Reklama

Siły zbrojne

Koniec rosyjsko-izraelskiej współpracy w kwestii bezzałogowców

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rząd Izraela nakazał krajowym producentom bezpilotowych maszyn latających wstrzymanie wszelkich negocjacji oraz zakazał podpisywania nowych kontraktów z Moskwą. Decyzja jest związana z rosyjskimi działaniami na Ukrainie i może kosztować izraelski przemysł ponad miliard dolarów.

Izraelskie koncerny przez ostatnie lata blisko współpracowały z Rosjanami, podpisując wielomilionowe kontrakty i dokonując transferu niezbędnych technologii. Na licencji izraelskiego koncernu lotniczego IAI (Israeli Aerospace Industries) produkowane są na przykład bezpilotowce typu Outpost, będące kopią izraelskich maszyn Searcher II, wytwarzane w Rosji przez UZGA (Uralskij Zawod Grażdanskoj Awiacji).

Zablokowanie współpracy w tym zakresie pozbawi firmy takie jak IAI czy Aeronautics Defense Systems potencjalnych zysków w wysokości co najmniej miliarda dolarów. Dotyczy to negocjowanych umów w kwestii miedzy innymi bezzałogowców Heron-1, technologii optoelektronicznych i satelitarnych, związanych np. z usprawnieniem funkcjonowania rosyjskiego systemu pozycjonowania Glonass.

Przy tym jednak umowy wcześniej zawarte mają zostać zrealizowane do końca, łącznie z dalszymi dostawami części i obsługą techniczną. W ten sposób Izraelczycy jednocześnie unikną ewentualnych kar umownych, utrzymają poprawne stosunki na rosyjskim rynku i przyłączą się do sankcji, jakie Stany Zjednoczone i Europa wprowadziły wobec Federacji Rosyjskiej. USA od wielu lat wyrażały zaniepokojenie rosyjsko-izraelską współpracą w zakresie systemów bezpilotowych. Firmom z Izraela zależy, aby nie drażnić amerykańskich czy europejskich kontrahentów.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Dziwak

  Czyżby było to pod kątem spodziewanego dużego kontraktu z krajami europejskimi - np. z Polską?

 2. Pisdzieli

  No to teraz Rosja podpsze umowy na nowoczesna bron do Syrii Iraku Iranu i innych i co wtedy bedzie lament placz i jaki oni niesprawiedliwi

  1. Eldorado

   I będzie to czego pragnie Izrael, wojna z iranem będzie świętą wojną o którą od dawna zabiegają. A straty izraelskich firm pokryją stany.

  2. IDF

   Robią to od dawna.Dostarczyli m.in.nowoczesne Pantsiry Syrii.Inna sprawa że Izraelczycy totalnie skompromitowali ten system przeciwlotniczy bombardując w Syrii co chcą.Kacapskie Kornety znajdują się też w łapskach hamasu w Gazie,używali ich wielokrotnie do atakowania izraelskich czołgów ale system Trophy skutecznie wszystkie przechwycił.Ot tyle w kwestii czyja technologia militarna jest groźniejsza i kto bardziej straci na sankcjach.

  3. j

   Będzie lament i płacz jak Izraelczycy dostarczą ludom Kaukazu nowoczesną broń.

 3. Wojtekus

  Brawo Izrael. Jeszcze powinni nakazac im zerwanie obecnych kontraktow tak aby nie byc gorszym od Francji.

 4. KiR

  Nie wiem czy określenie "szczyt obłudy i cynizmu" jest tutaj wystarczające? Chyba raczej nie!!!

 5. Kasa Misiu Kasa ...

  Kasa Misiu Kasa ...

 6. Viking

  E Putina to nie załamuje. Juz nakazał uruchomienie produkcji rosyjskich dronow.

 7. wróg

  Izraelski rząd to izraelskim firmom może dokładnie tyle samo co izraelskim osadnikom - pogratulować sukcesów i wesprzeć w potrzebie.

Reklama