Reklama

Siły zbrojne

Korea Północna: dwa nowe okręty podwodne

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Stefan Krasowski - flickr, licencja CC BY 2.0, commons.wikimedia.org
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Stefan Krasowski - flickr, licencja CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Południowokoreański wywiad na co dzień pilnie śledzi postępy w zakresie rozwijania technologii wojskowych po stronie swojego agresywnego północnego sąsiada. Obecnie miał zauważyć prace w zakresie powstawania dwóch nowcch typów okrętów podwodnych, w tym jednego mogącego w przyszłości być nosicielem pocisków SLBM (ang. submarine-launched ballistic missile) czyli potencjalnie również z głowicami z ładunkami niekonwencjonalnymi.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap wskazała na możliwość budowy dwóch nowych północnokoreańskich okrętów podwodnych, w tym przede wszystkim jednej większej jednostki zdolnej do przenoszenia rakiet balistycznych SLBM. Taką obserwację miała odnotować Narodowa Służba Wywiadu Republiki Korei (NIS). Jej zdaniem Pjongjang zamierza zbudować ulepszoną wersję jednostki podwodnej projektu 633 (kod NATO Romeo), ale również stworzyć nową, większą jednostkę. Nowy okręt podwodny ma być obecnie w fazie szczegółowych analiz.

Oczywiście zdolność odpalania SLBM, w warunkach północnokoreańskich, sugeruje prawdopodobne zastosowanie również głowic z ładunkiem niekonwencjonalnym. Pjongjang ma bowiem rozwinięty program broni masowego rażenia, obejmujący z wysokim prawdopodobieństwem nie tylko samą broń atomową, ale też chemiczną i być może biologiczną. Trzeba jednak zastrzec, że część analityków co do broni B i C jest sceptycznie nastawiona. Sugerując, że wiele informacji o tych programach zbrojeniowych opiera się na relacjach osób, które są zainteresowane kreowaniem danej wizji Korei Północnej (Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej).

Nie zmienia to faktu, że okręt(y) podwodne z SLBM byłyby interesującym wzbogaceniem potencjału odstraszania atomowego ze strony północnokoreańskiej. Pociski SLBM były już testowane i pokazywane opinii publicznej. Co więcej, również wywiad (NIS) miał stwierdzić, że Korea Północna zwiększyła swoje zdolności rakietowe. Ma to być wynik m.in. obserwacji zasobów rakietowych pokazanych na specjalnej paradzie wojskowej. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę jeden z nowych północnokoreańskich ICMB czyli pocisków międzykontynentalnych. Zdaniem wywiadu południowokoreańskiego zwiększono jego długość, szerokość oraz zwiększono masę samej głowicy. W sumie Korea Północna miała pokazać 76 pocisków o charakterystyce ICMB dziewięciu różnych typów.

(JR)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama