Reklama

Siły zbrojne

Koniec służby francuskiej fregaty „De Grasse”

Ostatnia fregata typu F67 - „De Grasse” została wycofana – fot. M.Dura
Ostatnia fregata typu F67 - „De Grasse” została wycofana – fot. M.Dura

Francuska fregata zwalczania okrętów podwodnych „De Grasse” typu F67 została wycofana ze służby. Ostatnim jej zadaniem „bojowym” było pożegnalne wyjście z Brestu na morze 6 maja br. z byłymi dowódcami tego okrętu.



W ten sposób z marynarki francuskiej został wycofany ostatni okręt z napędem diesel-parowym (gdzie silnik diesla podgrzewa wodę, która w postaci pary napędza turbiny). Przy pełnej prędkości napęd ten zużywał 9 000 litrów oleju napędowego. W czasie całej służby fregata przepłynęła dystans równoważny ponad 46 opłynięciom ziemi i spędziła na morzu praktycznie pełne 10 lat.

Więcej: Francuskie okręty w walce z narkotykami

„De Grasse” została wprowadzona do służby w 1977 r. i jej głównym zadaniem było zwalczanie okrętów podwodnych, ale również zabezpieczenie wykonywanie zadań dla francuskich atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi, lotniskowców oraz okrętów desantowych – doków. Okręt o wyporności 6100 ton i długości 152,8 m. przeszedł poważną modernizację w latach 90-tych otrzymując m.in. sonar holowany…, który został zgubiony podczas działań w Zatoce Gaskońskiej w 2006 r.

Wycofanie fregat F67 zaczęło się w 2011 r. po skasowaniu okrętu „Tourville” (trzeci okręt - "Dugay-Trouin” był wycofany z powodów technicznych w 1999 r.) i jest wynikiem procesu wprowadzania nowych okrętów wielozadaniowych typu FREMM, który ma trwać do 2020 r. Efektem tego procesu będzie jeszcze wycofanie w tym roku fregaty typu F79 „Georges-Leygues”.

Więcej: Aquitaine strzela Astera

Na „De Grasse” zacznie się teraz zdejmowanie uzbrojenia i najcenniejszego wyposażenia. Później po przetransportowanie do Landevennec nastąpi właściwe złomowanie tej jednostki.

(MD)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama