Reklama

Siły zbrojne

Kolejne samoloty patrolowe Poseidon dla Indii

fot. Boeing
fot. Boeing

Po otrzymaniu sześciu pierwszych samolotów Boeing P-8I siły morskie Indii chcą zwiększyć zamówienie na statki powietrzne tego typu z ośmiu do dwunastu.

Indie zamówiły jak dotąd 8 samolotów P-8I. Kontrakt zawarty w 2009 r. kosztował 2,1 mld dolarów i Indie były pierwszym zagranicznym klientem, który zdecydował się na kupno tych statków powietrznych. Jak dotąd przekazano sześć samolotów P-8I (szósty został dostarczony 24 listopada br. do bazy powietrznych sił morskich INS Rajali w Arakkonam). Dwa ostatnie mają przylecieć do Indii w 2015 r.

Dwusilnikowy P-8I został zbudowany na bazie komercyjnego samolotu Boeing 737 i jest wariantem dostarczanego dla amerykańskich sił morskich samolotu P-8A Poseidon. Otwarta architektura systemu pokładowego pozwala z łatwością na integrowanie wewnątrz nowych urządzeń i modernizację starych. Dzięki temu nie jest to tylko samolot patrolowy, ale morski, wielozadaniowy statek powietrzny, który może zostać wykorzystany do zwalczania każdego rodzaju okrętów, a nawet prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego.

Jego maksymalna masa startowa to 85820 kg, prędkość – 789 km/h, zasięg 1200 Mm i pułap maksymalny – 12 496 m. Załogę stanowi 9 osób.

Reklama

Komentarze

    Reklama