Siły zbrojne

Kongres znów przeciwko wycofaniu szturmowców A-10

Fot. Senior Airman Sierra Dopfel/US DoD.
Fot. Senior Airman Sierra Dopfel/US DoD.

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu w głosowaniu przyjęła poprawkę do projektu budżetu Pentagonu, zabraniającą wycofania samolotów szturmowych A-10  - pisze Defense News. 

Jak donosi serwis Defense News, Izba Reprezenantów opowiedziała się za pozostawieniem szturmowców A-10 w służbie, po tym jak wcześniej ich wycofanie zaleciła komisja Izby do spraw wydatków rządowych (Appropriations Comittee). Oznacza to, że najprawdopodobniej samoloty szturmowe A-10 Thunderbolt II nie zostaną wycofane ze służby w USAF w ciągu roku fiskalnego 2015.

Wcześniej propozycji wycofania szturmowców A-10 sprzeciwiły się podkomisje obrony obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zwolennicy pozostawienia szturmowych A-10 w służbie wskazują, że maszyny tego typu nie mogą w pełni zostać zastąpione w misjach bliskiego wsparcia powietrznego przez naddźwiękowe myśliwce czy bezzałogowce, wskazując także na doświadczenia z Afganistanu. W ich opinii A-10 byłyby szczególnie przydatne w działaniach przeciwpartyzanckich czy antyterrorystycznych, między innymi dzięki możliwości wzrokowej identyfikacji przeciwnika i zmniejszenia ryzyka strat ubocznych.

Nierozwiązaną kwestią pozostaje jednak znalezienie funduszy na utrzymanie A-10 w służbie. Pierwotna propozycja podkomisji obrony Izby Reprezentantów, zgodnie z którą byłoby to sfinansowane z funduszu na prowadzenie operacji zagranicznych Pentagonu (Overseas Contingency Operations) została przez Biały Dom uznana za niezgodną z prawem. Wielkość podstawowego budżetu Departamentu Obrony jest jednocześnie ograniczona przez regulacje Budget Control Act, co zmusza do dokonania cięć w innym obszarze, przy założeniu pozostawienia A-10 w linii.

Amerykańska administracja zaproponowała wycofanie samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II w projekcie budżetu na rok fiskalny 2015 z uwagi na złą sytuację finansową i chęć zaoszczędzenia nawet 4,2 mld USD do roku fiskalnego 2019. Argumentowano jednocześnie, że misje bliskiego wsparcia powietrznego mogą być wykonywane przez inne statki powietrzne (myśliwce wielozadaniowe, systemy bezzałogowe, czy nawet bombowce B-1). W opinii Pentagonu samoloty typu A-10 nie będą ponadto zdolne do działania w warunkach przeciwdziałania przeciwnika, prowadzonego z pomocą zaawansowanych środków technicznych (anti – access environment).

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.