Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na modernizację Wiesel 1 dla Bundeswehry zatwierdzony

Fot. Billyhill/CC BY-SA 4.0
Fot. Billyhill/CC BY-SA 4.0

Niemiecki Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw) podpisał umowę z niemiecką spółką Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH (FFG) na modernizację lekkich, gąsienicowych, opancerzonych nośników uzbrojenia Wiesel 1 znajdujących się na wyposażeniu niemieckiej armii.

Umowa obejmuje prace mające na celu przedłużenie planowanego okresu użytkownika (NDV) i konieczne w tym celu remonty i modyfikacje. Główny zakres modernizacji ma dotyczyć podwozia, ochrony balistycznej i przeciwminowej oraz montażu nowych systemów łączności i uzbrojenia. Łącznie kontrakt obejmie 181 egzemplarzy Wiesel 1 (w wersjach nośnika karabinu maszynowego, nośnika wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i rozpoznawczej), a planowane prace mają zakończyć się w 2022 roku, co pozwolić na ich utrzymanie w służbie do 2030 roku.

Jesteśmy dumni z tego wyniku — ta umowa jest dla nas ważnym projektem, a jednocześnie potwierdzeniem dobrej pracy FFG podczas opracowywania środków NDV. [...] To jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję jako niezawodnego dostawcy dla niemieckich sił zbrojnych i po raz kolejny udowodni, że jesteśmy w stanie dostarczać produkty zgodnie z harmonogramem i budżetem.

Helge Carstensen, dyrektor działu programów wojskowych w FFG 

Wiesel 1/2 to rodzina  lekkich, gąsienicowych, opancerzonych nośników uzbrojenia/wyposażenia używanych przez Bundeswehrę. Wóz ten występuje w wersjach: amunicyjnej, dowodzenia, ewakuacji medycznej, rozpoznania czy rozpoznania inżynieryjnego oraz jako nośnik moździerza kal. 120 mm, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych czy systemów obrony przeciwlotniczej LeFlaSys w wersjach: dowodzenia obroną przeciwlotniczą, mobilnej stacji radarowej czy samobieżnej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. MISIO

    tanie i skuteczne systemy do działań dynamicznych i zasadzek ...Polska powinna przepołowić BWP-1 zdjąc wieże zamontować różne opcje uzbrojenia spikeja , moździerz 98 mm , wielolufowy 12,7 WLKM , zaczepiany z boku zdejmowalny granatnik 73 mm spg9 i będziemy mieli uniwersalne moduły do wszystkiego co ważne ze względu na wielkośc mogą być zabierane przez lotnictwo i po zrównoważeniu wozu są pływające .więc w sam raz dla wojsk szybkiego reagowania ..czyż nie jest to mądra i zasadna idea i powstanie polskie novum

  2. werte

    Tradycja nie ginie. Jakiś kolejny porucznik Gruber będzie miał swój mały czołg.

  3. Jozef

    I to jest pojazd rozpoznawczy, zwiadowczy i mały uderzeniowy. Brać przykład z germańskich wzorów, a nie ładować wszystko na Rosomaki (cel wielkości stodoły) które widać prawie gołym okiem z kosmosu. Albo te nieszczęsne ciężarówki z AZM Kutno dla czterech rakietek. Wóz kształtem tak charakterystyczny że dziecko rozpozna wóz P.lot. Czy u nas ktoś myśli o zmyleniu przeciwnika czy chociażby wścibskiego ciekawskiego?! Rusek ładuje wszystko na jeden typ ciężarówki masowo używanych i nie wiesz co tam wiozą pod plandeką, ludzi, chleb, może brudna bieliznę. Myślcie, podglądajcie przeciwnika lub innych z większą inwencją.

  4. Naiwny bachor

    Jestem zdumiony ze ida w szrota po raz drugi majac w portfoliu nowoczesne nośniki ze stang 4

  5. rED

    Brawo Niemcy. A my co ciągle TKS?

  6. MAX13

    Aż się prosi TKS reaktywacja w nowym wydaniu z ppk Pirat na pokładzie. Ursus powrót do przeszłości. Może być większym hitem niż traktory w Afryce.

  7. Jacek

    Zwiększenie osłony przeciw minowej? No ale po eksplozji miny ppanc to ta maszyna i tak chyba lata.

    1. Lord Godar

      Tak się składa , że dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom naszego krajowego przemysłu możemy być swoistą potęgą w walce minowej i to może być jeden z naszych sposobów na wroga . Trzeba tylko otwartego umysłu , trochę kasy i konsekwencji w działaniu.

  8. Feluś

    A może my powinniśmy wznowić produkcję Malczaka, tylko go dopancerzyć, dodać Wróbla albo RPG-7 i hulaj dusza! ! ! Malczaki mogły by idealnie się sprawdzać jako lowcostowe pojazdy rozpoznawczo-zaczepne. Lekkie brygady na Malczakach siały by postrach w szeregach wroga pojawiając się niespodziewanie to tu to tam!

    1. Chris

      Jednakowoż w artykule podkreślono kilkukrotnie, że: - jest to propozycja eksportowa - jest propozycja grupy WB - jest to odpowiedź na zainteresowanie wyrażone w zapytaniach klientów zagranicznych, zapewne z państw Afryki