Siły zbrojne

Pół miliarda dla Bundeswehry. PAC-3 MSE i wsparcie dla transporterów

Wiesel 1 MK20. Fot. Stephencdickson/CC BY-SA 4.0
Wiesel 1 MK20. Fot. Stephencdickson/CC BY-SA 4.0

Niemiecki parlament zgodził się na realizację kilku projektów modernizacyjnych Bundeswehry, o łącznej wartości przekraczającej pół miliarda euro. Wśród nich znajdują się zakupy pocisków PAC-3 MSE, wydłużenie eksploatacji transporterów Wiesel 1, a także pozyskanie sprzętu łączności dla sił natychmiastowego reagowania NATO VJTF na 2023 rok.

Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu zatwierdziła w zeszłym tygodniu fundusze na realizację programów modernizacji technicznej niemieckich sił zbrojnych powyżej ustawowego progu 25 milionów euro, a także zwiększenie kapitału zakładowego jednej ze spółek wspierających Bundeswehrę.

Pierwszym z projektów jest zakup 50 pocisków PAC-3 MSE dla systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot modernizowanych do standardu PAC-3+ (oraz przyszłego TLVS) wraz z pakietem wsparcia za kwotę ok. 292,5 miliona euro w ramach umowy z rządem USA w trybie Foreign Military Sales (FMS).

Zgodnie z komunikatem resortu obrony 73 miliony euro mają być przekazane na dalsze podtrzymanie eksploatacji 196 egzemplarzy lekkich, gąsienicowych, opancerzonych transporterów-nośników uzbrojenia Wiesel 1, wykorzystywanych między jako nosiciel wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych (MELLS/Spike-LR mają zastąpić obecnie używane TOW), pojazd rozpoznawczy, wóz wsparcia ogniowego z armatą 20 mm. Kwota ta zostanie przekazana najpewniej na ich serwisowanie i niezbędne remonty, a także dodatkowe modyfikacje, które pozwolą na ich utrzymanie w służbie liniowej do co najmniej 2030 roku.

Następne fundusze mają zostać wykorzystane do procesu "cyfryzacji" systemu dowodzenia i łączności zestawu sił natychmiastowego reagowania VJTF na 2023 rok, jaki wystawi Bundeswehra. W ramach tego programu planowany jest zakup do 2200 elementów systemów łączności i dowodzenia. Cały program ma kosztować 115,7 mln euro, a w pierwszej kolejności zostaną zrealizowane zakupy za 87,9 mln euro, obejmujące m.in. systemy przetwarzania danych, a także serwery i urządzenia służące do zasilania. Niemcy podkreślają, że doświadczenia z procesu "cyfryzacji" jednostki VJTF mogą zostać następnie wykorzystane przy modernizacji całości sił zbrojnych.

Ostatnim programem, który będzie finansowany z przyznanej puli budżetowej, jest zwiększenie kapitału zakładowego spółki BwFuhrparkService GmbH, zajmującej się wsparciem floty samochodowej niemieckich sił zbrojnych kwotą do 110 milionów euro. Pozwoli to na przyspieszenie modernizacji parku pojazdów Bundeswehry i wymiany samochodów "częściowo zmilitaryzowanych" na nowoczesne pojazdy użytkowe ze specjalnym wyposażeniem wojskowym. To ostatnie może obejmować np. środki łączności czy podstawę do montażu karabinu maszynowego. Niemiecki resort obrony zaznacza, że fundusze na modernizację floty samochodowej powinny pochodzić z oszczędności, wynikających z mniejszych wydatków w innych obszarach. W praktyce jednak, uwzględniając specyfikę planowania budżetowego, uzyskanie w ten sposób zakładanej kwoty jest dość prawdopodobne, a dzięki temu rozwiązaniu zamiast "wrócić" do budżetu państwa, będzie ona mogła posłużyć do realizacji celów związanych z obronnością.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.