Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa wprowadza nowy system obrony powietrznej

Fot. DAPA
Fot. DAPA

Jak podała lokalna agencja Yonhap, południowokoreańskie siły powietrzne odebrały od rodzimego przemysłu zbrojeniowego pierwsze egzemplarze systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego/średniego zasięgu Cheongung II.

Dostarczone systemy miały już zostać rozmieszczone na terytorium Korei Południowej i zostać włączone w krajowy system obrony powietrznej. System ten stanowi zmodernizowaną wersję i rozwinięcie systemu Cheongsung I, czyli pierwszego rodzimego systemu tego typu Korei Południowej. Prace nad tą wersją rozpoczęły się w 2012 roku, a obecnie po w zakończonych pełnym sukcesem badaniach i testach trafiła ona do produkcji seryjnej. Docelowo system ten po zaspokojeniu rodzimych potrzeb jest przewidziany na eksport. W krajowym trzypoziomowym systemie obrony powietrznej Korei Południowej zajmuje on środkowe piętro.

Cheongsung II znany także pod nazwami Cheomae-2 lub K-SAM/M-SAM to południowokoreański system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Powstał w wyniku kooperacji lokalnych spółek takich jak Samsung Thales, LIG Nex czy Doosan DST przy wydatnym wsparciu i kooperacji z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym, a w tym szczególnie koncernu Ałmaz-Antiej (czego efektem był ze strony rosyjskiej system S-350E Witiaź). Sam efektor systemu został wprost oparty na technologii pocisku rakietowego ziemia-powietrze 9M96 (używanego w systemach S-350E Witiaź i S-400 Triumf).

image
Reklama

Kompletna bateria tego systemu składa się z sześciu 8-prowadnicowych wyrzutni/transporterów oraz stacji radarowej z pasywnym skanowaniem elektronicznym pracującej w paśmie X, oraz wozu kontroli ognia. System ten jest zdolny do rażenia celów powietrznych na wysokości do 15 km (a w najnowszej wersji nawet do 20 km) i w odległości do 40 km, a radar pozwala na ich wykrywanie w promieniu 100 km i śledzenie do 40 jednocześnie. W krajowym trzypoziomowym systemie obrony powietrznej Korei Południowej zajmuje on środkowe piętro. Część źródeł, w tym IHS Jane's, podaje że system ten może zwalczać również niektóre pociski balistyczne.

Obecnie na uzbrojeniu południowokoreańskich sił powietrznych znajduje się kilka różnego rodzaju systemów obrony powietrznej. Wśród nich wymienić można amerykański MIM-104 Patriot pierwotnie pozyskane z nadwyżek Bundeswehry i zmodernizowane do wersji PAC-3/PAC-3+ (w liczbie 8 baterii), amerykański MIM-23 I-Hawk (w liczbie 24 baterii) oraz południowokoreański Cheongung I (w liczbie 10 baterii). Wprowadzenie do służby systemu Cheongung II pozwoli na całkowite zastąpienie i wycofanie ze służby obecnie przestarzałych już pomimo modernizacji systemów I-Hawk, a, co za tym idzie, także uzupełnienie "średniego piętra" południowokoreańskiej obrony powietrznej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama