Siły zbrojne

Kolejne Poprady przekazane

SPZR Poprad Fot. MON via Twitter
SPZR Poprad Fot. MON via Twitter

Kolejne wozy Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego (SPZR) Poprad zostały wysłane z zakładów PIT-Radwar S.A. do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gdzie trwa wyposażanie w ten rodzaj uzbrojenia tamtejszego dywizjonu obrony przeciwlotniczej – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Warszawskie zakłady opuściły kolejne dwa wozy z wyrzutniami pocisków Grom/Piorun. Wcześniej, w połowie kwietnia do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej trafiły pierwsze trzy takie wozy. Poprady przybywają do jednostki planowo, zgodnie z harmonogramem przyjętym na rok 2020. Jak podkreśla MON, nie wpływa na niego obecna sytuacja związana z pandemią. Zgodnie z przewidywanym etatem dywizjon ma otrzymać łącznie dziewięć takich wozów.

Na ten rok przewidziana jest dostawa łącznie 24 wozów zaopatrzonych w wyrzutnie spośród 77 planowanych egzemplarzy seryjnych  zamówionych w grudniu 2015 roku za 1,083 mld PLN (plus dwa prototypy partii wdrożeniowej zamówione w ramach osobnej umowy).

Seryjne Poprady były dostarczane do SZ RP od czerwca 2018 roku. Do końca 2019 roku pododdziały wojsk obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych odebrały ich łącznie 36 i trafiły do pułków przeciwlotniczych trzech dywizji ogólnowojskowych (czwarta 18. Dywizja Zmechanizowana znajduje się w trakcie formowania wraz z organicznym pułkiem przeciwlotniczym). Poprady trafiły więc już do: do 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana) i 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego (16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana). Systemy tego typu są wysyłane także do wybranych baterii dywizjonów przeciwlotniczych brygad ogólnowojskowych.

SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach. Uzbrojenie zestawu stanowią cztery przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun). Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. 

Zestawy Poprad wyposażone są m.in. w sensory optoelektroniczne, system automatycznego śledzenia celów oparty o układ videotrackera, system IFF oraz zaawansowany system napędowy głowicy śledząco-celowniczej, będący w całości efektem pracy konstruktorów polskiego przemysłu obronnego, które pozwalają na szybki i precyzyjny przechwyt celu oraz przygotowanie do jego zniszczenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.