Reklama

Siły zbrojne

Prezydent: ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus - znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Obecność żołnierzy USA w Polsce i ich wspólne z polskimi żołnierzami uczestnictwo w ćwiczeniach Defender-Europe 20 Plus jest znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej i amerykańskiej odpowiedzialności za pokój na świecie - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda.

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko – Oleszno (Zachodniopomorskie) prezydent Duda spotkał się w środę z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy brali udział w ćwiczeniu Defender-Europe 20 Plus. Trwało ono do 19 czerwca. Było efektem modyfikacji dwóch ćwiczeń, których skalę i scenariusze zmieniono z powodu pandemii: Defender-Europe 20, które miało być największą od 25 lat operacją przerzutu żołnierzy i sprzętu z USA do Europy, oraz Allied Spirit, planowanego początkowo na maj. Ostatecznie wzięło w nim udział 6 tys. żołnierzy, w tym 2 tys. z polskiej armii i 4 tys. z amerykańskiej. Prezydentowi w środowej wizycie towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent podziękował dowództwu poligonu w Drawsku Pomorskim i wszystkim dowódcom za sprawne przeprowadzenie ćwiczeń, poprzez zachowanie norm sanitarnych i zabezpieczenie żołnierzy przed epidemią koronawirusa. Przypomniał, że ćwiczenia żołnierzy były zmodyfikowane ze względu na epidemię.

"Obecność żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju i ich wspólne z naszymi polskimi żołnierzami uczestnictwo w ćwiczeniach jest bez wątpienia znakiem — z jednej strony przyjaźni polsko-amerykańskiej, ale z drugiej strony także wyraźnym znakiem rzeczywistej amerykańskiej odpowiedzialności za pokój na świecie, także w naszej części świata" - ocenił Duda.

Według prezydenta jest to także potwierdzenie "misji, którą Stany Zjednoczone przyjęły na siebie po II wojnie światowej, którą z powodzeniem przez cały ten czas realizują, zapewniając pokój wolnemu światu".

"Cieszę się, że po wejściu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także już wcześniej, w czasie wspólnych operacji militarnych poza granicami naszego kraju, polscy żołnierze ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi niosą pokój, wykonują ważne zadanie, dziś także dla wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, mojego kraju Polski" - mówił prezydent.

Szef MON zaznaczył, że ćwiczenie, z którym wiązało się logistyczne wyzwanie przerzutu znacznych sił z USA do europejskich portów i dalej do Polski, "udowodniło wielkie zdolności, umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk Stanów Zjednoczonych" i "okazało się egzaminem zdanym celująco".

Według Błaszczaka ćwiczenie "nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy" i dwie podpisane przez prezydentów USA i Polski deklaracje o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

"To jest sukces prezydenta Andrzeja Dudy, ale jest to sukces nasz, polski, bo jest to warunek podstawowy naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także bezpieczeństwa całego wolnego świata” – powiedział szef MON.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Patriota

  Ja myślę że ustawa 447 zweryfikuje ta przyjaźń

  1. say69mat

   Hmmm ... co my tu mamy: - Code Civil kodeks prawny umożliwiający przejęcie i legalizację własności wymordowanej arystokracji i katolików wandejskich elitom rewolucji francuskiej; - dekrety nacjonalizacyjne i wywłaszczeniowe w sowieckiej i bolszewickiej Rosji; - ustawy norymberskie. - ustawy Bieruta ;)))

 2. say69mat

  Dowodem na Polsko - Amerykańską przyjaźń jest wysokość inwestycji amerykańskich w polski przemysł obronny. Ponieważ jedynie inwestycje amerykańskie są w stanie wymusić istotne zmiany w funkcjonowaniu naszego przemysłu zbrojeniowego Funkcjonującego na zasadzie zaplecza finansowego partii politycznych na państwowym zasilaniu.

 3. men

  Proszę wybaczyć, ale oglądając filmy na YouTube z tego wydarzenia, nie sposób zauważyć dla emerytowanego żołnierza, że owe wydarzenie było głównie medialne, a z ćwiczeniami niewiele miało wspólnego. Ot spotkanie towarzyskie z elementami szkolenia poligonowego.

  1. Zmechu 12

   Np nieprawda byli 16 rosomalow i 2 ,mi24 Pozatym 14 kuchni polowych Natomiast brak KIBLA

 4. Polish blues

  Idą wybory...Tylko, że Ameryka jest 8k kilometrów stąd a naszym głównym partnerem handlowym jest, czy to się nam podoba, czy nie, cała UE, którą mamy za płotem i której na razie jesteśmy częścią

 5. Ustawiator

  Hybryda Duda i Błaszczak 630 mln nadrogi 829na węgiel 750 na,elektrownie ostoleka 679na policje i td.

Reklama