Reklama

Siły zbrojne

Koszt infrastruktury dla belgijskich F-35

F-35A. Fot. USAF
F-35A. Fot. USAF

Niedawno pisaliśmy o kosztach, jakie Belgia poniesie w związku z zakupem 34 sztuk F-35, co jest ciekawe także z polskiego punktu widzenia w kontekście programu Harpia. Inwestycje te nie obejmowały jednak kosztów modernizacji infrastruktury dla nowych samolotów. Tymczasem Belgowie muszą zmodernizować dwie bazy lotnicze.

Chodzi o bazy, które dzisiaj są miejscem stacjonowania belgijskich F-16: Kleine Brogel, gdzie stacjonuje 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego (1. i 350. dywizjon na F-16AM) oraz Florennes (miejsce stacjonowania 10. SLT, dywizjony 31. i 349. z F-16AM oraz jednostka szkolna z F-16BM). Łącznie operują stamtąd obecnie 52 maszyny. Po wejściu do służby 34 F-35A liczba ta ma się więc zmniejszyć. Lightningi II mają jednak specyficzne wymagania, jeśli chodzi o utrzymanie i przygotowanie dla nich obydwu baz będzie dla belgijskiego podatnika kosztowne.

Zgodnie z doniesieniami flamandzkiej gazety De Morgen, prace w każdej z baz objąć mają budowę: podziemnych miejsc przechowywania samolotów, które będą w stanie pomieścić sześć maszyn, 16 lekkich hangarów, budynku odpraw i miejsca, w których zabudowane będą mogły zostać cztery symulatory. Prace te miałyby się rozpocząć w Florennes w 2022 roku, a w Kleine Brogel w 2023 roku.

Belgijskie media oceniają, że inwestycje w obydwu bazach będą kosztowały łącznie około 275 mln EUR (308 mln USD). Ich wykonawcami mają być firmy, które zwyciężą w przetargu publicznym.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Heniu

    Jeśli w Belgii 275 mln euro, no to u nas to samo będzie kosztowało 350-400mln euro.

  2. Okręcik

    Kolejny argument, że zamiast w F35 trzeba było zainwestować w nowe F16

  3. Jasio

    Jak to jest że mała Belgia kupuje 34 sztuki a my tylko 32 i to ponoć rozłożone na dwie fazy po 16 w każdej ??? I Belgia położona w środku Europy jest bezpieczna a my mamy ruskich za sąsiadów..... U nas kupuje się ilości dobre na paradę ale nie do realnego wzmocnienia naszych zdolności obronnych bo jak nazwać zakup 20 wyrzutni Himars podczas gdy zapowiadane było nawet 160.... Niby pierwszy dywizjon a czy ktoś wierzy że będą kolejne.....

    1. Kgk

      Nie ma jeszcze kontaktu więc skąd wiesz, że będą rozłożone?

    2. Raf

      Belgia jest bogatszy krajem, dużo bogatszym od Polski ,której imperator i jego zausznicy rozdają miliardy, byle utrzymać stołki.Po co nam wojsko ,marynarka.itd Jestem pewny że do zakupu F35 nie dojdzie, nie będzie pieniążków, będą za to inne programy cos tam +

    3. ryba

      Bo w Belgii system jest poukładany pod względem ekonomicznym a kościoły pozamykane,Polska jest dojona z każdej strony a każdy polak to potencjalny złodziej na dodatek płacimy co roku ok. 19 mld zł na kościół .Jak myślisz ile państwo 40 mln może wytrzymać? odam jeszcze że idioci topia nas w długach co rok to wiekszych tak że niedługo wcale nie bedziemy musieli juz walczyc bo nie bedzi o co.

  4. Jacek

    Dwa, malutka Belgia ma wielkość gospodarki porównywalna z naszą, niestety

  5. Szalik

    Ruski SU-57 otrzepią ze śniegu i może zaraz startować

  6. Wojciech

    Mam nadzieję że zanim kupimy F-35 zbudujemy podziemne bazy, bunkry dla tych maszyn tak aby przetrwały ataki rakietowe.

Reklama