Reklama

Siły zbrojne

Konkurs na nazwę dla polskiej wersji systemu Patriot [PRIMA APRILIS]

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Ministerstwo Obrony Narodowej w uzgodnieniu ze stroną amerykańską ogłasza konkurs na nową nazwę dla polskiej wersji systemu Patriot. Nazwa ta będzie wykorzystywana również w Stanach Zjednoczonych dla oznaczenie baterii przeciwlotniczych średniego zasięgu zbudowanych według polskiej koncepcji: z systemem IBCS, radarem dookólnym, oraz rakietami przeciwlotniczymi PAC-3MSE i SkyCeptor. [Żart na prima aprilis]

Pomysł zmianie nazwy systemu pojawił się w czasie negocjacji offsetowych. Zarówno strona amerykańska, jak i polska uznały wtedy, że baterie, które zostaną dostarczone Polsce w ramach programu „Wisła” mają tak naprawdę niewiele wspólnego z tym, co wcześniej określano jako system Patriot. Będzie to szczególnie widoczne podczas realizacji drugiej fazy programu, gdy nie będą już kupowane radary sektorowe AN/MPQ-65 oraz stanowiska dowodzenia i kontroli ECS (Engagement Control Station). Wszystkie pozostałe elementy zostaną już opracowane na nowo (IBCS), albo były dołożone do „starego” systemu Patriot – w celu zwiększenia jego możliwości (rakiety PAC-3 MSE).

Zmiana nazewnictwa może pomóc w działaniach marketingowych i dlatego została wstępnie zaakceptowana przez Amerykanów. Zgodzili się oni również, by to Polska, jako pierwszy użytkownik baterii, wybrała dla nich nazwę. Poproszono jedynie, by użyte słowa była łatwe do zapisania i wymówienia dla krajów angielskojęzycznych.

Początkowo to Ministerstwo Obrony Narodowej miało wybrać nowy kryptonim dla polskich baterii Patriot. Doszło jednak do sporu między szefami dwóch departamentów i byłym ministrem obrony, którzy zaproponowali własne – różne nazwy. Sprawę rozstrzygnął minister Błaszczak, który nakazał zorganizować konkurs w Internecie, gdzie każdy będzie mógł przestawić swoją propozycję, albo zagłosować na cały czas tworzonej liście.

Zastosowano więc podobne rozwiązanie jak ministerstwo obrony w Rosji przy wyborze nazwy dla trzech najnowszych, rosyjskich systemów uzbrojenia: rakiet manewrujących z napędem atomowym, autonomicznych, bezzałogowych pojazdów podwodnych z napędem atomowym i laserowych, mobilnych systemów walki. Zainteresowanie konkursem Minoborony nagłośnionym przez samego prezydenta Putina przerosło najśmielsze oczekiwania. Tylko w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin w konkursie wzięło udział ponad pół miliona ludzi logując się na stronie resortu obrony z częstością dwadzieścia tysięcy osób na godzinę.

Wbrew pozorom w Polsce taka sytuacja może się również powtórzyć. Po pierwsze w konkursie będą mogli wziąć udział nie tylko Polacy. Po drugie Amerykanie zaproponowali nagrodę, którą ma być darmowy wyjazd do Stanów Zjednoczonych na uroczystość przekazania pierwszej baterii stronie polskiej. To właśnie wtedy ma się również odbyć ceremonia nadania nowej nazwy. Ważna jest również sama satysfakcja. Wymyślona przez kogoś nazwa będzie bowiem wykorzystywana przez kilkadziesiąt lat w wielu państwach świata – podobnie jak wcześniej znany był kryptonim Patriot.

Konkurs ma ruszyć 3 kwietnia 2018 r. na specjalnej zakładce oficjalnej strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednocześnie na stronach internetowych koncernu Lockheed Martin, Northrop Grumman i Raytheon. Głosowanie ma zostać zakończone 27 kwietnia br. Data wprowadzenie danej propozycji będzie decydowała również o jego autorstwie. Uzgodniono, że może to być również wpis złożony przed 3 kwietnia na tych portalach, które ogłosiły informacje o konkursie – w tym w komentarzach do tego artykułu informacyjnego na portalu Defence24.pl.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (106)

  1. Łukasz Krupa

    Ułan

  2. Maks

    Sledgehammer

  3. spenek

    PolRiot

  4. AndrzejM.

    Nazwa oczywista: Jeż. Swojska i do rzeczy. Zwłaszcza dla dziatwy. Dla lubiących patos: Orzeł. Dla ekologów i pacyfistów: Czyste niebo. Dla zapatrzonych w bohaterów Marvela: Kapitan Polska. [jako stopień wyższy czy raczej kontynuacja względem ikonicznego Kapitana Klossa]. Dla osób lubiących starożytne odniesienia: Patronus Poloniae. Dla pragmatyków: Kosa na złodziei. Może być w skrócie: Kosa. Dla żartownisiów: Packa na natrętne muchy. W skrócie oczywiście: Packa.

  5. ŚmigusDyngus

    Wieloefektorowy Intermodalny System Łącznościowo - Antybalistyczny lub Narew killer (niestety)

  6. maniek

    Diabelska alternatywa

  7. Anon

    Wasal PL1

  8. Dar

    Kupiliśmy system za 5mld bez ofsetu realnego. Ale super regocjacje, chyba na kolanach. Nie jesteśmy Arabią Saudyjską która i tak nie rozwija swojego sektora militarnego.

    1. suawek

      nie za długie jak na nazwę?

  9. Jo

    Opl. Kropidło

  10. Rojalista

    Protektor

  11. karczoh

    \"Niedźwiedź\"

  12. Harry 2

    \"PLAJTA\" bo budżet MONu splajtuje i nie będzie już na inne zakupy i modernizacje kasy.

  13. Harry 2

    \"Chrząszcz brzmi w... NIEBIE\"

  14. Extern

    \"polish dome\" czyli \"połyskliwa kopuła\".

  15. Aaa

    Lester

  16. Ben

    Dowcip to jest z tymi okretami wsparcia ogniowego ;)

  17. AK47

    Miotacz Cebul

  18. axa

    Chrząszcz

  19. Kaczka po smoleńsku z zimnym Lechem

    \"Antoni\"

    1. Nikt

      Popieram

  20. Ozi

    \"DUCKY\"

  21. AAAA

    Drożyzna

  22. dim

    News o F-16. Właśnie podpisano umowę na upgrade 85 sztuk greckich F-16 do wersji Block V (Viper), za 1,2 mld USD. Myślę, że to nie primaaprilis, gdyż mówiono o takiej możliwości już od kilku dni, a news ukazał się dziś wieczorem (1 kwietnia, 21:00 czasu greckiego). Czyli upgrade polskich mógłby kosztować... rząd 500 mln USD. Grecy życzyli sobie offset... - brak info, ale możliwe że część prac wymiany urządzeń wykonanych zostanie w zakładach greckich. * * * * * * *Wyposażenie, cytuję, co po grecku to tłumaczę, ale jest głównie po angielsku: 125 APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (dodatkowo dwa 123 Modular Mission Computers (MMCs), 123 LINK-16 Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio Systems (MIDS-JTRS) z TACAN i EHSI, 123 LN260 Embedded Global Navigation Systems (EGI)/Inertial Navigation Systems (INS), 123 Improved Programmable Display Generators (iPDGs), 123 APX-126 Advanced Identification Friend or Foe (AIFF) Combined Interrogator Transponders (CIT), 1 Joint Mission Planning System (JMPS), 1 symulator lotu F-16V i upgrade dwóch posiadanych już, do trybu F-16V, 1 Avionics Level Test Station, wyposażenie bezpieczenej łączności, kryptografia, nawigacja. Grecka redakcja podaje (ale nie zna skutku), że strona grecka oczekiwała też upgrade 26 systemów Advanced Self-Protection Integrated Suite (ASPIS) I do ASPIS II.

  23. lew

    \"PRZEKRĘT\"

  24. Piwo

    Chrzan.

  25. semper

    to jest dowcip

Reklama