Reklama

Siły zbrojne

Rosja: stępka pod korwetę położona i poświęcona

Moment przykręcania do stępki pamiątkowej tabliczki
Moment przykręcania do stępki pamiątkowej tabliczki
Autor. Amurskij Sudostroitiejnyj Zawod

Nie tak dawno bo 12 czerwca, w czterech rosyjskich stoczniach położono sześć stępek pod nowe okręty budowane dla Marynarki Wojennej Rosji. W piątek 1 lipca w Komsomolsku nad Amurem przeprowadzono kolejną taką uroczystość.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W stoczni Amurskij Sudostroitiejnyj Zawod położono stępkę pod korwetę projektu 20385. Budowa otrzymała numer 2109, a okręt nazwę Bystryj i po ukończeniu wejdzie w skład rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego.

Czytaj też

Budowa w Rosji rodziny korwet projektów 20380 (typu Steregushchiy), 20385 (typu Gremyashchiy) i 20386 (typu Derzkiy) realizowana jest od 2001 roku w dwóch stoczniach. W Petersburgu w Siewiernaja Wierf zbudowano już cztery jednostki projektu 20380 i jedną jednostkę projektu 20385, a w Komsomolsku nad Amurem trzy projektu 20380. Oprócz tego w Petersburgu budowane są kolejne dwa okręty 20380, jeden 20385 i prototypowa korweta projektu 20386. Stocznia ma dodatkowo zamówienie na kolejne dwie jednostki 20380 i dwie 20385. Stocznia nad Amurem buduje natomiast obecnie, aż trzy korwety 20380 i trzy korwety 20385 oraz posiada zamówienie na jeszcze jedna jednostkę 20385.

Reklama

Czytaj też

Na papierze wygląda to może imponujące, ale efekty całego tego programu są raczej skromne. Po ponad 20 latach od położenia stępki pod prototypową korwetę Strieguszczij, w służbie jest zaledwie osiem okrętów tej rodziny. Pozostałe budowane okręty (obecnie łącznie 10 sztuk) trapione są problemami z dostawami i niewystarczającym finansowaniem co przekłada się na bardzo rozwleczone cykle budów. Również liczne problemy techniczne trapiące te okręty przekładają się coraz większe opóźnienia. Prototypowa korweta Dierzkij projektu 20386 (numer budowy 1009) miała położoną stępkę 28 października 2016 roku. Bez rozgłosu wodowano ją technicznie około marca 2021 roku i nadal nie wiadomo jak dalej potoczą się jej losy. Inny okręt Prowornyj projektu 20385 (numer budowy 1006) uległ poważnym uszkodzeniom w czasie pożaru na pochylni, który miał miejsce 17 grudnia 2021 roku. Spłonęła cała aluminiowa nadbudówka, która obecnie została już całkowicie odcięta od stalowego kadłuba. Kadłub ten czeka teraz na wykonanie zupełnie nowej nadbudówki, jej transport do Petersburga i posadowienie. Dopiero wtedy będzie można kontynuować prace wyposażeniowe i wodować okręt. Jego wcielenie według obecnych rosyjskich planów nie nastąpi wcześniej jak w 2026 roku.

Okręty wcielone do służby w rosyjskiej flocie w 2021 roku
Okręty wcielone do służby w rosyjskiej flocie w 2021 roku
Autor. Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Natomiast Bystryj, którego stępkę teraz położono, planowany jest do wcielenia w 2028 roku. Tym sposobem nawet nie wiadomo czy cała rodzina składająca się obecnie z 23 zbudowanych, budowanych i zamówionych okrętów zostanie ukończona przed końcem tej dekady. Wiele wskazuje na to, iż na całe szczęście nie.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Herr Flick

    No to wypijmy za powodzenie korwety "Bystryj" - DO DNA!!!

  2. Szabelkajakulani

    Bardzo dużo aktywności, które może powinny budzić strach, ale jeżeli spojrzymy na to co mamy na papierze to nie wygląda to już tak przerażająco. Zwracałem też na to uwagę wielu osobom, czy też na różnych forach przed inwazją na Ukrainę - jak kraj o takim zapóźnieniu gospodarczym, o PKB 2.5x większym niż Polska może w ogóle myśleć o ściganiu się z NATO, samym USA albo Chinami, Indiami, Japonią itp. w kwestiach technologii, zbrojeń itp. Jeżeli odejmiemy z całego równania - amunicję i uzbrojenie pozostawione po ZSRR, to obraz 2 potęgi militarnej świata wydaje się dość paździerzowy. Mając to z tyłu głowy, Putin odebrał Rosjanom ostatnią rzecz jaką mieli - możliwość straszenia świata tą rzekomą potęgą. Zarówno kraje NATO jak i Chiny zobaczyły efektywność rzeczywistą tego behemota i każdy kraj bedzie rewidował strategię wobec Rosji.

  3. easyrider

    Kiepsko to koresponduje z nowym chińskim lotniskowcem i chińskim rozwojem floty. Dysproporcja będzie się zwiększała bo Rosja ze swoim PKB nie jest w stanie ani rozwijać technologii ani budować nowego sprzętu. Z upływem czasu zależność Moskwy od Pekinu będzie rosła.

  4. easyrider

    Kiepsko to koresponduje z nowym chińskim lotniskowcem i chińskim rozwojem floty. Dysproporcja będzie się zwiększała bo Rosja ze swoim PKB nie jest w stanie ani rozwijać technologii ani budować nowego sprzętu. Z upływem czasu zależność Moskwy od Pekinu będzie rosła.

Reklama