Siły zbrojne

Kontrakt na modernizację Wiesel 1 dla Bundeswehry zatwierdzony

Fot. Billyhill/CC BY-SA 4.0
Fot. Billyhill/CC BY-SA 4.0

Niemiecki Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw) podpisał umowę z niemiecką spółką Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH (FFG) na modernizację lekkich, gąsienicowych, opancerzonych nośników uzbrojenia Wiesel 1 znajdujących się na wyposażeniu niemieckiej armii.

Umowa obejmuje prace mające na celu przedłużenie planowanego okresu użytkownika (NDV) i konieczne w tym celu remonty i modyfikacje. Główny zakres modernizacji ma dotyczyć podwozia, ochrony balistycznej i przeciwminowej oraz montażu nowych systemów łączności i uzbrojenia. Łącznie kontrakt obejmie 181 egzemplarzy Wiesel 1 (w wersjach nośnika karabinu maszynowego, nośnika wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i rozpoznawczej), a planowane prace mają zakończyć się w 2022 roku, co pozwolić na ich utrzymanie w służbie do 2030 roku.

Jesteśmy dumni z tego wyniku — ta umowa jest dla nas ważnym projektem, a jednocześnie potwierdzeniem dobrej pracy FFG podczas opracowywania środków NDV. [...] To jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję jako niezawodnego dostawcy dla niemieckich sił zbrojnych i po raz kolejny udowodni, że jesteśmy w stanie dostarczać produkty zgodnie z harmonogramem i budżetem.

Helge Carstensen, dyrektor działu programów wojskowych w FFG 

Wiesel 1/2 to rodzina  lekkich, gąsienicowych, opancerzonych nośników uzbrojenia/wyposażenia używanych przez Bundeswehrę. Wóz ten występuje w wersjach: amunicyjnej, dowodzenia, ewakuacji medycznej, rozpoznania czy rozpoznania inżynieryjnego oraz jako nośnik moździerza kal. 120 mm, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych czy systemów obrony przeciwlotniczej LeFlaSys w wersjach: dowodzenia obroną przeciwlotniczą, mobilnej stacji radarowej czy samobieżnej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.