okręt którego francuski rząd nie zgodził się przekazać Rosji z powodu sytuacji na Ukrainie został ograbiony z najbardziej newralgicznych elementów. Kradzież wykryto 25 listopada. Dochodzenie prowadzone jest przez prokuraturę w Rennes, ale do dzisiaj nie znaleziono żadnych śladów i nie wysunięto również żadnej hipotezy, co do sprawców popełnienia przestępstwa.

Wiadomo jedynie, że kradzieży dokonały osoby, które miały prawa wstępu na okręt. Francuzi zastrzegają, że nie ma dowodów na udział Rosjan w tym zdarzeniu. Specjaliści wskazuję, że kradzieży mogli rzeczywiście dokonać Rosjanie, ale równie dobrze mogły to być francuskie służby specjalne, chcąc się zabezpieczyć przed siłowym przejęciem okrętu przez rosyjskich marynarzy i jego „uprowadzeniu” do Rosji.

Komentarze (26)

 1. poeta

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rosyjskie-okrety-cwicza-w-kanale-La-Manche,wid,17065615,wiadomosc.html?ticaid=113e63 http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/838552,rosyjskie-okrety-w-kanale-la-manche.html 28.11.2014 przypadek?:)

 2. absd

  to raczej Amerykanie niz Rosjanie

  1. Echo

   Prędzej francuski wywiad zrobił inscenizację a może nawet do spółki z rosyjskim. Na przekazanie jest jeszcze czas bo śmigłowce się produkują a obie strony zachowują twarz bo przecież o przekazaniu nie może być mowy tyle że nie ze względu na politykę a na toczące się dochodzenie. Szopka prosta i grubymi nićmi szyta ale jak spojrzysz na komentarze działa :)

 3. Urko

  Czy przypadkiem nie widział tam ktoś Chińczyków?

 4. onsok

  Właśnie wyczytałem, że skradli dyski z tego Mistrala co ma być ukończony w październiku 2015 r. Ten zbudowany jest ,, cały i zdrowy". Przecenienia Francuzów i ich spryt.

 5. Muhhomor

  Rosjanie czy Żydzi? Pytam bo nie doczytałem.

  1. koko

   Ani ruscy, ani Żydzi, tylko ciapaci jak Ty :)

 6. stary

  Maleńka stacyjka na Syberii. Pociąg stoi już trzy dni. Przez okno wychyla się brodata twarz: - Czto słucziłos'? - Niczewo, niczewo. Parawoz obmieniajem Po kilku dniach twarz z oszronioną brodą wychyla się i ponawia pytanie, Odpowiedź ta sama Po tygodni, ta sama twarz, z brodą pokrytą soplami pyta: - I szto. Parowoz uże obmienili? - Da. Obmienili na wodku

 7. wjabol

  przepraszam, a nie ma backupu tych dysków? To jest komputer gimbusa czy sprzęt bojowy?

 8. tagore

  Eskorta czeka już na kanale, no to trzeba zmajstrować awaryjny system sterowania statkiem bez okienek dla Francuzów.

 9. vigg

  Od razu przypomina mi się remont serwisowy statków ZSRR w stoczni komuny paryskiej. Przychodziła jednostka do naprawy i przypominała radioodbiornik Kasprzaka bez bebechów. Mentalność chyba nie ulega zmianie heh.

 10. darofi

  Jak dla mnie to słuszne działanie francuskich służb specjalnych, jak wiadomo Putin jest nieobliczalny i mógł mieć pomysł aby samowolnie odpłynąć z portu. Kradzież dysków (25 Listopada) zbiega się z oświadczeniem prezydenta Francji o zawieszeniu rozpatrzenia wniosku Rosjan.

 11. brzoza

  Cóż... bez tych "newralgicznych elementów" okręt jest niesprawny, można go uznać za wrak. A jak pokazuje praktyka ostatnich lat, "do czasu zakończenia śledztwa, wrak musi pozostać na miejscu". Kilka lat w porcie na pewno mu nie zaszkodzi :)

 12. wozzi

  Kto to by nie byl: super akcja! ;)

 13. ursus

  Hmm, moim zdaniem dyski są już w Rosji, a cała sprawa ma związek z rezygnacją z części odszkodowań za niedostarczenie okrętu w terminie objętym umową. Z jakiegoś względu wyżej oceniam służby specjalne FR, niż Francji. Francja powinna utracić sporo punktów w przetargach skoro dopuszczają do kradzieży technologi nawet w miejscach które powinny być dobrze strzeżone. Jak nie ataki hakerskie, to znikające dyski.

 14. olo

  Jeżeli zrobili to Rosjanie to może nareszcie otworzą sie oczy Francuzom że nie ma handlu z Rosją na partnerskich warunkach. To kraj który w cechy narodowe ma wpisane knucie,kłamanie i jedną wielką propagandę od zarnia swych dość krótkich dziejów.

 15. tomicki1914

  Hahaha. Zajumali to co najważniejsze. Komedii ciąg dalszy. Dobrze wyszkolonych aktorów ma Rosja, mistrzostwo swiata osiągnęli na Krymie a teraz też całkiem dobrze sztuka zagrana.

 16. Rico

  Jaja jak berety że tak powiem hahahahahahqahaa

 17. Lach

  Francuzi chyba stosują właśnie "wariant smoleński", czyli nie oddadzą "wraku", dopóki trwać będzie postępowanie wyjaśniające. Rosjanie zostali pokonani własną bronią.

 18. Na pohybel

  Ten Mistral zapewne zacumuje w przyszłości w Polskim porcie...

 19. grot

  "The 400 Russian sailors who have been in the French port since the end of June for training had already transferred their belongings from the Russian ship where they were sleeping to the Vladivostok, which was moved last weekend from the shipyard in Saint-Nazaire to a nearby Loire estuary."

 20. topick

  Niezłe jaja :D ktoś rzeczywiście obawiał się uprowadzenia okrętu. 1,2 mld € za dwa takie okręty to tanio jak barszcz. Wiadomo , że nie są wpełni wyposażone

 21. AS

  Nie trzeba było z ruskimi współpracować teraz Francja będzie miała same kłopoty.

 22. Nevermore

  Jeżeli to byli Francuzi, to Mistral szybko do Rosji nie popłynie. Z drugiej strony jeśli to Rosjanie, to Francuzi muszą teraz mocniej pilnować okrętu..

 23. wizy

  Brawo, teraz przez całe miesiące,albo lata będzie trwało śledztwo wyjaśniające sprawę kradzieży tych części.

 24. Ohsok

  Sprytnie, teraz będzie trzeba wszcząć śledztwo w sprawie kradzieży , a to oznacza, że w jego trakcie nie będzie można wydać Mistrala Rosjanom (wszak to dowód przestępstwa - a śledztwo może potrwać i rok).

 25. Wojtek

  uprowadzeniem :)