Reklama

Siły zbrojne

Korea buduje haubice z wieżami bezzałogowymi. Zdobędą Wyspy Brytyjskie?

Fot. Hanwha Defense.
Fot. Hanwha Defense.

Południowokoreańska firma Hanwha Defense pracuje nad nową wersją haubicy samobieżnej typu K9, dysponującą wieżą bezzałogową i automatem ładowania.

Jak pisze Aju Business Daily, Republika Korei chce zaoferować Wielkiej Brytanii nową wersję haubicy samobieżnej K9, dysponującą bezzałogowym modułem wieżowym oraz automatem ładowania. Nowy wariant, oznaczony K9A2, wpisuje się w ten sposób w brytyjski program Mobile Fires Platform (MFP), mający doprowadzić do wprowadzenia następcy haubic AS-90.

Południowokoreańska haubica K9 weszła do służby w 1999 roku. Obok Republiki Korei została sprzedana m.in. do Indii, Norwegii, Finlandii i Estonii, a w ramach programu T-155 Firtina jej technologia została przetransferowana do Turcji. Z kolei podwozie K9 jest produkowane na licencji w Polsce, w ramach programu haubicy samobieżnej Krab. Łącznie na rynki zagraniczne trafiło kilkaset haubic.

Niedawno wprowadzono modernizację haubicy, oznaczoną K9A1. Dysponuje ona zmodernizowanym systemem kierowania ogniem, układem pozycjonowania INS/GPS i systemami obserwacji, a także zdolnością strzelania pociskami o podwyższonej prędkości początkowej, co przekłada się na większą donośność. Do tego standardu mogą być podnoszone zarówno nowo produkowane, jak i istniejące haubice, nadal dysponują one lufami o długości 52 kalibrów.

Kolejna wersja, nad jaką pracują Koreańczycy, to K9A2, dysponujący bezzałogową wieżą i w pełni zautomatyzowanym systemem ładowania. Ta haubica ma zostać zaoferowana w brytyjskim programie Mobile Fires Program, mającym wyłonić następcę haubic AS-90. Pod uwagę mają być brane zarówno haubice na podwoziu kołowym jak i gąsienicowym. Część obserwatorów mówi, że preferowany będzie sprzęt na podwoziu kołowym, choć wdrożenie bezzałogowej wieży może skłonić Brytyjczyków do rozważenia haubic na gąsienicach.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama