Reklama

Siły zbrojne

Korea inwestuje w bojowe drony i własne technologie

Wizja jednego z dronów opracowywanego przez Korean Aerospace Industries. Fot. KAI
Wizja jednego z dronów opracowywanego przez Korean Aerospace Industries. Fot. KAI

Ministerstwo Obrony Republiki Korei planuje zakupić w najbliższych miesiącach kilkanaście różnych modeli sprzętu wojskowego. Wśród nich wymienia się różne rodzaju lotnicze i lądowe systemy bezzałogowe, które mają być zaprojektowane i wyprodukowane przez rodzimy przemysł.

Jak informują lokalne media (w tym Korea Herald), działania te mają na celu lepiej przygotować południowokoreańskie siły zbrojne do dynamicznie zmieniających się warunków obecnego i przyszłego pola walki, w których coraz większą rolę odgrywają systemy bezzałogowe. Południowokoreańska agencja do spraw zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) poinformowała o planach wydania, w ramach rozpoczęto w maju br. programu tzw. szybkiego przyjęcia, do 2021 roku ok. 22,75 mln USD na 12 nowych systemów uzbrojenia wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, w tym systemy bezzałogowe i autonomiczne.

Wśród nich wymienia się systemy amunicji krążącej, rozpoznawcze i bojowe bezzałogowe statki powietrzne, uzbrojone i uniwersalne bezzałogowe platformy lądowe, inteligentne systemy przeciwzakłóceniowe i nowy system zarządzania polem walki (BMS). Postępowania na ich pozyskanie już się rozpoczęły i w najbliższych miesiącach planowany jest wybór konkretnych rozwiązań i dostawców, którzy dostarczą te systemy południowokoreańskiej armii już w połowie przyszłego roku. W pierwszym etapie programu agencja DAPA miała zakupić pierwsze cztery zaawansowane systemy uzbrojenia. Wśród nich wymienia się dwa modele obserwacyjnych bezzałogowców, małe bezzałogowe samoloty rozpoznawcze oraz przenośne systemy do zwalczania dronów.

Według szefa DAPA Wanga Jung-honga jego agencja planuje w najbliższym czasie dalsze prace nad udoskonaleniem obecnie istniejących procedur pozyskania uzbrojenia i wyposażenia dla rodzimych sił zbrojnych w celu dalszego ograniczania biurokracji i zwiększenia wydajności. Tak szybkie tempo programów i planowanych dostaw jest spowodowane zdefiniowaną przez wojskowych koniecznością szybkiego wdrożenia najnowszych technologii do służby liniowej w celu utrzymania obecnego i dalszego rozwoju potencjału bojowego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.