Siły zbrojne
Kolejne międzynarodowe ćwiczenie w Drawsku Pomorskim
Międzynarodowy komponent składający się z polskich oraz amerykańskich żołnierzy rozpoczął na poligonie drawskim ćwiczenie Emergency Deployment Readiness Exercise, które jest kontynuacją ćwiczenia DEFENDER-Europe 20.
Na przełomie maja i czerwca br. żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina współpracowali z armią amerykańską na Drawsku, teraz przyszła pora na żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.
Blisko 600 żołnierzy rozpoczęło wspólnie wykonywać zadania taktyczne i ogniowe na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Głównym celem 2-tygodniowego ćwiczenia jest współdziałanie sojusznicze, które polscy i amerykańscy żołnierze będą doskonalić zarówno podczas działań taktycznych, jak i strzelań.
Czytaj też: Abramsy przyjadą do Polski, aktywny pancerz do testów w Niemczech. US Army sprawdza gotowość
W trakcie działań będą wykorzystywać m.in. czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, transportery opancerzone Rosomak i moździerze Rak. Dzisiejsze polsko – amerykańskie zajęcia wizytował Dowódca Wielkopolskiej Brygady czasowo pełniący obowiązki pułkownik Wojciech Ziółkowski.
Liczę, że współpraca będzie owocna, jestem przekonany że zmotoryzowani potwierdzą swój profesjonalizm i kunszt bojowy. 17 Brygada nie obawia się takich wyzwań, a środowisko międzynarodowe jest dla moich podwładnych czymś naturalnym
Bez wątpienia dla Polaków i Amerykanów jest to kolejna okazja do zdobycia nowych doświadczeń, ale również porównania wzajemnych procedur i sprawdzenia poziomu wyszkolenia podczas działania w międzynarodowym środowisku. „Póki co koordynujemy i określamy cele szkoleniowe i sposób, w jaki chcemy je wspólnie osiągnąć. To bardzo ważne, że jesteśmy tutaj razem. Przed nami kilkanaście dni wspólnych ćwiczeń, które z pewnością przyniosą dużo satysfakcji i kolejne cenne doświadczenia” – ocenił dowódca plutonu zmotoryzowanego 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17WBZ.
Emergency Deployment Readiness Exercise było pierwotnie planowane jako ćwiczenie połączone z głównym ćwiczeniem DEFENDER-Europe 20, którego złożeniem jest budowanie gotowości strategicznej do wsparcia narodowej strategii obrony USA oraz do osiągnięcia głównych celów NATO (w tym odstraszanie potencjalnego agresora).