Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa: rakiety dalekiego zasięgu SM-6 dla niszczycieli AEGIS

Koreańskie niszczyciele AEGIS mają otrzymać rakiety SM-6 – fot. http://www.jeffhead.com
Koreańskie niszczyciele AEGIS mają otrzymać rakiety SM-6 – fot. http://www.jeffhead.com

Od 2016 roku Korea Południowa planuje uzbrajać swoje niszczyciele AEGIS w nowe rakiety „woda powietrze” SM-6. Według koreańskiego rządu w ten sposób mają się znaczącą zwiększyć możliwości obrony przed narastającym zagrożeniem ze strony Korei Północnej.Obecnie wykorzystywane na trzech koreańskich niszczycielach rakietowych klasy AEGIS rakiety SM-2 mają zbyt mały zasięg by mogły skutecznie zwalczać rakiety balistyczne wystrzeliwane z terytorium Korei Północnej. Sytuacja zmieni się jednak po zastosowaniu nowej wersji tych pocisków SM-6, która według ich producenta - koncern Raytheon, mają już zasięg od 320 do 400km.

Więcej: Korea Południowa i Chiny nawiązują współprace wojskową

Decyzja o zakupie SM-6 jest częścią planu budowy przez rząd w Seulu własnego, warstwowego systemu obrony przeciwrakietowej KAMD (Korea Air and Missile Defense System). Plan budowy tego systemu ma być gotowy jeszcze w tym roku. W jego skład mają wejść radary wczesnego ostrzegania oraz okrętowe i lądowe systemy rakiet przeciwlotniczych, zdolne do przechwytywania, śledzenia i niszczenia północnokoreańskich rakiet krótkiego i średniego zasięgu, korzystając z pomocy amerykańskiego, satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania.

Więcej: Korea Południowa i Chiny nawiązują współprace wojskową

Na lądzie system KAMD będzie wykorzystywał nowe rakiety PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3), dodatkowe baterie rakiet PAC-2 oraz nowe pociski, jakie mają zostać opracowane i wprowadzone przez Koreę Południową w następnej dekadzie. Przy opracowywaniu koncepcji Koreańczycy z południa współpracują ściśle z Amerykanami i ich wspólna praca ma się zakończyć w lutym 2014 r.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama